امروز: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۹۹۴۳
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
مدیران کشوری و استانی باید بدانند با سخنرانی‌ها و شعار دادن‌ها چرخه اقتصادی کشور و استان به حرکت در نمی‌آید. برای رسیدن به صادرات 3 میلیارد دلاری که تعهد استان مازندران است باید مرد عمل باشند از سخنرانی‌ها و حرف‌های قشنگ دست بکشند با برداشتن موانع و مشکلاتی که جلوی پای سرمایه‌گذاران است به توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال در مازندران همت کنند.
به گزارش تیتر امروز، آیین تکریم و معارفه رئیس سازمان صمت مازندران در حالی برگزار شد که مسئولان و صنعتگران در صف سخنرانی قرار داشتند که در نهایت 10 سخنران در پشت تریبون قرار گرفتند.

تاخیر حدود یک ساعته برگزاری مراسم و گرمای سالن همایش‌های بانک ملی تاب صنعتگران را طاق کرده بود و همچنان نگاه نگران برخی پادوها به درب ورودی سالن بود تا مسئولان و مدعوین یکی پس از دیگری وارد شوند و مراسمی که قرار بود ساعت 16 الی 18 برگزار شود این بار حتی با تاخیر هم رسمیت پیدا کند.

تا چشم می‌گرداندی تابلو فرش‌ها و هدایایی را در سالن ورودی و کنار هر تازه واردی می‌دیدی که قرار بود تقدیم رئیس سازمانی شود که 6 سال سکان صنعت، معدن و تجارت مازندران را در دست داشت.

هرچند محمد محمدپور عمران حدود دو ماهی بود که استعفایش را از سمت رئیس سازمانی صمت مازندران تقدیم استانداری و وزارتخانه متبوعش کرده بود.

محسن صالحی‌نیا معاون وزیرصمت مدعو ویژه این مراسم بود که رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از ابتدای ورود او را همراهی می‌کرد.

تعداد زیادی از مسئولان و صنعتگران که علاقمند به سخنرانی بودند در نهایت با تعارف‌های زیاد، سخنرانی از بهمن احمدی مدیر شرکت فولاد بهمن شروع شد و به ترتیب مجتبی پیرزاده رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران، عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران، مجتبی رضوی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان، علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، عبدالله رضیان نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، محمد محمدپور عمران رئیس پیشین سازمان صمت مازندران، حسینقلی قوانلو رئیس جدید سازمان صمت استان، حسن خیران‌پور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ختم شد.

حضور دو نماینده مجلس شورای اسلامی در این مراسم کمی بر حاشیه انتخاب رئیس جدید صمت و استعفای رئیس پیشین جان بخشید حتی شنیده شد که برخی از نمایندگان اعلام کردند:« در مراسم سیاسی نمی‌آییم»

البته حضور نیافتن برخی از نمایندگان مجلس در چنین مراسمی( تودیع و معارفه) دور از انتظار نیست!

این در حالی بود که عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران در سخنانش اعلام کرد در مدیریت اقتصادی یک مدیر می‌تواند 4 سال اثر بخش باشد اما محمدپور عمران 6 سال مدیریت اقتصاد استان را در اختیار داشت و موفقیت هم کسب کرد و بخش خصوصی حامی چرخه اقتصادی استان است.

مجتبی رضوی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز در حالیکه به رکود اقتصادی سال 92 اشاره کرد معتقد بود به‌رغم محدودیت‌های قانونی و مشکلاتی که از لحاظ رویه در سیستم اقتصادی داشتیم به موفقیت نسبی دست یافتیم.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد شرط من با آقای محمدپور عمران این بود که صحبت نکنم چون سخنران زیاد است و خسته کننده می‌شود.

این مسئول 50 درصد اقتصاد کشور را مربوط به صنعت، معدن و تجارت می‌داند و معتقد است سرریز مشکلات اقتصادی را در 15 میلیون پرونده در دادگستری و سیل تحصیل کرده‌های مقطع دکترای بیکار باید ببینیم.

سخنان یوسف‌نژاد در بخش اقتصادی به سمتی هدایت شد که اعلام کرد کار اقتصادی توسط یک دستگاه شوخی نیست بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و غیره باید به کمک وزارتخانه متبوع بیایند.

حتی این مسئول اختلاف بین دستگاهی را عامل مهم در عقب ماندگی عنوان کرد و مثالی آورد که اختلاف وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برای سرپرستی دانشگاه فرهنگیان هنوز به سرانجام نرسید.

رضیان نیز که روند انتخاب رئیس سازمان صمت مازندران را طولانی دانست گفت که فرایند انتخاب هیچ مدیر تا این اندازه طولانی نشده بود. هرچند گزینه‌های زیادی آنالیز شد.

این در حالیست که یوسف‌نژاد پیش‌تر عنوان کرد که گزینش رئیس سازمان صنعت و معدن استان را به آقای رضیان سپردیم و به زودی با مجمع نمایندگان هم جلسه‌ای در این خصوص برگزار می‌کنیم.

محمد محمدپور عمران که به عنوان رئیس پیشین و مستعفی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در مراسم تودیع خود سعی در ارائه گزارش عملکرد داشت بسیار متبهرانه بحران اقتصادی کشور را به جبهه جنگ شبیه سازی کرد و معتقد بود همه به عنوان سربازان و فرمانده‌های نبرد علیه ظلم در هر سنگری که هستیم باید برای حفظ تمامیت کشور مقاومت کنیم.

او که در سخنانش حتی در مصاحبه‌های مختلف تاکنون دلیل استعفایش را فاش نکرد اما اعلام کرد که در هر سنگری باشم در حیطه کاری خود کوتاهی نمی‌کنم و از این ببعد تلاش دارم در حوزه دانشگاهی کارم را ادامه بدهم.

رئیس تازه معارفه شده سازمان صمت مازندران که برای نخستین بار در جمع مازندرانی‌ها سخنرانی می‌کرد خود را به نوعی مازندرانی دانست و گفت که 20 درصد اشتغال در مازندران کشاورزی است این در حالیست که صنعت در این استان از کشاورزی جلو گرفته است.

حسینقلی قوانلو فضای اقتصادی سه استان شمالی را مشابه دانست و اظهار کرد که همچنان که در استان گلستان به فضای کسب و کار رونق دادیم در این استان هم برای اشتغال کوتاهی نمی‌کنیم.

این در حالی بود که قوانلو با صراحت در بین سرمایه گذاران بخش اقتصادی و صنعتگران اعلام کرد دولت دستش خالیست هر اتفاقی قرار است بیفتد باید با همکاری بخش خصوصی انجام شود.

او حتی با تمام قوا اعلام کرد که متوسط زمان صدور مجوز‌ها در وزارتخانه پایین آمد در استان هم از 45 روز به یک روز باید کاهش یابد.

قوانلو گفت که سابقه 29 ساله کاری و آبروی خود را به دست گرفته‌ام و وارد مازندران شده‌ام زیرا خط شکن بخش اقتصادی صنعت، معدن و تجارت است. این سازمان برای ادامه کار نیازمند حمایت قوه مقننه و قضائیه است.

حسن خیران‌پور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران نیز از نهمین سخنران این مراسم بود با صراحت اعلام کرد در وهله اول رئیس جدید سازمان صمت باید به بازسازی و نوسازی درون سازمان بپردازد. لازم است به روئسای درون سازمانی اختیار داده شود و برای موفقیت باید تلفیقی از صاحب‌نظران سیاسی، اقتصادی و علمی را در روند کار خود داشته باشد.

آخرین و دهمین سخنگوی مراسم تکریم و معارفه به معاون وزیر صمت رسید، محسن صالحی‌نیا که پیش از این در استان گلستان مشابه همین مراسم را گذرانده بود گفت که تغییرات در سطوح مدیریتی امری اجتناب ناپذیر است.

این مسئول کشوری سخنان تخصصی را کوتاه کرد و اعلام کرد به دلیل حجم سخنرانان و گرمای سالن قصد سخنرانی طولانی را ندارد.

قابل ذکر است مطرح شود مراسم به پایان نرسیده بود که دو سوم مدعوین سالن همایش‌ را به دلیل گرمای زیاد ترک کردند. آنانی ماندند که قصد داشتند هدیه خود را تقدیم مدیر تودیع شده کنند و عکس یادگاری بگیرند.

آنچه لازم است در پایان این حاشیه نگاری مطرح شود اینکه مدیران کشوری و استانی باید بدانند با سخنرانی‌ها و شعار دادن‌ها چرخه اقتصادی کشور و استان به حرکت در نمی‌آید. برای رسیدن به صادرات 3 میلیارد دلاری که تعهد استان مازندران است باید مرد عمل باشند از سخنرانی‌ها و حرف‌های قشنگ دست بکشند با برداشتن موانع و مشکلاتی که جلوی پای سرمایه‌گذاران است به توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال در مازندران همت کنند.

انتهای پیام/

گزارش از رقیه نعلبندانی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم