امروز: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۷۰۲۴
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
یک بام و دو هوای استاندار مازندران
انتظار می‌رود در موقعیتی که استاندار مازندران بحث مازندران پاک را در قالب پویش عمومی مطرح کرده است ابتدا وضعیت پسماند استان را به طور جدی پیگیری کند تا شاهد بلاتکلیفی زباله در معابر عمومی، جاده‌ها و دپوی این سرمایه کثیف در جنگل، کوه و دریا نباشیم.
تیتر امروز، رقیه نعلبندانی: با روی کار آمدن احمد حسین‌زادگان به عنوان استاندار مازندران بحث مازندران پاک در سطح استان با گستره ملی مطرح شد و عزم جدی برای داشتن استانی سرسبز و به دور از زباله از سوی تمام اقشار صورت گرفت.
از هشتم اسفند ماه سال 1397 شروع پویش مازندران پاک در سطح استان بوده است و به نوعی همه دستگاه‌های اجرایی فرهنگی و خدماتی در این زمینه فعال شدند و برنامه‌های فرهنگی متعددی نیز در حال انجام است.
استاندار مازندران که با نگاه فرهنگی قصد دارد محیط زیست سالمی را در استان حاکم کند برای استانی که سالانه در فصول مختلف پذیرای 20 میلیون مسافر است برای هموطنان بسیار خوشایند بوده اما حجم مسافرانی که به مازندران عزیمت می‌کنند نه تنها آورده ملی ندارند رهاورد آنان پسماندی است که بعد از هر سفر در این استان شمالی برجای می‌ماند.
سال‌هاست مازندران رنج ماندگاری زباله را بر روی برگان سبز جنگل‌های هیرکانی، حاشیه کوهستان و دریا  به دوش می‌کشد و بعد از چهار دهه همچنان لاینحل باقی مانده است.
هر مسئولی آمد به سلیقه خود برنامه‌ای برای رفع پسماند استان تدارک دید و رفت و این طرح‌های موقتی سبب شد تا نیروگاه زباله سوز و کارخانه‌های کمپوست که برای برخی شهرهای استان تدارک دیده شد همچنان بلاتکلیف باقی بماند و مردم و مسئولان ندای وااسفا سر دهند که زباله معضل اصلی مازندران شده است.  
اجرای طرح‌های فرهنگی در حوزه‌های مختلف اگر از سوی مسئولان ملی و استانی انجام شود بازخورد خوبی خواهد داشت و ما منکر اجرای طرحی همچون پویش مازندران پاک نیستیم اما زمانی این طرح‌ها پاسخ مثبت می‌دهد که ابتدا معضل اصلی استان که همان زباله است و سال‌ها برای آن طرح‌های مختلف دیده شد حل شود.
برای اجرای طرحی همچون مازندران پاک علاوه بر مشارکت مردم و سمن‌ها نیازمند همکاری همه نمایندگان مجلس به ویژه نخبگان مازندرانی که در سطح ملی مسئولیت دارند است.
مازندران که بر اساس موهبت‌های خدادادی به مردم کشور خدمات رفاهی و گردشگری ارائه می‌دهد در حالی زیبایی و سرسبزی خود را از دست می‌دهد که پسماند تمام استان را فراگرفته و همچون دمل چرکینی از دریا، کوه، جنگل حتی حاشیه شهرها سر باز کرده است.
بوی نامطبوع زباله‌های دپو شد از چند کیلومتری برخی شهرهای ساحلی علاوه بر رنجی که شهروندان متحمل می‌شوند، مشام هر رهگذری را می‌آزارد. حتی شاهد هستیم شیرابه‌ زباله‌ها در دل جنگل‌های هیرکانی جاری و به رودخانه‌ها و دریا راه پیدا کرده است.
این در حالیست که به دلیل عدم نظارت دستگاه‌های متولی فاضلاب‌ها نیز به دریا هدایت می‌شود و دلیل محکمی برای بسته شدن چندین طرح شنا به عنوان نقطه آلوده مطرح شده است.
البته که پویش مازندران پاک آینده خوبی را برای سلامت محیط زیست استان تضمین می‌کند اما لازم است گام‌هایی که تاکنون برای رفع پسماند استان با ایجاد نیروگاه‌های زباله سوز برداشته شد به سرانجام خوبی برسد.
با توجه به کارگروهی که برای پسماند استان هر ماه تشکیل می‌شود فقط گزارش‌های دو ساعته شهرداری‌ها، مجریان طرح کارخانه زباله سوز، محیط زیست و دفتر امور شهری استانداری مازندران را شاهد هستیم اما تاکنون اقدام اثرگذاری برای رفع پسماند استان حتی یک شهر هم صورت نگرفت. قطعا با این روند منفعل برخی دستگاه‌های اجرایی و مدیران بی تعهد می‌توان عنوان کرد که عمر این دولت هم قد نمی‌دهد که حداقل شاهد افتتاح یک نیروگاه زباله سوز در مازندران باشیم.
طرح‌های نیمه تمامی که برای رفع پسماند و استقرار کارخانه‌های زباله سوز به صورت نصف و نیمه در برخی از شهرهای استان در حال انجام است به زعم مسئولان استانی و شهرستانی برای تکمیل آن نیازمند اعتبار است. هرچند تاکنون اعتبارهای خوبی برای رفع پسماند استان در نظر گرفته شد اما کافی نبود.
بنا به گزارش‌هایی که مسئولان استانی در جلسات مختلف ارائه می‌دهند مازندران تنها استانی است با اعتبارات استانی خدمات ملی می‌دهد.
حال که پویش مازندران پاک مطرح شد می‌تواند نقطه عطفی برای درخواست اعتبارات ملی برای رفع پسماند در استان باشد. تا علاوه بر داشتن استانی سرسبز دست دلالان زباله که از قِبَل این طلای کثیف متنفع می‌شدند کوتاه شود.
 انتظار می‌رود در موقعیتی که استاندار مازندران بحث مازندران پاک را در قالب پویش عمومی مطرح کرده است ابتدا وضعیت پسماند استان را به طور جدی پیگیری کند تا شاهد بلاتکلیفی زباله در معابر عمومی، جاده‌ها و دپوی این سرمایه کثیف در جنگل،کوه و دریا نباشیم.
انتهای پیام/
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم