امروز: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۷۵۹۹
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
در آئین تجلیل از بانوی سوادکوهی دوستدار محیط زیست عنوان شد
اداره کل محیط زیست استان مازندران در حمایت از همیاران محیط زیست از بانویی که مادرانه مانع سنگسار شدن به یک قلاده توله خرس قهوه‌ای توسط افراد ناآگاه شد، تجلیل کرد.
به گزارش تیتر امروز، شبنم فتاحی بانوی 42 ساله سوادکوهی روزهای اخیر هنگامی که مسیر دراسله سوادکوه را به قصد پیاده‌روی روزانه طی می‌کرد شاهد پرت شدن یک قلاده خرس از ارتفاع شد و همین عامل سبب شد تا با همراهانش مانع افرادی شود که از روی ناآگاهی اقدام به پرتاب کردن سنگ به سمت این حیوان ناتوان می‌کردند.
مراسم تجلیل از بانوی دوستدار محیط زیست که با حضور مسئولان استانی، شهرستانی، اصحاب رسانه، محیط‌بانان و فرهیختگان سوادکوهی در فرمانداری این شهرستان انجام شد؛ بانو شبنم فتاحی در بیان رویداد اخیر که شبکه‌های اجتماعی مجازی، رسانه‌های داخلی و خارجی را درگیر سوژه خرس قهوه‌ای در دراسله سوادکوه کرده بود، گفت که شرایط حال خرس بعد از سقوط از ارتفاعی که چندی پیش دستخوش سیلاب شده بود بسیار دلخراش بود.
با ناله‌ای که این خرس آسیب دیده سر می‌داد بیشتر شبیه کمک از رهگذرانی بود که شاهد سقوطش شده بودند.
اما برخی افراد ناآگاه نامهربانانه به این حیوان ناتوان و زخمی سنگ می‌زدند و این دور از شان انسانیت بود.
فتاحی اضافه کرد: در لحظه‌ای که مانع سنگ زدن دو نفر از افراد به توله خرس که برای لحظه‌ای تفریح به منطقه آمده بودند می‌شدم تمام دستانم می‌لرزید و سعی داشتم از این حادثه فیلمی تهیه کنم و به محیط زیست ارائه دهم تا عین واقعیت مورد بررسی قرار گیرد. اما هنگام فیلم گرفتن افرادی که شاهد این حادثه بودند با تهدید کردن مانع می‌شدند تا هیچ فیلمی از این اقدام دور از انسانیت منتشر نشود و بعد از این حادثه همچنان تهدیدات نیز ادامه دارد.
این بانوی سوادکوهی با حس مادرانه‌ای که در فیلم منتشر شده بود؛عنوان می‌کرد:«حاجی نزن، آقا نزن، سنگ نزن، حیوان گناه دارد و می‌میرد» دل هر بیننده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی مجازی ریش می‌کرد در حالیکه شدت قساوت قلب یک انسان‌نما را به نمایش می‌گذاشت.
سنگ‌هایی که هر لحظه به سر، صورت و بدن آسیب دیده این حیوان ناتوان برخورد می‌کرد دنیا را بر سر افرادی خراب می‌کرد که خود تربیت شده مهد تاریخ و تمدن مازندران و سوادکوه بوده و هستند زیرا هیچ
عقل سلیمی اینگونه سخت دلی را در قبال هیچ مخلوق خدا حتی حیوانی که خوی درندگی دارد بر نمی‌تابد.
این حیوان بعد از پرت شدن از ارتفاع به تصور اینکه مورد نوازش و کمک افرادی قرار می‌گیرد که مسئولانه درمانش را عهده‌دار می‌شوند اما سنگ روزگار مجال نداد و زیر بار قلوه‌های سنگ بدن رنجورش با آلام دنیایی هم آغوش شد.
در این زمینه مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه مجازات قانونی در انتظار افراد خاطی است، اظهار کرد: سوادکوهی‌ها بنا به پیشینه تاریخی و علمی از دوستداران محیط زیست محسوب شده و در صیانت از حیات وحش و طبیعت همیار محیط زیست هستند.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: واکنش فیلم منتشر شده از خرس قهوه‌ای نشان داد که اجرای طرح 80 میلیون محیط‌بان در کشور اجرا شد و دیگر محیط زیست تنها نیست.
وی همیاری اصحاب رسانه را در صیانت از محیط زیست ستودنی دانست و ادامه داد: در حال حاضر شاهد هستیم که مسئولان ارشد استانی و کشوری هم دوستداران محیط زیست هستند.
او تصریح کرد: انتشار این فیلم که باعث جریحه‌دار شدن دل همه جهانیان شد اما فضای بیداری جامعه را برای آگاه سازی فراهم کرد که باید طبق شریعت اسلام به حقوق حیوانات احترام گذاشته شود.
ابراهیمی با اشاره به اینکه امروز شاهد فعالیت افرادی مانند خانم فتاحی‌ها هستیم، افزود: با توجه به اینکه مشارکت دستگاه قضا و مردم را در صیانت از محیط زیست شاهد هستیم برخی تلاش دارند تا نظام را ناکارآمد جلوه دهند.
مدیرکل پدافند غیر عامل مازندران نیز با اشاره به اینکه یکی از وظایف پدافند غیرعامل حفظ محیط زیست است، گفت: ظلم به حیوانات در دین مبین اسلام غیر اخلاقی و محکوم شده است.
منفردی بر رعایت حقوق حیوانات تاکید کرد و افزود: درست نیست ایران با توجه به مهد تمدن و دین شریعت اسلام به لحاظ بی‌اخلاقی برخی افراد ناآگاه زیر سوال برود.
همچنین فرماندار سوادکوه نیز با بیان اینکه به واسطه افزایش جمعیت و صنعتی شدن دولت‌ها به طبیعت دست درازی کردند، اظهار کرد: سازمان‌های مردم برای صیانت از محیط زیست فعالیت خود را برای مقابله با دولت‌ها شروع کردند.
یزدانی با تاکید براینکه فرهنگ محیط زیست با اجرای برنامه‌های آموزشی باید در جامعه نهادینه شود، افزود: مردم سوادکوه به لحاظ تربیت و پرورش افراد عالم  تاریخ ساز هستند.
او سوادکوه را کلکسیونی از محیط‌زیست دانست و ادامه داد: حیوانات این منطقه از خوان این مردم ارتزاق می‎‌کنند سوادکوه دارای پوشش گیاهی و گونه‌های نادری از حیات وحش است و ما قول می‌دهیم در این منطقه حتی پشه‌ای هم کشته نشود.
فرماندار سوادکوه با اعلام اینکه  در سال 1394 و 1398 شاهد خروش طبیعت در این منطقه بودیم، یادآور شد: سوادکوهی‌ها در حفظ طبیعت می‌کوشند به طور مثال امسال 30 هکتار از اراضی جنگلی این منطقه به عنوان شکار ممنوع مصوب شد.
انتهای پیام/
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم