امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۶۹۹۴
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۶
اجرای این طرح اگرچه از آمار غرق شدگان دریا به میزان قابل توجهی کاسته است اما به نظر می رسد آنگونه که باید رضایت مسافران و گردشگران را جلب نکرده است.
به گزارش تیترامروز طرح سالم سازی سواحل که به نام "طرح دریا" شناخته می شود از سال 1375 در مازندران کلید خورد و در سالهای بعدی به صورت گسترده تری در این استان به اجرا درآمد. این طرح که همه ساله از اول خرداد ماه تا پایان شهریور اجرا می شود ، با هدف ایجاد رفاه حال مسافران و گردشگران در 355 کیلومتر از نوار ساحلی استان خطوط ساحلی دریای مازندران به اجرا درمی آید.

اجرای این طرح اگرچه از آمار غرق شدگان دریا به میزان قابل توجهی کاسته است اما به نظر می رسد آنگونه که باید رضایت مسافران و گردشگران را جلب نکرده است.

این طرح علاوه بر نصب پارچه ، حصارهای پلاستیکی و چند سطل زباله نیازمند ایجاد زیرساختهایی چون فضاهای فرهنگی و امکانات تفریحی مناسب، استقرار انواع جت اسکی و کشتی های تفریحی ، گشت های هوایی و دریایی، حضور به موقع ناجیان غریق ، آموزش غواصی ، آمبولانس، ایجاد مراکز خرید و نمایشگاه های متنوع صنایع دستی، احداث سرویس های بهداشتی متعدد و مناسب و ...... است که به دلیل محدودیت اعتبارات دولتی به طور کامل اجرا نشده است.

عدم رعایت حریم 60 متری دریا برای ساخت و سازها و مصادره مساحت زیادی از نوار ساحلی توسط بخش خصوصی و ارگانهای نظامی و دولتی از دیگر عواملی است که اجرای این طرح را بامشکل مواجه کرده است.

به این موارد بی نظمی مسافران ، ریختن زباله در سواحل ، همه گیر شدن مصرف قلیان و .....را نیز باید افزود که موجب نازیبایی سواحل مازندران می شود.

از آنجا که دبیری ستاد اجرایی طرح سالم سازی دریا به معاونت سیاسی امنیتی استانداری و امور اجرایی آن به شهرداریها واگذار شده است به سراغ این معاونت در استانداری مازندران رفتیم.


* طرح دریا چشم انتظار بودجه های دولتی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در این رابطه به تیتر امروز گفت: طرح سالم سازی دریا با هدف ایجاد شرایط مناسب برای استفاده بهتر مسافران و گردشگران از دریا ، پرکردن اوقات فراغت شهروندان و افزایش ضریب سلامت مردم ، کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از غرق شدن مسافران و گردشگران ، به مدت چهار ماه در 330 کیلومتر از خطوط ساحلی استان اجرا می شود.

حسین حسن نژاد با بیان اینکه طرح سالم سازی دریا یک طرح موقت است و از ردیف اعتباری دولتی برخوردار نیست افزود:

این طرح با همکاری نهادهای متعددی از قبیل استانداری ، نیروی انتظامی ، سازمان گردشگری ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، هلال احمر ، نجات غریق و شهرداریها اجرا می شود که به دلیل محدودیت منابع دولتی ، ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در آن بیش از پیش احساس می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: اگرچه شهرداریها متولی اصلی اجرای طرح دریا به شمار می روند اما به دلیل حجم بالای مسافران و گردشگران ، محدودیت منابع مالی و اعتباری و نداشتن امکانات و تجهیزات کافی ، قادر به تامین نیازهای مسافران در مناطق تعیین شده نیستند که همین موضوع خدمات رسانی در نوار ساحلی را با چالش مواجه می کند. متاسفانه شهرداری های استان به دلیل توان اقتصادی پایین و نداشتن نیروی انسانی کافی اجرای طرح سالم سازی دریا را بار مضاعفی بر دوش مدیریت شهری می دانند.

حسن نژاد سواحل مازندران را از جمله مهمترین مناطق گردشگری و توریستی استان توصیف نمود و افزود: اجرای طرح سالم سازی دریا یک طرح استانی نیست بلکه طرحی ملی و عام المنفعه است که برای ایجاد زیرساختهای آن و افزایش سطح کیفی و کمی خدمات ، نیازمند توجه بیشتر دولت و تخصیص اعتبارات ملی هستیم.


* عقب ماندن مازندران از تصفیه فاضلاب خانگی

مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست مازندران نیز در ادامه این گفتگو به خبرنگار ما گفت: طبق تفاهم نامه سه جانبه ای که میان اداره کل حفاظت از محیط زیست ، استانداری و وزارت بهداشت منعقد شده شناسایی شناگاه های آلوده و فوق آلوده مازندران بر عهده ماست. حسین علی ابراهیمی با تاکید بر اینکه شناگاههای مازندران باید همه ساله بر اساس بار میکربی موجود مورد پایش و ارزیابی قرار بگیرند افزود: در آخرین پایش انجام شده در سال 96 حدود 14 شناگاه آلوده در استان شناسایی شد که خوشبختانه با نظارتهای انجام شده و شناسایی و کنترل منابع آلاینده این تعداد به سه نقطه درغرب استان در سال جاری کاهش یافت.

وی در ادامه اظهار داشت: حوزه آبخیزداری دریای خزر از بالاترین ارتفاعات رشته کوههای البرز تا پست ترین مناطق نوار ساحلی را در بر می گیرد که بیشترین میزان آلایندگی از فاضلاب مراکز تفریحی و توریستی ، منازل و ویلاهای ساحلی و نفوذ شیرابه زباله به آب رودخانه ها ، زباله های رها شده در حاشیه ی دریا حاصل می شود.

این مسوول ضریب تصفیه فاضلابهای خانگی در مازندران را تنها 15 درصد عنوان نمود و افزود: میانگین تصفیه فاضلابهای خانگی در کشور 50 درصد است و مازندران در این زمینه از استانهای دیگر بسیار عقب است.همین امر موجب ایجاد بحران در زیستگاههای بومی دریای خزر شده و اکوسیستم طبیعی آن را با خطری جدی مواجه کرده. شهرداری ها و دهیاری ها باید در حوزه مدیریت پسماند و زباله با جدیت بیشتری ورود پیدا کنند و علاوه بر فرهنگ سازی ، قوانین سخت گیرانه تری برای مسافران و بهره برداران این طرح وضع نمایند. البته کمک و همراهی بانک توسعه اسلامی و تخصیص اعتبارات دولتی در این زمینه راهگشاست تا کنترل و نظارت بر منابع آلاینده به صورت مداوم و مستمر انجام گیرد.


* ماموریت نجات غریق در سواحل مازندران بدون لباس

رئیس هیات نجات غریق مازندران نیز از کاهش آمار جان باختگان دریا در سه سال گذشته خبر داد وتصریح کرد: تابستان ۳ سال پیش در مازندران ۷۹ نفر به دلیل غرق شدن در دریا جان خود را از دست دادند، که این رقم در سال ۱۳۹۶ به ۶۲ نفر و سال گذشته نیز به ۴۷ نفر رسید.

نقی کریمیان با تاکید بر اینکه نیروهای هیات نجات غریق مازندران همراه با سایر نیروهای امدادی فعال در طرح‌ دریا، پایشی مستمر و نظارتی کامل بر مناطق شناسایی شده دارند افزود:

هیات نجات غریق مازندران از اول اسفند سال گذشته برنامه‌های آموزشی مدونی را برای ۳ هزار منجی غریق در استان آغاز نموده و از اول خرداد ماه سال جاری با ظرفیت ۶۰ درصد از منجیان در مناطق یاد شده مستقر شده است. پایش سواحل مازندران همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۲۰ ادامه دارد اما غالبا نیروهای ما تا بعد از اذان مغرب هم در محل می مانند.

وی همچنین یادآور شد: از ۱۵ خرداد و با افزایش حضور مسافران در استان، تمام طرح‌های سالم‌ سازی اجرا و ۱۰۰ درصد از منجیان غریق نیز که تعدادشان ۹۵۰ نفر برآورد می شود در سواحل مازندران به کار گرفته خواهند شد.

رئیس هیات نجات غریق مازندران از افزایش 100 نیروی نجات غریق در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: به دلیل عقب نشینی دریا امسال مناطق شناسایی شده از 350 نقطه به 420 نقطه افزایش یافته که در صورت تامین اعتبار نیروهای نجات غریق نیز تا 1150 نفر ارتقا خواهد یافت. وی همچنین یادآور شد: خوشبختانه از آغاز اجرای طرح سالم سازی در مازندران هیچ فرد غرق شده ای نداشتیم و 32 نفر نجات یافته داشتیم که یک نفرشان به بیمارستان جهت مداوا اعزام شد.

این مسوول خاطر نشان کرد: کلیه مطالبات ناجیان غریق در سال گذشته پرداخت شده اما هیئات نجات غریق مازندران همچنان با کمبود تجهیزات و امکانات سخت افزاری مواجه است. لباس، بویه و کمربند توسط استانداری تهیه و در اختیار منجیان قرار گرفته اما هنوز برای تهیه بیسیم، قایق و جت‌اسکی مشکل داریم.

بعد از تشکیل کمیته مغروقین در استانداری مازندران ، هلال احمر به عنوان رییس این کمیته موظف به تامین لباس و اقلام مورد نیاز ناحیان غریق در استان شد اما متاسفانه با گذشت دو هفته از توافق هنوز هیچ البسه ای در اختیار ناجیان این طرح قرار نگرفته و اکثر نیروهای ما بدون لباس در حال انجام ماموریت هستند.

نقی کریمیان از مردم خواست تا به هشدارهای منجیان غریق و نیروهای امدادی مستقر در سواحل، همچنین رنگ‌ پرچم‌ها و تابلوهای هشداردهنده در سواحل توجه بیشتری داشته باشند.

از شنا در ساعات پایانی روز و در تاریکی هوا پرهیز کنند تا از خطر غرق شدن در امان بمانند.

* مازندرانی ها رتبه نخست غرق شدگان سال گذشته

وی مازندرانی‌ها را اولین آمارغرق شدگان سال گذشته عنوان نمود و افزود: از ۴۷ نفری که پارسال در دریا غرق شدند، ۱۵ نفر مازندرانی بودند که بیشترین آمار را به خود اختصاص داده اند. همه این غرق‌شدگی‌ها ناشی از ناآگاهی، بی‌توجهی به هشدارها، اشراف نداشتن به فن شنا در دریا، نشناختن موج‌های شکافنده و شنا در مناطق خطرناک و خارج از طرح بوده است.

مازندران – مهتاب مظفری سوادکوهی

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم