امروز: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۷۳۳۱
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
سهم مازندران از خواهرخواندگی‌ها چیست؟
با توجه به اینکه چهار شهر مازندران خواهرهایی در اقصی نقاط جهان دارند تاکنون طبق اساسنامه‌ها و قراردادهای خواهر خواندگی هیچ کدام سهم خواهری خود را برای این استان شمالی به جای نیاوردند.
تیتر امروز؛ رقیه نعلبندانی- خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شده و برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین شهری در انگلیس و فرانسه منعقد شد.
روابط خواهرخواندگی با هدف دوستی و اعتماد در سطح بین‌‌المللی و تبادل برنامه‌های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و توسعه صنعت گردشگری ایجاد می شود.
زمانی که گردشگری به عنوان یک صنعت سودآور در جوامع مختلف مطرح شد عناوینی همچون خواهر خواندگی و برادر خواندگی نیز مطرح شد تا این خویشاوندی بتواند زمینه همکاری بین دو شهر که از لحاظ فرهنگی، علمی، اقتصادی، تاریخی و منابع سرمایه‌ای با هم مشترک هستند بستر توسعه را برای دو طرف فراهم آورند.
اینکه چرا واژه خواهرخواندگی بین شهرها مطرح شد دلیل محکمی غیر از اینکه  شهر واژه مونث است نبود حتی این قرارداد در اروپا به «شهرهای دوقلو»، در آمریکا و آسیا به «خواهر خوانده» و در روسیه به شهرهای «برادرخوانده» مطرح است.
تفاهم خواهر خواندگی معمولا بین شهرها منعقد می‌شود که ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی، علمی و ... مشترک داشته باشند تا بتوانند از ظرفیت‌های مشترک برای اهداف خاص استفاده کنند.
بارها واژه‌ خواهرخواندگی در بیشتر شهرهای کشور به گوش رسید و مازندران هم با وجود ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی توانست خواهر خود را در دارالسلام تانزانیا در سال 2012  پیدا کند.
 همچنین شهرهای این استان شمالی موقعیت داشتند تا خواهران زیادی در داخل و خارج از کشور برای خود جستجو کنند که شامل شهرهایی مانند، رامسر با الوکره قطر در 24 خرداد 1389، رامسر با شیراز در 20 دی 1391، ساری با گومل بلاروس در سال 2009، با نجف عراق در سال 2012، با دارالسلام تانزاینا، با آنگونا ایتالیا در سال 2016، با سیلوانودوربا ایتالیا در سال 2016، آمل با کانتو ویتنام در سال 2015، با لاهور پاکستان در سال 2011، بابلسر با گائتا ایتالیا در سال 2016 بوده است.
هدفی که این خواهرخواندگی ها دنبال می‌کنند توسعه پایدار و بشر دوستانه طرفین است این مناسبات که فرهنگ محور است می‌تواند در تبادل فرهنگی بین شهرها با مدیریت شهرداری‌ها، شورای شهرها، مدیریت‌های محلی، سازمان‌های مردم نهاد موثر باشد.
وقتی واژه‌ خواهرخواندگی به گوش شهروندان می‌رسد همه پیگیر می‌شوند تا خروجی مناسبی از این دیپلماسی به چشم بیاید.
 با توجه به اینکه چهار شهر مازندران خواهرهایی در اقصی نقاط جهان دارند تاکنون طبق اساسنامه‌ها و قراردادهای خواهر خواندگی هیچ کدام سهم خواهری خود را برای این استان شمالی به جای نیاوردند.
هم اکنون که کشور از لحاظ اقتصادی در تنگنای تحریم‌ها قرار دارد لازم است به رونق صادرات توجه شود. در این بین پیوندهای خواهر خواندگی می‌تواند گام موثری در توسعه این بخش باشد.
در این زمینه سیف‌الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران به تیتر امروز گفت: تاکنون این اداره کل ارتباط خواهرخواندگی خاصی با دیگر شهرها نداشت و در این زمینه اقداماتی هم انجام نشد.
نکته پایانی اینکه استان مازندران با جمعیت سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری با۲۲ شهرستان، ۳۳۸ کیلومتر ساحل، سه بندر، سه فرودگاه که ۳.۳ دهم درصد از تولید نا خالص ملی را در اختیار دارد و هفتمین اقتصاد استان‌های کشور محسوب می‌شود ظرفیت مناسبی است برای اجرای دقیق تفاهم‌نامه‌های خواهر خواندگی تا شاهد صدور فرهنگ بومی به اقصی نقاط جهان باشیم.
انتهای پیام/
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم