امروز: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۸۷۶۴
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
آنگونه که اصلاح طلبان امروز یا همان خط امامی های دیروز، میانه روهای داخلی و خارجی از «بازرگان تا کارتر» را از بازی خارج کردند حالا ترامپیست ها هم میانه روهای داخلی و خارجی از «سندرز تا ظریف» را کنار زده اند. گویی تندروها زبان یکدیگر را بهتر میفهمند.
یادداشت تیتر امروز/دکترحسین علیپور

۴۴۴ کابوس ِ پرزیدنت کارتر شد، مدت زمانیکه اصلاح طلبان ِ امروز که آن روزها نامِ خط امامی بر خود نهاده بودند با شور ِخود و نه شعورشان، شوی انقلابی راه انداخته و از دیوار سفارت بالا رفتند و سخت ترین روزهای کارتر را برایش رقم زدند. از دیوار سفارت بالا رفتن همانا و شروع تحریم ها و قطع ارتباط ایران با جهان همان...


✍کارتر اما باورش نمیشد مزد ِ خود را از انقلابیون اینگونه بگیرد، چرا آنکه شاه را در مورد حقوق بشر در تنگنا قرار داده بود و در کنفرانس گوادلوپ حکم به رفتن ِ پهلوی داده بود والبته درکوتاهترین زمان ممکن انقلاب ایران را به رسمیت شناخته و از پذیرش شاه در آمریکا نیز خودداری کرده بود. اما با این همه اگر در دوران ریاست جمهوری اش بزرگترین مسأله ی داخلی اش تورم ۱۲ درصدی بود در خارج باید با انقلابیون ِ ایران میجنگید که سفارتش را جولانگاه خود قرار داده بودند.


✍ کار بدانجا رسید که کارتر در نامه ای به آیت الله خمینی می‌گوید, میدانیم که در گذشته مرتکب اشتباهاتی شدیم اما تمنا دارم مرا در حل بحران فیمابین یاری کنید. با این حال حکمِ آزادی ۵۲ نفر از کارکنان سفارت آمریکا در یک سال و نیم تلاش کارترِ دموکرات صادر نشد تا ریگان ِ جمهوریخواه رئیس جمهور چهلم ایالات متحده لقب گیرد و کارتر، بیست دقیقه پس از مراسم ِ تحلیف ریگان زمانی در فرودگاه به استقبال گروگان ها برود که دیگر ریاست جمهوری را به رقیب باخته بود.


✍ تندروهای ایران بزرگترین خدمت را به جمهوریخواهان کرده بودند و جاده صاف کن ریگان برای کنار زدنِ کارتر شدند. از دیوار ِ سفارت بالا رفتند و آتشی سوزان برافروختند، آتشی که دودش پس از ۴۰ سال هم چشم ها را می‌سوزاند، چه آنکه اولین تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی از قطع روابط تا ضبط و مصادره ی اموال ایران پس از گروگانگیریِ سفارت انجام گرفت. بدین ترتیب کارتر ِ برنده ی صلح نوبل کنار رفت و ریگان ِ بازیگرسینما به قدرت رسید.


✍ اگر در خارج کارتر تحقیر شد در داخل هم بازرگان قربانی اول لقب گرفت. تلخ تر و عجیب تر اینکه همان خط امامی ها وقتی سالها بعد نام اصلاح طلب بر خود نهادند، بزرگ قربانی ِ خود یعنی «مهدی بازرگان» را بت اصلاح طلبی نامیدند.


✍ زمانه گذشت و گذشت و اینک ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده است و ریگان را الگوی خود میداند. او آمده است تا به شیوه ی تندروهای آن روز ایران عمل کند تا میانه رو ها را به کناری بزند و طنز روزگار آنکه یک جمهوری‌خواه میخواهد انتقام آمریکا را از اصلاح طلبان ایران بگیرد. اگر زمانی انقلابیون ایران در معادله ی ریاست جمهوری آمریکا نقش ایفا کردند حالا تندروهای ینگه دنیا خواب آشفته ای برای میانه روهای ایران دیده اند.


✍ به نظر بازی ِ ترامپ با میانه روهای ایران به آخر خط رسیده است و او به آنچه می‌خواسته رسیده است و حالا تا کنار رفتن حسن روحانی منتظر میماند. ترامپ اصل نظام را نشانه رفته بود اما وقتی زمان و توان ِ مبارزه ندید ترجیح داد در قدم اول بجای جمهوری اسلامی از میانه روهای جمهوری اسلامی عبور کند تا برای همراه کردن جامعه ی جهانی هم مشکلی نداشته باشد. ترامپ میداند که حاکمیت در ایران دیگر اجازه ی مذاکره با آمریکا را به میانه روهای داخلی نمی‌دهد پس هم محافظه کارانه به انتخاب مجدد خود میاندیشد و هم به انتخابات ۱۴۰۰ ایران.


✍حالا برای ترامپ مهم است انتقامی به سبک آمریکایی از اصلاح طلبان بگیرد. اصلاح طلبانی که با تسخیر سفارت هم در ایران و هم در آمریکا تندروها را بجای میانه روها نشاندند و حالا تاوانش را هم پس میدهند و اینک تندروهای امریکا، تندروهای ایران را پای میز مذاکره میخوانند. شاید ترامپ میخواهد خشت به خشت دیوار بلندی به دور اصلاح طلبان بکشد، دیواری چنان بلند که در آن محو شوند ، باری شاید به انتقام دیواری که از آن بالا رفتند.

 

✍ آنگونه که اصلاح طلبان امروز یا همان خط امامی های دیروز، میانه روهای داخلی و خارجی از «بازرگان تا کارتر» را از بازی خارج کردند حالا ترامپیست ها هم میانه روهای داخلی و خارجی از «سندرز تا ظریف» را کنار زده اند. گویی تندروها زبان یکدیگر را بهتر میفهمند.


✍باید نشست و دید که آیا جواب ِ چراغ سبز تندروهای آن روز به ریگان و جمهوریخواهان، نوربالای ترامپ به تندروها و انقلابیون داخلی ایران خواهد بود؟!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم