امروز: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۸۸۲۱
۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
پلاستیک را می‌گویم! همین رفیق گرمابه و گلستان ما ایرانی‌ها که همچون آب و هوا با زندگی‌مان عجین شده است البته با این تفاوت که آب و هوا زندگی‌بخش هستند اما این ماده در هر نفس، مرگ را برایمان به ارمغان می‌آورد...!تیترامروز: به دور و برتان نگاهی بیندازید، فقط با یک نگاه می‌توانید دست‌کم ده تا از چیزهایی که به نوعی از این ماده شیمیایی ساخته‌ شده‌اند را نام ببرید.

پلاستیک را می‌گویم! همین رفیق گرمابه و گلستان ما ایرانی‌ها که همچون آب و هوا با زندگی‌مان عجین شده است البته با این تفاوت که آب و هوا زندگی‌بخش هستند اما این ماده در هر نفس، مرگ را برایمان به ارمغان می‌آورد...!

متاسفانه بسیاری از ما هنوز هم نمی‌خواهیم باور کنیم که پلاستیک، تا چه اندازه می‌تواند برای طبیعت، نباتات، جانوران و در نهایت انسانها خطرناک و مرگ‌آفرین باشد. ماده شیمیایی‌ای که در طبیعت، عمری به درازای پنج تا ده قرن دارد و در این بازه طولانی هر بلایی که بخواهد بر سر ما و دیگر جانداران کره زمین می‌آورد و ما غافلیم!

پلاستیک، برخلاف سایر مواد آلی و معدنی و... به طور بسیار حیرت‌آوری ارزان بوده و شاید همین ارزانی‌اش موجبات فراوانی‌اش را فراهم آورده است و از آنجا که این ماده ارزان مرگ‌آور، از مشتقات نفت بوده و ما ایرانیان هم که سالهاست بر سر سفره نفت متنعم هستیم، بنابراین هیچ بعید و عجیب به نظر نمی‌رسد که در تولید و مصرف آن گوی سبقت را از سایر کشورهای جهان ربوده باشیم، تا جایی که به گفته برخی کارشناسان محیط زیست، ایرانی‌ها جزو ده کشور اول دنیا در مصرف کیسه‌های پلاستیکی و نایلونی و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی هستند!

همه ما حتما لااقل یکبار و دست‌کم به طور تصادفی، عکس‌هایی از گیر افتادن جانوران در کیسه‌های پلاستیکی را در اینترنت دیده‌ایم و اگر ذره‌ای عشق و مهر به هستی و جاندارانش در دل ما حلول کرده بوده باشد به خود لرزیده‌ایم!

اما چه فایده که از قدیم هم گفته‌اند: خودکرده را تدبیر نیست و تاسف خوردن و ناراحتی زمانی معنا پیدا می‌کند که افراد در عمل قدمی به سوی جبران بردارند و حال آنکه ما سالهاست حتی از استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای و ظروف یکبار مصرف گیاهی که سالیان سال است در سراسر دنیا به جای کیسه ها و ظروف پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند را برای ارتقا و بهبود سلامت خود و طبیعت پیرامون‌مان از خود دریغ کرده‌ایم!

می‌توان امروز به ضرس قاطع گفت که نود درصد عمده زباله‌هایی که در گوشه و کنار خیابان‌ها، کوچه پس کوچه‌ها و حاشیه سواحل دریاها و رودخانه‌ها و در دل کوه‌ها و جنگلهای ایران رها می‌شوند از جنس نحس پلاستیک هستند و همین نحوست است که سایه شوم آن، بر آسمان زندگی ما و سایر جانداران در کشور سنگینی می‌کند و ما همچنان غافلیم!

پلاستیک، بی‌شک یکی از دشمنان اصلی و عمده حیات طبیعی، جانوری و انسانی است و ما اگر به سلامت و حیات خودمان و آیندگان مان اهمیت می‌دهیم حتما باید از یک جا، یک روز، پلاستیک را از زندگی مان (دست‌کم تا آنجا که در اختیار ماست) حذف کنیم چراکه بی‌شک، تحریم پلاستیک، به معنای تکریم حیات و زندگانی در این کره خاکی و هرآنچه در آن زیست می‌کند خواهد بود
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم