امروز: ۲۴ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۸۲۹۳
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
گزارش تیتر امروز از ملاقات مردمی دستگاه قضا در مازندران
«بخشنده»از مراجعه کنندگانی بود که در مصلی امام خمینی ساری با وکیل و همسر خود حاضر شد و با پرونده‌ای قطور در دستش اظهار می‌کرد که پسرم را کشتند؛ قاتل آزاد است.

به گزارش تیترامروز، به مناسبت هفته قوه قضاییه دیدار مردمی رئیس کل دادگستری مازندران، معاونان و روئسای تابعه دادگستری استان در مصلی امام خمینی ساری انجام شد.

زنان و مردانی که هرکدام با پرونده‌ای در دست نیازمند دادرسی و احقاق حق خود از دستگاه قضا بودند ابتدا با نام نویسی در نوبت قرار گرفتند تا طبق نیاز به معاون و مسئولی مراجعه کنند.

**رای دادگاه به نفع کلاهبردار

نرجس مرادی یکی از مراجعه کنندگانی بود که بخاطر کلاهبرداری که از او شده بود شکایت کرد.

این خانم جویباری با اشاره به اینکه خودروی 6 تنی ایسوزو به صورت لیزینگی خریداری کردم و برای پرداخت اقساطش به دست راننده سپردم و بعد از مدتی راننده کلاهبردار از آب درآمد و صاحب خودروی من شد، گفت: دستگاه قضا به نفع کلاهبردار رای داد؛ من برای بازپس گرفتن حقم کوتاه نمیایم.

**پسرم را کشتند؛ قاتل آزاد است

مینا بخشنده هم از دیگر مراجعه کنندگانی بود که در مصلی امام خمینی ساری با وکیل و همسر خود حاضر شد و با پرونده‌ای قطور در دستش اظهار می‌کرد که پسرم را کشتند؛ قاتل آزاد است.

او با اشاره به اینکه قانون بر چه اساسی پرونده قتل پسرم را مختومه اعلام کرد و قاتل بعد از 5 سال با عفو رهبری آزاد است، گفت: عدل حضرت علی (ع) گفته که قانون با دریافت پول قاتل را آزاد کند؟

بخشنده که بانوی سوادکوهی است با ابراز گله‌مندی مبنی بر اینکه تاکنون خانواده قاتل مهارتی در دور زدن قانون داشتند و توانستند تمام جرم خود را با پول حل و فصل کنند، تصریح کرد: تا جان در بدن دارم از خون فرزندم نمی‌گذرم زیرا پسرم را ناحق کشتند و مرا دغدار کردند.

**روحانی و جانباز رباخوار

سکینه دارابی‌فر بانوی لرستانی نیز از دیگر مراجعه کنندگانی بود که برای آزادی برادرش از زندان و پرداخت دیه 45 میلیون تومان پول بهره‌ای از فردی که خود را جانباز می‌دانست دریافت کرد، گفت: فردی که پول نزول می‌داد روحانی بود از ما چند فقره چک بدون تاریخ داشت و از این چک‌ها سوء استفاده کرد علاوه بر دریافت کل مبلغ و بهره تعیین شده، تمامی چک‌های ما را برگشت زد و مرا هم به زندان انداخت.

او با اعلام اینکه برادرم بعد از 10 سال از زندان آزاد شد، افزود: این فرد کلاهبردار مرا که باردار هم بودم به زندان انداخت و فرزندم را در داخل زندان به دنیا آوردم و همچنان بخاطر چک‌هایی که از من در دست دارد متواری هستم.

دارابی‌فر اظهار کرد: چگونه قانون می‌تواند پرونده یک کلاهبردار را اینگونه تغییر دهد که به نفعش تمام شود و من به عنوان بیگناه مال باخته شوم و در زندان عمر بگذارنم.

این بانوی لرستانی با اشاره به اینکه «م- آ» روحانی و جانبازی است که از نام و جایگاه خود سوء استفاده کرده و کلاه‌برداری می‌کند، گفت: این فرد کلاهبردار به انداز‌ه‌ای در دستگاه قضا نفوذ کرد که حکم اعتراض هم به ما ندادند.

**قدردانی از دستگاه قضا

حسن حمیدی از دیگر مراجعه کنندگانی بود که از قائمشهر برای بازبینی پرونده قضایی پسرش در دیدار مردمی دستگاه قضا حضور یافت.

او ضمن قدردانی از اینکه برای نخستین‌بار فضای دیدار مردمی برای دادرسی حقوقی مردم مازندرن فراهم شد، گفت: از اینکه گوش شنوایی برای حرف‌ها و بیان دغدغه‌های مردم در دستگاه قضایی ایجاد شد جای قدردانی است.

حمیدی با اشاره به اینکه از سال 94 تاکنون پیگیر پرونده پسرم هستم در مراجع قضایی هستم، افزود: برخی با شیادی چهره دستگاه قضایی را کریه‌دار می‌کنند، رای دادگاه را به نفع خود تمام می‌کنند جای نگرانی است.

او یادآور شد: جای سوال است که چرا در اجرای دادرسی شفافیت وجود ندارد. چرا قضات به اجرای عدالت واقف نیستند.

** کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها

در این زمینه رئیس کل دادگستری مازندران نیز ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و یاد و خاطره آیت الله شهید دکتر بهشتی، این هفته را فرصتی مناسب برای اطلاع رسانی خدمات دستگاه قضایی عنوان کرد.

حجت‌الاسلام اکبری با اشاره به آمار پرونده‌های وارده به دستگاه قضایی استان اظهار کرد: در سال گذشته 837 هزار و 289 فقره پرونده به مجموعه دستگاه قضایی استان وارد و از این تعداد 822 هزار و 582 فقره پرونده مختومه شده است.

رئیس کل دادگستری استان مازندران با بیان اینکه 23 هزار و 205 پرونده طی سال 1397 در استان به صلح و سازش منجر شده است، این رقم را نسبت به میزان پرونده‌های وارده به شوراهای حل اختلاف استان پایین عنوان و خاطرنشان کرد: طی سال گذشته 168 هزار و 186 پرونده به مجموعه شوراهای حل اختلاف استان وارد و طی همین مدت 170 هزار و 246 پرونده مختومه شده است.

این مقام قضایی با اشاره به این مطلب که ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی کاهش اطاله دادرسی را در پی خواهد داشت، ادامه داد: طی سال گذشته، دو میلیون و 459 هزار و 422 فقره ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی در استان مازندران انجام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری، حفظ آزادی‌های مشروع را از جمله وظایف قوه قضاییه دانست و گفت: در راستای حفظ کرامت مراجعه کنندگان و اصحاب دعوی هیات نظارت و بازرسی حقوق شهروندی در استان مازندران با مسئولیت رئیس کل تشکیل و در این راستا طی سال گذشته 64 مورد بازدید از کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها، پلیس‌های تخصصی، دادسراها و واحدهای قضایی انجام و تذکرات لازم و اقدامات قانونی انجام شده است.

وی ادامه داد: در راستای تکریم مراجعین، جلسات ملاقات مردمی نیز به شکل منظم روزهای سه شنبه هر هفته برگزار می‌شود که بر این اساس در سال گذشته ۹ هزار و ۳۸۶ نفر در جلسات ملاقات مردمی دادگستری مازندران حضور یافتند.

رئیس کل دادگستری مازندران، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را از سیاست‌های قوه قضاییه و مورد تاکید مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: در این خصوص سه هزار و 875 مورد مجازات جایگزین حبس طی سال گذشته در استان مازندران صادر شده است.

وی تاکید کرد: زندان باید فقط محلی برای نگهداری افرادی باشد که در جامعه ناامنی ایجاد می‌کنند و برای دیگر افراد که به دلایل مختلف در زندان بسر می‌برند می‌توان به‌جای حبس از توانمندی‌های افراد در خدمات عام المنفعه بهره برد.

رئیس شورای قضایی استان مازندران کاهش زمان دادرسی و تعداد پرونده‌ها را از اولویت‌های دادگستری مازندران در سال جدید عنوان و تصریح کرد: قطعاً کاهش اطاله دادرسی‌ها در دستور کار دادگستری مازندران خواهد بود؛ ضمن اینکه از مردم شریف استان هم میخواهیم صبر و تحمل خود را بالا برده و با عفو و گذشت کمک کنند تا در کنار اقدامات دستگاه قضایی، ورودی پرونده‌ها کاهش یابد.

به گزارش تیتر امروز، ملاقات مردمی رئیس کل و معاونین دادگستری استان و روسای سازمان‌های تابعه قوه قضاییه استان بیش از ۱۴۰ درخواست مردم مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/


گزارش از رقیه نعلبندانی

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم