امروز: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۹۱۵۹
۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
بسیاری از مردم ما متاسفانه نمی دانند که آتش روشن کردن در جنگل و بدتر از آن، خاموش نکردن آن علاوه بر عقوبت اخروی، دارای عقوبت دنیایی نیز هست.
تیترامروز: تابستان است و فصل طبیعت‌گردی! مردم از هرکجای ایران دوست دارند در این فصل، به دامان طبیعت بروند و روزهای بلند تابستان را در دل زیبایی‌های طبیعت سپری کنند.

اما هر میهمانی‌ و ضیافتی در هر کجا یقینا قوانین خاص خودش را دارد، قوانین و مقرراتی که متاسفانه بسیاری از ما ایرانیان آنرا نادیده گرفته و باب میل خودمان رفتار می‌کنیم.

یکی از آن دسته مقررات مهم جنگل، که ما نسبت به آن غافلیم، همین قانون مجازات روشن کردن آتش در دل جنگل‌ها با درختان سربه فلک کشیده است‌.

بسیاری از مردم ما متاسفانه نمی دانند که آتش روشن کردن در جنگل و بدتر از آن، خاموش نکردن آن علاوه بر عقوبت اخروی، دارای عقوبت دنیایی نیز هست.

چرا که بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر کس عمداً سبب آتش‌سوزی در جنگل‌ها شود به حبس از دو تا پنج سال محکوم شده و همچنین مجازات شروع به این جرم از شش ماه تا دو سال حبس است.

بر اساس مواد قانونی ۴۵، ۴۶ و ۴۷ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع است در صورتی‌که در نتیجه بی‌مبالاتی حریق در جنگل رخ دهد، مرتکب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یک سال محکوم می‌شود و همچنین هر کس در تنه درخت جنگلی آتش روشن کند به حبس تأدیبی از سه ماه تا یک سال و برای هر درخت که‌ «کت یا پی‌زده» و یا در آن آتش روشن کرده باشد به پرداخت جریمه نقدی از یکصد ریال تا یک هزار ریال محکوم می‌شود.

روشن است که شوربختانه مقصر اصلی این عدم آگاهی و غفلت، متوجه دستگاه‌های ناظر و مجری قانون است، زیرا ما در طول این سالها علاوه بر وجود چنین قانون صریح و موکدی، هیچ آشنایی و شناختی نسبت به آن نداشته‌ایم؛ البته از قدیم هم گفته‌اند که اول یک گوالدوز به خودتان بزنید و بعد یک سوزن به دیگران و مسلم است همانقدر که این نقد بر مسئولان وارد است بر رسانه‌ها نیز واجب است و متاسفانه ما در طول سالهای اخیر به رسالت خود در این باره (هوشیارسازی مردم) کمتر عمل کرده‌ایم!

اکنون به جبران آن همه غفلت و سهل‌انگاری از مردم عزیزمان تقاضا داریم که از این به بعد وقتی به جنگلهای زیبا قدم می‌گذارند حتما و حتما و حتما حواس‌شان باشد که آتش روشن نکنند و حتی‌الامکان از آتشدان برای این کار استفاده کنند.

فراموش هم نکنیم که آتش در دامان طبیعت، بسرعت دامان خودمان را نیز می‌گیرد و حتی در صورت مغفول ماندن از نگاه قانون و مجریان و ناظران آن، خدایی بالای سر ماست که به تک تک افعال نیک و بدمان آگاه است.

پس چه بهتر که نزد خداوند سرسبزی‌ها، روسپید باشیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم