امروز: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۹۱۱۵
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
رونمایی از اولین کتابخانه دیجیتالی و موبایلی قائم شهر در حالی انجام گرفت که مدیر کل جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران معارفه شد. با اینکه چند صباحی از سرپرستی حمید رضا عشریه در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نمی گذرد اما به نظر می رسد این مدیر فرهنگی باتجربه دست در دست هنرمندان گذاشته تا خاطره یک روز به یاد ماندنی را در قائم شهررقم بزند.


تیترامروز/ مهتاب مظفری سوادکوهی

سالن آمفی تئاتر مملو از جمعیت بود.

از شاعر و نویسنده و هنرمندان تئاتر و موسیقی گرفته تا مدیران فرهنگی و مسوولین دستگاههای اجرایی و خبرنگاران......

همه آمده بودند تا شاهد رویدادی فرهنگی از جنس احترام به بزرگان و پیشکسوتان ادبی باشند.....

این میان خانواده هایی هم دیده می شدند که گل به دست در انتظار قدردانی از زحمات پدر یا پدربزرگشان نشسته بودند.....

پدران و پدربزرگانی که آردهای خود را الک کرده و الکهای خود را آویخته بودند و امروز در گوشه ی امن آرامش خویش ، خاطرات روزگار جوانی را می جستند.......

پای شعر و ادب فارسی که به میان می آید، سخت گیرترین انسانها هم تاب مقاومت در مقابل وسوسه ی آن را ندارند.

و شاعران روزگاران دور قائم شهر ، بی شک حق بزرگتری بر گردن ادبیات مازندران دارند. هنری که به خودی خود بالنده است و در سینه سوزناک راویانش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.....

رونمایی از اولین کتابخانه دیجیتالی و موبایلی قائم شهر در حالی انجام گرفت که مدیر کل جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران معارفه شد. با اینکه چند صباحی از سرپرستی حمید رضا عشریه در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نمی گذرد اما به نظر می رسد این مدیر فرهنگی باتجربه دست در دست هنرمندان گذاشته تا خاطره یک روز به یاد ماندنی را در قائم شهررقم بزند.

به گفته دبیر اجرایی همایش ، آغاز به کار سایت انتشاراتی ونداد ، بهانه ی خوبی شد برای تجلیل از پیشکسوتان ادبی شهرستان که سالها در عرصه شعر و ادب زحمت کشیده اما از تدارکات چشم نواز یک مراسم قدردانی تمام و کمال دور مانده بودند.

سارا خیراندیش، احمد غلامی، فرزانه فتحی، عباس فضلی، ناصر نوربخش، قهرمان هدایتی و ناصر یداللهی از جمله بزرگان ادبی بودند که نامشان در سربرگ این اتفاق نوین فرهنگی درخشید....

شعرخوانی اعضای دپارتمان شعر انتشارات ونداد و سخنرانی استاد علی تیموری با عنوان "ضرورت داشتن ذهن فلسفی در مقوله فرهنگ و هنر" از دیگر برنامه های جنبی این مراسم بود که علی رغم کوتاهی زمان، غنای بیشتری به آن بخشید.....
احترام به تلاش ، سابقه و تجربه هنرمندان

دبیر اجرایی این همایش که از شاعران و منتقدین به نام شهرستان قائم شهر است و یادداشتهای متعددی برای شاعران تاثیر گذار منطقه در صفحات مختلف رسانه ای و فضای مجازی منتشر کرده است، هدف از برگزاری این همایش را احترام به تلاش، سابقه و تجربه هنرمندان و شاعران معرفی می کند. ناصر رنجبر که از فعالین کهنه کار عرصه شعر و ادب قائم شهر است و تالیف 8 اثر ادبی را در کارنامه هنری خود دارد، اینبار با همراهی سایت انتشاراتی ونداد، اتفاقی فرهنگی بزرگتری را در شهرستان رقم زد.

وی علاوه بر حضور مستمر و پیگیر در محافل ادبی و همراهی با انجمنهای شعر و ادب استان، سال گذشته اقدام به بررسی آثار 62 شاعر برجسته در منطقه نمود که به همت رسانه های محلی مازندران منتشر و به نمایش گذاشته شد.......

هرچند که دوستانش آنگونه که باید وی را در این همایش همراهی نکردند!!!

هنر نباید به سیاست آلوده شود

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائم شهر در آغاز این مراسم ضمن قدردانی از عوامل برگزار کننده این همایش ، قائم شهر را شهری سرشار از ظرفیتهای فرهنگی توصیف نمود و افزود:

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پیشبرد اهداف خود به نظرات کارشناسی هنرمندان، نخبگان فرهنگی و پیشکسوتان این عرصه نیاز دارد. حمید رضا عشریه با تاکید بر اینکه رویکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزایش تعاملات و کاهش مناقشات است اظهار داشت: دکتر حسن خانی و همسر ایشان خانم آمنه قربانی از نخبگان فرهنگی قائم شهر هستند که با راه اندازی اولین کتابخانه دیجیتالی در شهرستان، سهم بزرگی در ارتقاء مقوله کتاب و کتابخوانی در شهرستان به خود اختصاص داده اند.

وی در ادامه یادآور شد: فرهنگ و هنر نباید به سیاست آلوده شود.

فرهنگ به معنای پرسشگری، آموختگی و هم افزایی است اما سیاست فقط به انفصال ، تفکیک و جدایی می اندیشد.

برنده جایزه ملی حقوق بشر در سال 92 :

برای من هیچ لذتی بالاتر از پژوهش نیست.....

مدیر سایت انتشاراتی ونداد نیز در حاشیه این مراسم به تیر امروز گفت:

انتشارات ونداد به همت جمعی از محققان علاقه مند به حوزه های مدیریت و توسعه مرزهای دانش و فناوری، علوم پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، کودک و نوجوان و در جهت ارتقای مقوله های مرتبط با دیپلماسی های فرهنگی مبتنی بر تاریخ، هنر، فرهنگ و اندیشه ایرانی و اسلامی، توسعه فلسفه و جامعه شناسی کاربردی، سواد رسانه ای، مولفه های اجتماعی سلامت، طب پیشگیری، حقوق بشر، صلح، جهانی شدن، محیط زیست و توسعه پایدار تاسیس و راه اندازی شده است. دکتر حسن خانی با اشاره به وضعیت نامناسب انتشار کتب و تولید محتوا و شرایط موجود در بازار کسب و کار، از ایجاد برنامه های نرم افزاری مرتبط با فناوری های نوین آموزشی در فضای مجازی خبر داد و تصریح کرد: این سایت با هدف ایجاد بستر مناسب برای حمایت از نویسندگان و پژوهشگران جوان و در راستای ترویج فرهنگ کتاب نویسی و کتاب خوانی و تولید و فروش فناوری های نوین آموزشی تا حد توان خود فعالیت خواهد نمود.

وی در ادامه اظهار داشت: با چنین رویکردی، این انتشارات از تمامی اعضای محترم هیات علمی، محققان، دانشجویان دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و علاقه مندان و فعالان جامعه مدنی برای پیشبرد اهداف خود دعوت به همکاری می کند.

حسن خانی که خود دانش آموخته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران است ، دارنده جایزه ملی حقوق بشر در سال 92 و صاحب 5 رتبه ی برتر کشوری در حوزه های مختلف سلامت و درمان است که علاوه بر اینها تالیف بیش از 50 جلد کتاب و 50 مقاله بین المللی را نیز در کارنامه پژوهشی خود دارد.

وی تحقیقات در عرصه فناوری را از مهمترین علاقه مندیهای خود در زندگی توصیف می کند و می گوید: اگرچه گرفتن مدرک تخصص و فوق تخصص از اهداف آتی من در علم پزشکی به شمار می رود اما بیشتر سالهای عمر خود را به تحقیق و پژوهش گذرنده ام و برایم هیچ لذتی بالاتر از آن نیست.

وی از راه اندازی اولین کلینیک تخصصی دیابت و بزرگترین مرکز تولید نرم افزارها و اپلیکیشن های موبایلی و آموزش های مرتبط با آن در قائم شهر خبر داد و افزود: با تلاش های تیمی و گروهی انجام شده، سه هولدینگ فرهنگی و ادبی، دفتر آی تی و دفتر سلامت در شهرستان قائم شهر راه اندازی شده تا کنش گرهای مرتبط با هر رشته، توانایی رجوع و بهره برداری از هر یک از آنها را به تفکیک داشته باشند.رد پای نخبگان قائم شهری در مراکز فرهنگی و پژوهشی استان

این پژوهشگر و فعال فرهنگی یادآور شد:

رد پای نخبگان قائم شهری در تمام مراکز فرهنگی و پژوهشی استان دیده می شود. بنیاد حافظ شناسی بابل و بنیاد حریری ساری توسط نخبگان قائم شهری اداره می شوند پس چرا ما در شهر خود ، مرکزی برای ظهور این ظرفیتها نداشته باشیم.

تاسیس و راه اندازی اولین وبزرگترین هولدینگ فرهنگی و اجتماعی شمال کشور در قائم شهر، فرصت مناسبی برای گردآوری موسسات فرهنگی، انتشاراتی، انجمن های ادبی و رسانه های دیجیتال است که به زودی در سایت ونداد عملیاتی خواهد شد.

دکتر خانی از آشنایی خود با ناصر رنجبر در فضاهای ادبی شهرستان سخن گفت و افزود: با شناختی که از توانمندی ادبی و آشنایی ایشان با عناصر فرهنگی شهرستان داشتم، تصمیم بر آن شد که در اولین گام از نخبگان و پیشکسوتان ادبی قائم شهر دعوت به عمل آید تا علاوه بر انجام مراسم قدردانی به پاس زحماتشان، از تجربیات آنها در محتوا بخشی و غنی سازی این سایت فرهنگی استفاده شود. رادیو صدای ماندگار بخش دیگری از این تلاش فرهنگی است که با ضبط صدای شاعران و نویسندگان و معرفی آثار ایشان نقشی هر چند کوچک در معرفی نخبگان ادبی قائم شهر دارد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت:

"اولین زیست بوم مدیریت شهری" و " مدارس مروج سلامت" دو مصوبه شورای اسلامی شهر هستند که در جریان جلسات مشترکی که با اعضای شورا داشته ایم به تصویب رسیده است.

هنرمندان باید در زادگاه خود دیده شوند

این پزشک محقق ضمن تشکر از زحمات شبانه روزی تیم اجرایی چهار نفره سایت ونداد از جمله همسرش "آمنه قربانی" و آقای "احمد بوداغی" و همسر ایشان ، به ثمر نشستن هر فعالیتی را نتیجه یک کار گروهی منسجم دانست و تصریح کرد: قائم شهر هنرمندترین شهر مازندران است که باید از سیاست زدگی دور شود.

هنر اگر به سیاست آلوده شود رسالت خود را از دست می دهد.

تمام تلاش ما و تیم اجرایی سایت انتشاراتی ونداد در اینست که فضایی مناسب برای مانور پژوهشگران، محققین ، هنرمندان و آثارشان فراهم آوریم تا به جای رفتن به شهرهای بزرگتر ، در زادگاه خود دیده شوند. سایت انتشاراتی ونداد افتخار دارد تا با حضور همه این عزیزان راه روشنی را برای آیندگان و علاقه مندان به عرصه فرهنگ و هنر مازندران ترسیم کند......


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم