امروز: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۶۹۲۸
۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
متاسفانه چند سالی‌ست که اختلاط برنج مرغوب ایرانی با برنج‌های نامرغوب و دست چندم خارجی در دستور کار دلالان بی‌رحم و بی‌انصاف قرار گرفته و از آن بدتر اینکه این اقدام ناشایست و تخلف واضح به رغم اطلاع و آگاهی مسئولان ذیربط و در سایه عدم اراده برای نظارت و برخورد با این اقدام خلاف قانون دلالان صورت می‌گیرد...
به گزارش تیترامروز خوشبختانه در طول این سالها با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی به ویژه در بخش کشاورزی، دیگر از آفات کرم ساقه‌خوار برنج و هزار و یک آفت بیولوژیک دیگر خبری نیست اما امان از یک آفت بزرگ استراتژیک دیگر که چندان تازه وارد هم نیست اگر همینطور پیش برود ریشه برنج مرغوب مازندران و گیلان را از بیخ و بن می‌کَنَد!

متاسفانه چند سالی‌ست که اختلاط برنج مرغوب ایرانی با برنج‌های نامرغوب و دست چندم خارجی در دستور کار دلالان بی‌رحم و بی‌انصاف قرار گرفته و از آن بدتر اینکه این اقدام ناشایست و تخلف واضح به رغم اطلاع و آگاهی مسئولان ذیربط و در سایه عدم اراده برای نظارت و برخورد با این اقدام خلاف قانون دلالان صورت می‌گیرد...

اکنون، شایق، دبیر انجمن برنج ایران، با علم به همین مطلب، در چند روز گذشته مصاحبه‌هایی را با سایت‌های خبری و رسانه‌های تصویری و شنیداری انجام داده است که فصل مشترک همه آنها (جدیدنبودن مبحث اختلاط برنج و عدم نظارتهای مراجع ذیصلاح) بوده است‌.

البته شایق، از یک حقیقت فاش و تلخ دیگر نیز در این زمینه پرده برداشت که این اختلاط‌های غیرقانونی، عمدتا در انبارهایی که به نام انبارهای دپوی برنج شناخته می‌شود اما (در حقیقت انبارهای اختلاط‌های برنج خارجی و ایرانی هستند)، در خیابان مولوی تهران و توسط تجار عمده برنج انجام می‌شود؛ به این صورت که در هر کیسه برنج بزرگ و کوچک، ۳۰درصد برنج ایرانی با ۷۰ درصد برنج خارجی (اعم از هندی، پاکستانی، تایلندی و ...) مخلوط شده و به نام برنج ایرانی به بازار عرضه می‌شود!!!!

این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که رییس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران نیز طی اظهارنظری در روز گذشته از پررنگ بودن حضور برنج‌های خارجی در بازارهای عرضه و فروش برنج در مازندران گفته و گفته: برنج طارم در هر کیلوگرم ۸، فجر و ندا ۶ هزار تومان بود اما با احتکار برخی دلالان، قیمت برنج داخلی به هر کیلوگرم ۲۰ هزارتومان رسید!

سیدتقی جعفریان‌امیری از پیگیری با مسئولان استانی و کشوری برای مقابله با دلالی برنج خبر داد و خاطرنشان کرد: ذائقه مردم از برنج‌های داخلی به خارجی تغییر کرده، برنج ایرانی از سبد کالای آنها حذف شده و برنج‌های هندی که احتمال سالم نبودن‌شان نیز وجود دارد، به دست مردم می‌رسد.

رئیس اتحادیه شالیکوبی داران مازندران با بیان اینکه سال گذشته با همراهی دادستان این استان، انبارهای زیادی که دست به احتکار و اختلاط زده بودند کشف شد، افزود: محتکران این روزها بدون ترس برنج خارجی را به جای برنج ایرانی به مردم می‌فروشند به طور مثال چندی پیش در یکی از فروشگاه‌های معتبر چند صد تن برنج خارجی که جای برنج داخلی به مردم فروخته می‌شد، کشف کردند.

جعفریان ادامه داد: در سال‌های گذشته، سابقه نداشت برنج ۸ هزار تومانی در مدت کوتاهی به ۲۰ هزار تومان برسد، این موضوع مسئولان را به فکر انداخت که در زمان برداشت برنج، واردات انجام دهند و قیمت این محصول کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه با واردات برنج حتی در زمان برداشت محصول نیز مشکلی نداریم، تصریح کرد: مشکل اصلی اختلاط و تعویض برنج خارجی به جای داخلی در مراکز عرضه این محصول است.

.......

به هر روی در پایان باید گفت، اینکه برنج ایرانی (مازندرانی و گیلانی) این روزها کمتر طرفدار دارد و یا به راحتی در انبارهای برنج تخلیط می‌شود و به جای برنج ناب ایرانی فروخته می‌شود همه و همه حکایت از سوء مدیریت و عدم کفایت مدیران و مسئولان امر دارد و این در حالی‌ست که اگر اراده‌ای ب ای اصلاح امور وجود داشته باشد، باید بسرعت از برنج مرغوب ایرانی اعاده حیثیت شود تا دامان سپید او بیش از این لکه‌دارِ نیرنگ‌های هزار رنگِ دلالان و تجارِ سیه‌روی بازار خرید و فروش برنج نشود!


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم