امروز: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۷۷۵۴
۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
نشست خبری رئیس کل دادگستری استان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران به مناسبت هفته قوه قضاییه

به گزارش تیتر امروز به نقل از تسنیم ، حجت الاسلام و المسلمین صادق اکبری در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضایه اظهار داشت: دستگاه قضا به عنوان مرجع رسیدگی به جرائم بوده که طرح دعاوی از طریق دادسراها و دادگاه‌ها رسیدگی می‌شود و سال گذشته ۸۳۷ هزار و ۲۸۹ پرونده به واحدهای قضایی سراسر استان وارد و ۸۲۲ هزار و ۵۸۲ فقره مختومه شد و باقی پرونده‌ها در جریان رسیدگی است.

وی با بیان  اینکه زمان رسیدگی به پرونده سال گذشته ۱۰۴ روز بود که در پایان سال به ۱۰۵ روز افزایش یافت، افزود: برای تسریع در رسیدگی در برنامه‌ریزی‌های قضایی یکی از اولویت‌ها کاهش زمان دادرسی است.

اکبری بیان کرد: در گذشته  ابلاغ به صورت سنتی و پست بوده که این امر منجر به اتلاف زمان می‌شد اکنون ابلاغ اوراق قضایی الکترونیکی صورت می‌گیرد. سال گذشته دو میلیون و ۴۵۹ هزارو ۴۲۲ فقره به صورت الکترونیکی ابلاغ شد که با گسترش زیرساخت‌ها تمام ابلاغ‌ها به صورت الکترونیکی صورت گیرد که هدف مهم آن سرعت، صحت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها است.

وی گفت: در راستای اجرایی کردن فرمایشات و سیاست مقام معظم رهبری اقداماتی در جهت حفظ حقوق بیت المال و صیانت از اراضی ملی  برگزارشد که تغییر کاربری‌های غیرمجاز ۴۴۱ مورد به مساحت ۶۷ هکتار تغییر کاربری در استان صورت گرفت که ۵۷۵ فقره به مساحت ۴۸ هکتار قلع و قمع بناهای احداثی صادر شد.

رئیس کل دادگستری مازندران بیان کرد: سال گذشته  در جهت حمایت از تولید، ۲۴۹ شرکت و ۱۶۷ واحد تولیدی درخواست جهت به ستاد اقتصاد مقاومتی جلوگیری از تعطیلی ۱۸۱ واحد تولیدی صورت گرفت.

اکبری تصریح کرد: شش هزار و ۹۶۳ نفر در زندان‌های استان هستند که امیدواریم با فعالیت بهتر و مناسب و ستاد دیه انجمن حمایت از زندانیان این تعداد را کاهش دهیم و در زمینه کاهش جمعیت زندانیان نیز برای  سه هزار و۸۷۵ مورد مجازات جایگزین حبس صادر شد و در راستای نظارت و سرکشی به زندان، هزار و ۱۸۰ مورد از۱۲ زندان استان توسط مقامات قضایی از زندان بازدید شد.

وی ادامه داد: عامه مردم اطلاعات حقوقی ندارند و  برای طرح دعوا و شکایت باید ساز و کاری فراهم شود افرادی که نیازمند مشاور حقوقی هستند در راستای این برنامه در حوزه‌های قضایی واحدهای ارشاد تشکیل شد که ۱۶۰ هزار و ۳۷۸ نفر مشاوره داده شد و ۵۱۵ نفر وکیل معاضدتی و تسخیری گرفته شد.

اکبری تصریح کرد: درزمینه حفظ و صیانت از حقوق شهروندی هیات نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی سال گذشته ۶۴ بازدید  از کلانتری ها ،پاسگاهها ،پاسگاهای تخصصی و دیگر مکان های قضایی انجام وعملکردها بررسی شد .

رئیس کل دادگستری مازندران بیان کرد: سال گذشته ۹هزارو۳۸۶نفر در زمینه ملاقات عمومی به مراجع قضایی مراجعه کردند همچنین فضای فیزیکی دستگاه قضا  بایدمناسب و شان مردم باشد و تکریم ارباب رجوع در اولویتهای برنامه های دادگستری است.

وی افزود: در زمینه تخلف یکی از  مجموعه ‌های شهرداری پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع شد و چندین پرونده تخلف دیگر مربوط به دستگاه‌های دیگر نیز در حال رسیدگی است که نیاز به کار کارشناسی تحقیقات و اسناد و مدارک دارد.

اکبری با بیان اینکه سیاست دستگاه قضا در استان برای ارتقا سلامت درون دستگاه قضایی است، ادامه داد: طبق  فرمایش مقام معظم رهبری کارآمدی و سلامت دستگاه قضا بایدبه درستی اجرا شود که با اقدامات پیشگیرانه از تزلزل و لغزش کارکنان دستگاه قضا جلوگیری شود.

وی گفت: در زمینه برخورد با فساد با هیچ فردی شوخی نداشته و قطعا پس از احراز جرم قاطعانه با مجرم  برخورد می‌کنیم و مجرمان بدانند مازندران جای امنی برای فعالیت  آنان نیست بلکه دستگاه قضا امنیت را برای شهروندان تامین می‌کند.

برخورد دستگاه قضایی مازندران با بدپوششی مضاعف می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران با اشاره به شیوع ولنگاری در برخی شهرک‌های ساحلی و توریستی استان، گفت: برخورد دستگاه قضایی مازندران با بدپوششی مضاعف می‌شود.

سید یونس حسینی عالمی  در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار داشت: وظیفه دادستانی پیگیری حقوق عمومی در تمام حوزه‌ها است.

وی افزود: در زمینه بدحجابی در جامعه ای که انقلاب ارزش‌ها است دستگاه قضا چشم روی ولنگاری و بدپوششی نمی‌بندد و با بی بندوباری قاطعانه برخورد می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران تصریح کرد: در زمینه آزاد سازی سواحل باید حریم ۶۰ متری سواحل استان دقیقا مشخص و اجرایی شود که متاسفانه هنوز نقشه حریم ۶۰ متری به درستی مشخص نشد. در این راستا فنس‌هایی که توسط ادارات برداشته و جهت امنیت مکان به ساخت دیوار اقدام کنند.

حسینی عالمی در زمینه تعطیلی برخی از معادن استان، افزود: اولویت نخست ما در مازندران حفظ محیط زیست، کشاورزی و منابع طبیعی است. در زمینه فعالیت‌های معدن‌کاران برخی اقدام به تعرض منابع طبیعی کرده و  الزامات برداشت شن و ماسه را  رعایت می‌کنند و نسبت به احیای میزان برداشت اقدام نمی‌کنند که منجر به تعطیلی خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران تصریح کرد: در زمینه برداشت  غیر مجاز جنگل  دستگاه قضا نظارت دارد اما بیشتر تخلف‌ها به دلیل حضور نیافتن نیروهای منابع طبیعی بوده که باید بودجه و امکانات کافی به آنان اختصاص یابد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم