امروز: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۱۰۳۱۰
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
هنوز بر کسی معلوم و مشخص نیست که چرا درست اندکی پس از یک اتفاق بزرگ و مبارک فرهنگی، اتفاقاتی رقم می‌خورد تا کام همگان به سرعت تلخ شود!
تیتر امروز: درست مثل اتفاق زیبای ثبت جهانی جنگلهای کهن هیرکانی ایران در فهرست میراث طبیعی یونسکو که روزهای گذشته با یک اتفاق عجیب و غیرمترقبه ورزشی بنا بود همه آنچه که در طول سالها برای ثبت جهانی این جنگلها رشته بودیم را پنبه کند!

گویا کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران قرار بود با همکاری کانون گردشگران طبیعت ایران، یک مسابقه اتومبیلرانی دو دیفرانسیل را در این مناطق ارزشمند (که حالا بعد از ثبت جهانی ارزش شان صدچندان نیز شده است) برگزار کنند که خوشبختانه با عنایت خاصه سازمان میراث فرهنگی این مسابقه مخرب زیست محیطی به سرعت متوقف شد...
گفتنی ست که متولی برگزاری این مسابقه بخش خصوصی بود که در همان ابتدای کار با اعتراض شدید رییس سازمان جنگلها روبرو شد و پس از آن سازمان میراث فرهنگی کشور نیز با اعلام مخالفت رسمی با برگزاری این مسابقه (خسارت بار زیست محیطی) در دل یکی از بکرترین و منحصربفردترین جنگلهای جهان، مانع از این اتفاق تلخ و دردناک شدند...!

نکته عجیب ماجرا اینجاست که این اتفاق ورزشی قرار بود به افتخار ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی بیفتد! مثل اینکه قرار باشد به افتخار سالروز تولد فردی، با بریدن دستها یا پاهایش او را غافلگیر و شاد کنیم!!

البته گفتنی ست که محمد عموزاد مهدیرجی مدیر محلی پروژه ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی طی نامه‌ای به  برگزارکنندگان ضمن ابراز تعجب و نگرانی خود و دوستداران طبیعت ایران بویژه دوستداران جنگلهای بکر و جهانی هیرکانی، از این اقدام مخرب، خطاب به برگزارکنندگان نوشت: برگزاری رالی با این اتومبیلها، در تضاد واضح با هدف ثبت جهانی این جنگلها بوده و لذا ضمن درخواست از همه سازمان‌ها، گروه‌ها و اشخاص به حساسیت توجه بیش از پیش به این موضوع و ارج نهادن به تلاش‌ها پیشنهاد می‌گردد تور گردشگری مذکور با هدف معرفی ارزش‌های جنگلهای هیرکانی و پاکسازی مناطق موردنظر با حذف اتومبیلهای دو دیفرانسیل در محدوده جنگلهای هیرکانی برگزار گردد....

اما بواقع چرا ما ارزش میراث طبیعی و تاریخی خود را نمی‌دانیم و تا کی قرار است که این آثار ارزشمند ملی و بعضا جهانی بازیچه دست ندانم‌کاری‌های ما باشند؟!
پاسخ به این سوال در واقع در گرو این نکته است که بی‌شک تا زمانی که رویه خطرناک زیست محیطی در پیش گرفته ما در مواجهه با میراث طبیعی مان، اصلاح نشود، سرنوشت تمامی آثار ملی و جهانی مان با مرگ و نیستی همراه خواهد بود....!!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم