امروز: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۹۰۹۲
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
یادمان باشد که حرمت امامزاده را متولی‌اش نگه میدارد و اگر دوست داریم که تهرانی‌ها، پیکره مازندران بزرگ را از هم نگسلند، باید خودمان هم از ایجاد جنجال و تنش بر سر تقسیم مازندران به مازندران شمالی و جنوبی و شرقی و غربی دست برداریم و نگذاریم هویت مان خدشه دار شود که اگر بشود، دیگر کسی جلودار خسارات و عواقب بعد از آن نخواهد بود
تیتر امروز: سالها پیش وقتی فیروزکوه از مازندران جدا شد و به تهران پیوست، باید می‌دانستیم که این تفکیک‌های سیاسی و غیر منطقی که بدون در نظر گرفتن قومیت، فرهنگ و خرده فرهنگ، اقلیم، جغرافیا و... صورت می‌گیرد دامنه‌دارتر از این خواهد شد.

اتفاقی که در سده اخیر میان بسیاری از کشورهای جهان، به ویژه در افریقا بدون ملاحظات تاریخی، جغرافیایی، مذهبی و فرهنگی مرزکشی کرد!

اما اینکه درون یک‌ کشور نیز اهداف سیاسی، تقسیمات استانی را تعیین کند واقعا نوبر است! تهرانی‌هایی که همیشه یک پایشان پایتخت است و یک پایشان مازندران، سالهاست که دندان طمع خود را برای افزودن وجب به وجب خاک این دیار همیشه سبز تیز کرده‌اند و بعد از فیروزکوه زیبا، چشم به امامزاده هاشم دوختند.

موضوع جدایی امامزاده هاشم از مازندران و الحاق آن به شهرستان دماوند در تهران، چند سالی بود که از سوی اداره کل اوقاف دماوند پیگیری میشد و همین امر نیز به کشمکش میان این اداره کل با اوقاف و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط در مازندران تبدیل شده بود.
آملی‌ها به ویژه نماینده فعال و پرتلاش‌شان یوسفیان ملا، تمام سعی خود را کردند تا این هویت مذهبی بزرگ و نوستالژیک را نزد خود حفظ کنند اما از آنجا که شهرستان دماوند، از حمایت پایتخت ایران یعنی تهران برخوردار بود بعد از مدتی توانست این امامزاده را به نام خود بزند و آنها که این اواخر گذرشان به جاده هراز خورده بوده باشد حتما بنر این امامزاده را که نام شهرستان دماوند بر روی آن نوشته شده دیده‌اند.

اما مازنی‌ها به ویژه لاریجانی‌ها نیز بیکار ننشستند و گویا بار دیگر این پرونده را مفتوح کرده و بدنبال بازگشت این امامزاده به موطن اصلی خود یعنی آمل هستند.

رضا مقدم، بخشدار لاریجان در گردهمایی بخشداران شهرستان‌های مرکزی مازندران در بابل با بیان اینکه طبق ماده ۱۴ قانون تقسیمات کشوری، کتل امام‌زاده‌هاشم و دشت لار متعلق به بخش لاریجان، شهرستان آمل و استان مازندران است گفت: قانون، فصل‌الخطاب است و مکاتبات لازم نیز در این باره صورت گرفته و نماینده آمل، بنده و بخشدار سابق پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم و به زودی هیات ‌امنای این امامزاده تغییر کرده و از آمل انتخاب می‌شوند.
مقدم این را هم گفت که از سرزمین مازندران به طور قطع و یقین دفاع می‌کنیم و اجازه تجاوز به حدود سرزمینی مازندران را به هیچکس نمی‌دهیم.

اما یادمان باشد که حرمت امامزاده را متولی‌اش نگه میدارد و اگر دوست داریم که تهرانی‌ها، پیکره مازندران بزرگ را از هم نگسلند، باید خودمان هم از ایجاد جنجال و تنش بر سر تقسیم مازندران به مازندران شمالی و جنوبی و شرقی و غربی دست برداریم و نگذاریم هویت مان خدشه دار شود که اگر بشود، دیگر کسی جلودار خسارات و عواقب بعد از آن نخواهد بود
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم