امروز: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۷۳۶۹
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
آتشی که سالهاست بر اثر غفلت و بی‌تدبیری گردشگران به جان جنگل‌های شمال افتاده و متاسفانه علیرغم هشدارهای مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی کشور و استان، بخش‌های بیشتری از این حجم سبز را طعمه حریق می‌سازد.
به گزارش تیترامروز باز هم در اثر بی‌احتیاطی گردشگران در محور کندوان _ دوراهی نوجان، قسمتی از طبیعت زیبای منطقه در آتش سوخت!

آتشی که سالهاست بر اثر غفلت و بی‌تدبیری گردشگران به جان جنگل‌های شمال افتاده و متاسفانه علیرغم هشدارهای مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی کشور و استان، بخش‌های بیشتری از این حجم سبز را طعمه حریق می‌سازد.

اما برخلاف ایران که بهره‌کشی از جنگلهای شمال به هر طریق ممکن (از قطع غیرقانونی درختان گرفته تا تزریق ماده مخدر زباله به شریان‌های حیاتی آن و آتش به جان کردن آن) صورت می‌گیرد در کشورهای توسعه یافته کمتر این دست اتفاقات تلخ را در حریم سبز اراضی جنگلی شاهد هستیم.

اتفاقات مشمئزکننده‌ای که تنها در جوامع جهان سوم به وقوع می‌پیوندد! درست در کشورهایی مثل ایران که از کمترین میزان سطح سبز (اراضی جنگلی و جلگه ای) برخوردار هستند که شوربختانه همین اندک اعتبار طبیعی نیز در سایه غفلت‌ها و عدم نظارت‌ها وسوء تدبیرهای مسئولان و مردم، به دست باد سپرده می‌شود!

اما به واقع مگر نه این است که جنگل‌ها و مراتع جزو انفال (عمومی) بشمار رفته و هرگونه سوء استفاده و دخل و تصرف و خسارت وارده بر آن مشمول تخلف و پیگرد قانونی می‌شود پس چرا عملا آنان که بیشترین آسیب و ضربه را بر پیکره نحیف و سست این اراضی وارد می‌آورند، کمترین هزینه را بابت آن پرداخت نمی‌کنند! و از آن مهم‌تر چرا نهادهای ذیربط و مراجع قانونی، کمترین ضمانت اجرایی را برای این افراد در نظر نگرفته‌اند تا گوشی دست متخلفان و متجاوزان به حریم جنگل بیاید و اینگونه آن را اسیر ترکتازی‌های خود نسازند؟!

در آیه‌ای از قرآن کریم آمده است که: هل جزاء‌الاحسان الاالاحسان؟! یعنی ( آیا جزای نیکی کردن جز نیکویی است؟!) و متاسفانه در این زمینه نیز انگار هر قدر جنگل، برای شاد کردن دل ملت و مسئولان و اکسیژن‌سازی و جلوگیری از وقوع سیلاب‌های سهمگین و... ) تلاش می‌کند بیشتر بد می‌بیند و در واقع هرچقدر بیشتر ثواب می‌کند بیشتر کباب می‌شود...

فقط یادمان باشد ما پیرو همان دین مبینی هستیم که پیامبر بزرگوارش، فرموده است: شکستن شاخه درختی همچون شکستن بال فرشتگان است و حال ما باید ببینیم کجای کاریم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم