امروز: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۷۴۵۳
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
گلایه خانواده‌ها عموما از دوگانگی عمل و بخشنامه وزارت آموزش و پرورش حکایت دارد، این خانواده‌ها معتقدند بخشنامه وزارت آموزش و پرورش و خبرهای هر روزه صداوسیما و دیگر رسانه‌ها درباره ممنوعیت دریافت وجه در مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام در حالی است تقریبا تحصیل رایگانی برای دانش‌آموزان وجود ندارد.

 به گزارش تیتر امروز به نقل از فارس،ماجرای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس در آغاز سال تحصیلی هم داستان‌های خود را دارد که این موضوع به‌ویژه برای خانواده‌هایی که قرار است امسال برای پیش‌دستانی و یا کلاس اول ثبت‌نام کند نگرانی‌های بیشتری به همراه دارد.

در کنار نگرانی‌های ثبت‌نام، مشکلات اقتصادی به مردم فشار بیشتری وارد کرده است و مشکلات ناشی از داستان تکراری دریافت وجه هنگام ثبت‌نام از خانواده‌ها جدی‌ترین مشکلات این خانواده‌ها است.

دریافت هزینه هنگام ثبت‌نام طبق بخشنامه‌های وزارت آموزش و پرورش ممنوع است و خانواده‌ها در مدارس دولتی نباید هزینه‌ای پرداخت کنند.

اگرچه رونق ایجاد و راه‌اندازی مدارس غیرانتفاعی و هیات امنایی برای خانواده‌های متمول و دارای بضاعت مالی چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مدارس دولتی تنها راه‌حل برخی خانواده‌ها برای تحصیل فرزندان‌شان است.

علاوه بر هزینه ثبت‌نام هزینه‌های کتاب و لباس و لوازم‌التحریر هم جای خود را دارد که این موضوع نیز فشار مضاعفی بر خانواده‌ها وارد می‌کند و این مشکلات با دو تا یا سه تا شدن تعداد فرزندان خانواده‌ها چندین برابر می‌شود اما امروز برای خانواده‌ها با سطح زندگی متوسط هم برخی پرداختی‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

*گلایه خانواده دانش‌آموزان از دوگانگی عمل تا بخشنامه آموزش و پرورش

گلایه خانواده‌ها عموما از دوگانگی عمل و بخشنامه وزارت آموزش و پرورش حکایت دارد، این خانواده‌ها معتقدند بخشنامه وزارت آموزش و پرورش و خبرهای هر روزه صداوسیما و دیگر رسانه‌ها درباره ممنوعیت دریافت وجه در مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام در حالی است تقریبا تحصیل رایگانی برای دانش‌آموزان وجود ندارد و از  500 هزار تا 5میلیون تومان در مدارس دولتی  و هیات امنایی از خانواده‌ها وجه دریافت می‌کنند که البته به گفته والدین دریافت‌های میانه سال و ماهانه برای اوراق امتحانی و هزینه شوفاژ و مسائل این چنینی نیز وجود دارد.

بیشتر والدین از اینکه نام فرزندشان و یا مدرسه محل تحصیل ‌آورده شود، گریزان هستند و نگران عدم ثبت‌نام فرزندان خود می‌شوند وقتی درباره وضعیت ثبت‌نام مدارس می‌خواهید بپرسید.

*تامین هزینه‌های معلم؛ باری روی دوش خانواده‌ها

یکی از این والدین می‌گوید: برای ثبت‌نام در مدرسه هر مدرسه‌ای ابتدا می‌گوید که جا نداریم بعد می‌گوید ممکن است 10 نفر بتوانیم مجدد ثبت‌نام کنیم، اما باید هزینه‌ای را تقبل کنید تا بتوانیم هزینه‌های معلم اضافه را تامین کنیم.

*نداشتن نرخ ثابت هزینه‌ها در مدارس هیأت امنایی

پدر دیگری می‌گوید: در مدارس هیات امنایی، نرخ ثابتی ندارد، نمی‌دانم فلسفه این مدارس چیست اما تا 5 میلیون تومان هم از ما طلب هزینه کرده‌اند، برخی اوقات نیز می‌گویند نامتان را به نام خیر ثبت می‌کنیم بعد 4 تا 5 میلیون تومان به مدرسه کمک کنید.

*درصورت پرداخت نکردن نام فرزندم در گروه اعلام می‌شود

ع –ب نیز تاکید می‌کند: برای کتاب‌های دخترم در مدرسه دولتی سال دوم ۱۰۰ هزار تومان هزینه دریافت کردند در حالی‌که آموزش و پرورش گفته بود ۱۷ هزار تومان قیمت کتاب‌ها است. بعضی مدیران مدارس گروه‌های تلگرامی برای والدین ساختند و اگر هزینه‌هایی که می‌خواهند را پرداخت نکنیم در گروه ۵۰ نفره اسم دانش‌آموز را اعلام می‌کنند.

*گلایه والدین از دریافت هزینه پیش دبستانی

بیشتر والدین از دریافت هزینه پیش‌دبستانی گلایه دارند، مجبور هستند فرزندان خود را ثبت‌نام کنند اما هزینه‌های متغیر از 400هزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان موجب اعتراض آنها شده است.

*اجبار در عین توافق

 یکی از شهروندان گفته متاسفانه وقتی به آموزش و پرورش گلایه می‌کنیم می‌گویند بعضی پرداختی‌ها توافقی است و تخلف محسوب نمی‌شود در حالی‌که مجبور می‌شویم پرداخت کنیم.

ستاد ثبت‌نام مدارس در شهرهای مازندران تقریبا تشکیل شده است اما والدین از عدم پاسخگویی و سامان‌دهی این ستاد گلایه دارند.

*اول پول واریز کنید، بعد ثبت‌نام می‌کنیم

ز-ه مادر دو فرزند دانش‌آموز است، نوشته است تقریبا دریافت هزینه در همه مدارس وجود دارد و مختص یکی دو مدرسه نیست، من دوتا پسر دارم یکی پایه چهارم می‌رود، هنوز مدرسه‌اش تمام نشده بود ما را مجبور کردند 60 هزار تومان پول کتاب واریز کنیم بعد هم که رفتیم کارنامه بگیریم می‌گفتند باید برای ثبت‌نام جدید 400 هزار تومان واریز کنید و گرنه ثبت‌نام نمی‌کنیم در حالی‌که مدرسه دولتی است.

به آموزش و پرورش هم که مراجعه کردیم می‌گویند به ما مربوط نمی‌شود هزینه را باید پرداخت کنید.

*تامین هزینه بازسازی مدارس برعهده والدین

همسر من کارگر است مگر چقدر حقوق می‌گیرد؛ وقتی به مدیر اعتراض می‌کنیم می‌گوید مدرسه را نوسازی کردیم هزینه دارد، مگر هزینه بازسازی مدارس نوسازی شده را والدین باید بدهند.

 این بودجه‌هایی که همه ساله به عنوان بازسازی و مرمت از دولت می‌گیرند به جیب چه کسی می‌رود، قشر کارگر توان پرداخت این هزینه را ندارد.

*تکرار ماجراهای دریافت وجه اجباری زمان ثبت‌نام

تقریبا هر ساله این داستان تکراری وجود دارد، مدارس هرسال هزینه‌های ثبت‌نام را افزایش می‌دهند و آموزش و پرورش هم پاسخ‌های تکراری به خانواده‌ها می‌دهد، بررسی می‌کنیم، برخورد می‌کنیم، ممنوع است و پاسخ‌هایی از این دست خانواده‌ها را از پیگیری مساله مربوط به هزینه‌ها ناامید می‌کند اما این مشکل در یکی دو سال اخیر به اوج خود رسیده است و به گفته والدین تقریبا در تمامی مدارس این هزینه‌ها دریافت می‌شود اما هیچ مسؤول استانی به این امر رسیدگی نمی‌کند.

* مدارس دولتی در زمان ثبت‌نام حق دریافت هیچ وجهی ندارند

دبیر ستاد ثبت‌نام آموزش و پرورش مازندران اظهار کرد: دریافت هزینه ثبت‌نام در مدارس خاص شاهد، تیزهوشان، غیردولتی با توجه به امکانات و خدمات متغیر است که ازسوی آموزش و پرورش ابلاغ می‌شود و مدیر مدرسه موظف به نصب آن در مکانی مقابل دید اولیا است.

سیدحسین نصیری افزود: البته دریافت وجه در مدارس غیردولتی براساس خدمات ویژه و فوق برنامه است که در زمان ثبت‌نام دریافت نمی‌شود بلکه در زمان اجرای این برنامه‌ها در شورای نظارت بررسی شده و با گرفتن مجوز اجرا می‌شود و از خانواده‌ها هزینه آن البته با نظارت آموزش و پرورش دریافت می‌شود.

وی با اعلام اینکه مدارس دولتی در زمان ثبت‌نام حق دریافت هیچ وجهی ندارند، تصریح کرد: تنها هزینه‌هایی که در زمان ثبت‌نام از اولیای دانش‌آموزان در مدارس دولتی شامل 7 هزار و 500 تومان بابت پول بیمه و هزینه کتاب بوده که در سایت سازمان آموزش و پرورش قابل مشاهده است غیر از آن هیچ وجهی دریافت نخواهد شد.

دبیر ستاد ثبت‌نام آموزش و پرورش مازندران بیان کرد: در مدارس هیأت امنایی باید مدیر مدرسه برنامه‌های ویژه و فوق برنامه را در قالب فصل‌نامه برای یک سال تعریف کرده و با ارائه در شورای آموزش و پرورش مجوز آن را دریافت کند.

نصیری ادامه داد: البته در صورت گرفتن مجوز باید دریافت وجه به‌صورت پوستر مقابل دید همه اولیا نصب شود و باید گفت اجباری نبوده بلکه اختیاری است.

وی خاطرنشان کرد: براساس بخشنامه وزارت آموزش و پرورش اگر مدیر مدرسه دولتی برای ثبت‌نام والدین و دانش‌آموز شرط بگذارد ابلاغ مدیر لغو می‌شود.

*بازدید از روند ثبت‌نام مدارس

دبیر ستاد ثبت‌نام آموزش و پرورش مازندران با اعلام اینکه بحث بازدید از روند ثبت‌نام در مدارس سطح استان را در قالب پروژه مهر در فصل ثبت‌نام در دستور کار داریم، اظهار کرد: اگر خانواده‌ای نیز مشاهده کردند وجه اجباری دریافت می‌شود حتما به آموزش و پرورش استان اطلاع دهند تا با این موضوع به‌صورت جدی برخورد شود.

صحبت اصلی خانواده‌ها این است اگر قرار است وجهی از آنان دریافت شود بهتر است اعلام شود نه اینکه خانواده‌ها در گیرودار مدارس و آموزش و پرورش بمانند و در پایان نیز چاره‌ای جز پرداخت وجه نداشته باشند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم