امروز: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۹۳۶۷
۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کشف دریاچه‌ای بسیار قدیمی به مساحت تقریبی ۳۰ کیلومتر مربع و مربوط به دوره کواترنری در بابل خبر داد.

 همایون خوشروان مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به کشف دریاچه‌ای مربوط به دوره زمین شناسی کواترنری در بابل گفت: این دریاچه در حوزه آب‌ریز رودخانه سجادرود این شهرستان کشف شده است.

وی افزود: در بازدید علمی ۲۸ تیر ماه امسال رسوبات این دریاچه قدیمی که ترکیبی از مواد آهکی همراه با انهیدریت بود در بخش شرقی منطقه مزبور یافت شده است.

وی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در این گودال وسیع حجم زیادی آب تجمع یافته و در نهایت با ایجاد دهانه‌ای در تنگه سجاد‌رود سیلاب بزرگی شکل گرفته است.

خوشروان افزود: آب این دریاچه وسیع که بسیار بزرگ‌تر از سد‌های انسان ساخت است تخلیه شده است.

مدیرگروه پژوهشی مدیریت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شرایط تشکیل این دریاچه طبیعی به مانند دریاچه لار بوده و این ناحیه آبگیر مناسبی در حوزه آب‌ریز سجادرود محسوب می‌شود.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم