امروز: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۹۳۶۰
۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
اخبار,اخبارفرهنگی وهنری,باب راس

 سرنوشت تابلوهای باب راس، نقاش برنامه «لذت نقاشی» چه شد؟ این سوالی است که شخصی به دنبال آن رفت و از این مسیر، ویدئویی ساخت تا محل نگهداری فعلی نقاشی‌های او را به دیگران نشان دهد. جالب این که بر اساس این ویدئو، در دنیا بیش از 1000 نقاشی از باب راس وجود دارد اما اگر کسی بخواهد یکی از نقاشی‌های او را بخرد، نمی‌تواند؛ چون آثار او در هیچ حراج، گالری یا سایت اینترنتی برای فروش پیدا نمی‌شود. در واقع آثار او، در یک مجموعه شخصی نگهداری می‌شود که صاحب آن هیچ برنامه‌ای برای فروش آن‌ها ندارد. به بهانه همین ویدئو، بیشتر از باب راس که 24 سال پیش در 53 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان فوت کرد، خواهیم گفت.


 26 دقیقه نقاشی بدون تدوین
باب راس 31 مجموعه برنامه «لذت نقاشی» داشت که هر کدام شامل 13 قسمت می‌شد؛ روال برنامه هم این طور بود که او طی 26 دقیقه بدون تدوین، شروع به نقاشی می‌کرد. وی در هر قسمت از برنامه، سه نسخه از یک نقاشی می‌کشید، یکی قبل از برنامه، یکی در طول برنامه و دیگری بعد از آن. روی بهترین آن را با book  مشخص می‌کرد؛ روی آن نقاشی را که چنگی به دل نمی‌زد، با نوشتن tv  جدا می‌کرد و روی سومی هم می‌نوشت برای مادرم. گفته می‌شود او در طول زندگی خود، هیچ‌گاه تابلوهایی را که در برنامه لذت نقاشی کشید، نفروخت.


نقاشی سرعتی به جای نقاشی خسته
به نظر باب راس سیستم آموزش نقاشی، خسته بود. او در چند کلاس ثبت‌نام کرد اما روش‌های آموزش کلاسیک نتوانست مشوق ادامه مسیر او باشد. راس در نقد این آموزش‌ها می‌گفت: آن‌ها به شما می‌گویند که یک درخت چه می‌کند؛ اما نمی‌گویند چطور یک درخت را نقاشی کنید. همین دلیل کافی بود تا او به دنبال راه تازه‌ای باشد و با روش نقاشی «مرطوب روی مرطوب»، بر سر زبان‌ها بیفتد. روشی که به دلیل سرعت بالا و مدت زمان کوتاه نقاشی، با انتقاد بسیاری از نقاش‌های هم‌دوره او مواجه شد. اما بعد از مدتی، روش او به یک موج فراگیر آموزش باب راسی در کارگاه‌های آموزش نقاشی تبدیل شد.


آشتی با نقاشی به روش باب راس
36 سال پیش اولین برنامه باب راس با عنوان «لذت نقاشی با باب راس» پخش شد. شیوه نقاشی و صحبت کردن او با عناصری که روی بوم خلق می‌کرد، باعث شد برنامه او هر روز مخاطبان بیشتری داشته باشد.


 پای برنامه «لذت نقاشی» سال 80 و از طریق پخش در شبکه 4 سیما به ایران باز شد و در ایران هم، خیلی زود طرفداران خودش را پیدا کرد؛ به طوری که بعد از آن بارها بازپخش آن از شبکه‌های مختلف سیما روی آنتن رفت و حتی در یک برنامه طنز داخلی، یک آیتم به این برنامه اختصاص یافت. در واقع او مردم را به شیوه خودش با نقاشی آشتی داده بود.


شهرت به واسطه موهای ناخواسته‌
نقاشی تنها عاملی نیست که باب راس را با آن می‌شناسند. حجم زیادی از موهای فرخورده ریز روی سرش هم، او را مشهور کرد. جالب این که این موها به دلیل علاقه شخصی روی سر او ایجاد نشده بود. وقتی باب هنوز نقاش گمنامی بود و با همسرش در یک خانه کاروانی زندگی می‌کرد، اصلاح موی سر یک هزینه اضافی به حساب می‌آمد.


بنابراین او به سراغ فر ریز برای موهایش رفت تا پول اضافی برای کوتاه کردن مو نپردازد. تا این که ورق برگشت و شرایط زندگی باب راس به شکلی تغییر کرد که همه او را به عنوان نقاش برنامه «لذت نقاشی» می‌شناختند که موهای فر ریز و حجیمی دارد، سریع نقاشی می‌کشد و صدای خوبی دارد. بنابراین، او مدل موهایش را تغییر نداد و شد همین نقاشی که می‌شناسیم.


صدایی که حکم لالایی دارد
سال گذشته خبر رسید که سازندگان یک اپلیکیشن در زمینه سلامت ذهن، از صدای «باب راس» برای آرامش بخشیدن به مردم و ترغیب آن‌ها به خوابیدن استفاده می‌کنند. جالب این که نیمی از تماشاگران این برنامه تنها دلیل‌شان برای تماشای «لذت نقاشی» آرامش خاص صدای باب راس بود که باعث می‌شد راحت‌تر به خواب بروند و صدای کیکاووس یاکیده بازیگر، شاعر و دوبلور کشورمان هم در نسخه دوبله شده این برنامه، به خوبی روی شخصیت باب راس نشست؛ به طوری که گاه مخاطب فراموش می‌کرد فردی که نقاشی می کند، یک نقاش آمریکایی است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم