امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۶۹۶۴
۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
ماجرا از این قرار است که در سد لفور چند گردشگر داخلی با پوششی نامناسب اقدام به قایق‌سواری کرده‌اند، اگر نام لفور را در اینترنت سرچ کنید تا دلتان بخواهد در این خصوص گزارش و مطلب می خوانید و نیازی به توضیح بیشتر در اینجا نمی باشد.

به گزارش تیترامروز لفور یک دهستان بزرگ در منطقه سوادکوه می باشد که سدی به نام البرز در آن واقع شده است، لفور دارای پتانسیل های بالایی در صنعت گردشگری می باشد که متاسفانه تاکنون از آن به شکل هدفمند هیچ استفاده ای نشده است، اکنون نام لفور در ایران و حتی رسانه های خارج از ایران پیچیده است اما دلیل آن قایق سواری چند گردشگر بدون حجاب می باشد.

ماجرا از این قرار است که در سد لفور چند گردشگر داخلی با پوششی نامناسب اقدام به قایق‌سواری کرده‌اند، اگر نام لفور را در اینترنت سرچ کنید تا دلتان بخواهد در این خصوص گزارش و مطلب می خوانید و نیازی به توضیح بیشتر در اینجا نمی باشد.

تقریبا همه نهادهای دولتی و غیردولتی در مازندارن به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند و وارد مرحله برخورد با عوامل و مسببین این رفتار شده‌اند، از استانداری و تریبون‌های نماز جمعه گرفته تا دادستانی و شرکت آب منطقه ای و بسیاری از رسانه های استان.

بحران بزرگی رخ داده و باید برای حل آن وارد ماجرا شوند و در آن هیچ شکی نیست. اما جای تعجب و تاسف دارد که هیچ ارگانی برای حل بحران‌هایی که از گذشته بر پیکر منطقه زخم گذاشته قد علم نکرده است.

نکته اول؛ گرچه در کل باید اذعان داشت که فیلمبرداری از کسی بدون اجازه وی، ھمیشه باعث ایجاد مسئولیت کیفری نخواھد شد، بلکه مسئولیت اخلاقی و شرعی در این قضیه نمود بیشتری دارد اما باید این سوال را از خود بپرسیم که چرا چنین رویدادهایی برای ما انقدر مهم است که اقدام به ثبت و پخش آن می کنیم اما مسائل به مراتب مهمتر اهمیت چندانی برای ما ندارد؟

شاید این عکس که اکنون جنجال های بسیاری بپا کرده، چه آن ها که ثبت شده‌اند و چه آن شخصی که ثبت کننده بوده هر کدام به شکلی نشان دهنده بخشی از عقب ماندگی‌های جامعه ما هستند. نمی شود اینظور بگوییم که فرد عکاس رفتاری کاملا درست و طبیعی را انجام داده و جامعه را از یک ناهنجاری مطلع کرده است، نباید باب اینگونه اقدامات باز شود و آن را رفتاری انسانی تلقی کنیم.

جامعه‌ای که بنایش بر بی‌صداقتی است و هر جرم و جنایتی را تحمل می کند با این بهانه که این بخشی از رفتار انسانی است و از سویی دیگر ورود به حریم خصوصی افراد و ثبت مخفیانه لحظات آنان می کند به این بهانه که رفتار آنان غیر انسانی است خودش را بصورت خودکار محکوم به انحطاط اخلاقی و نهایتا فروپاشی محض می کند. و چنین جامعه‌ای دچار انحطاط اخلاقی شده است.

نکته دوم تک بعدی بودن مسئولین و عدم حساسیت آنها به معضلات دیگر است. همین استانداری چرا زمانی که زباله های همین شهرستان در قلب جنگل‌های با ارزش هیرکانی دپو می‌شد حرفی نزد؟ دپوی زباله‌های شهرستان سوادکوه شمالی در جنگل و جاری شدن شیرابه آن چنان بلایی سر آن منطقه آورده است که دیدن آن حال منزجر کننده‌ای به فرد منتقل می کند، نابودی جنگل‌های پر ارزش هیرکانی خطری ندارد؟

آیا مسئولین می دانند این جنگل های تاریخی از درون تهی شده‌اند و تنها شماری از درختان برای نما محفوظ مانده‌اند؟ ای کاش بعد از رسیدگی به این ناهنجاری پیش آمده استاندار و سایر مسئولین بروند و با چشمان خودشان محل دپوی زباله سوادکوه شمالی در جنگل را ببینند. ای کاش مدعی‌العموم به این موضوع نیز ورود پیدا کند که چرا جنگل‌های هیرکانی از درون تهی شده‌اند، چرا پوشش های گیاهی این مناطق در حال نابودی هستند مانند شمشادهای شمال.

بحران‌های محیط زیستی و تهدیدات حیات‌وحش نیز ارزش آن‌را دارد که مسئولان پاشنه‌ها را ور بکشند و وارد گود شوند، یکی از تهدیدات حیات وحش افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد و بلاصاحب است که به وضوح دیده می شود.

عدم حفظ و حراست از ابنیه‌های تاریخی همین منطقه نیز مشهود است و سالهاست مسئولان آن را بی ارزش تلقی می کنند، چرا با مشاهده وضعیت بد دژ اسپهبد خورشید صدایمان را بالا نمی‌بریم؟ چرا جامعه به غارخواری و زمین‌خواری حساس نیست؟ چرا جامعه و مسئولان به تبعیض حساس نیستند؟ آیا بیکاری و و معضلاتی ناشی از آن که در استان بیداد می کند ارزش آن را نداشت که از استانداری گرفته تا پایین‌ترین نهاد دولتی رگ گردنشان باد کند؟

نکته سوم؛ عدم استفاده از ظرفیت های گردشگری لفور

با احداث سد لفور (البرز) مشکلات بسیاری برای مردم این دهستان به وجود آمد و عملا هیچ نفعی برای این مردم نداشت، آواردگی و ترک زیستگاه نسیب عده ای شد و برای آنان که ماندند مشکلاتی از جمله کم آبی و نبود امکانات مناسب خود نمایی میکند.

در اطراف سد و خصوصا حاشیه سد چنان ظرفیتی به چشم می خورد که اگر هر جای دیگری بود اکنون به قطب جذب توریست تبدیل می شد، اگر امروز عده‌ای با این وضعیت در آب‌های سد مشغول تفریح هستند دلیلش بکر بودن منطقه است و چنین اتفاقی حتما در نقاط بکر دیگر نیز رخ می دهد، اگر یک طرح جامع گردشگری در این منطقه پیاده می شد بدون شک هم اقتصاد منطقه تکانی می خورد و هم ناهنجاری از بین می رفت، امیدواریم مسئولان حساسیتشان را بین معضلات گونه گون تقسیم کنند.

محمدرضا پوررمضان

مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم