امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۶۷۰۸
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
از اُستاد تا استاد
 ✍️ دکترحسین علیپور


گویی استاد ریاضی خوانده آمده بود که مفهوم ِ سینوس را تدریس کند و آنچه را که از دانشگاه شریف و MIT فراگرفته بود به دانشجویانش انتقال دهد، اما به چه قیمت؟! سینوس روایت ِ فراز و فرود است، آنگاه که به π دوم میرود در فراز است و چون به ۳πدوم میرسد به فرود می آید و نجفی استاد ِ فراز و فرود شد!

✍️اوییکه در ۳۰ سالگی و در دهه ی ویرانگر ۶۰ به π دوم رسیده بود و بر صندلی ِ وزارتی تکیه زده بود که بزرگی اش را امروز تنها یک دهه شصتی ِ بیکار با عمقِ جان درک میکند، حالا در ۶۸ سالگی به جرم قتل ِ همسر بر روی نمودار به ۳π دوم رسیده است.

✍️ این روزها نوشتن از محمدعلی نجفی شاید آسان ترین ِ کارهاست، پرونده اش را که تورقی میزنی مملو است از داستان های سیاسی که نمونه هایی جذاب از این فراز و فرودهاست؛ از وزارتِ آموزش و عالی و وزارت آموزش و پرورش ش گرفته تا معاونت رئیس جمهور و شهرداری اش، اما اینها مسائلی فرعی ست. مسأله ی سخت تر هبوط ِ یک انسان است و شاید هبوط یک سیستم. انسانی که آنگونه  در نخبگی و هوش سرآمد بوده که صندلی وزارت رِزروش باشد و همواره کاندیدای بالقوه ی ریاست جمهوری باشد حالا به آخر خط رسیده است؛ از استادی ِ دانشگاه شریف به میترا استادِ مقتول!

✍️ مسأله ی ما پرستو بودن و پرستو نبودن ِ میترا استاد نیست که حتی اگر در قالب ذهن ما بگنجد در چهارچوب اطلاعات مان نخواهد گنجید، مسأله ی امروز «فرهنگ ِ برهنه و برهنگی ِ فرهنگ ِ ماست». یا نخبگانی که روزگاری فرهنگ مان را به دستانشان سپردیم نخبه نبودند که اگر بودند میبایست زیربنای فرهنگ را که همان اخلاق هست پاس می‌داشتند که نداشتند و یا اگر سیستم برای حفظ انگاره های خاص ِ خود «پرستو و کلاغ پرور» است باید دوباره نگاهی در آینه به خود بیندازد و بصورت ساختاری دست به اصلاح ِ خود بزند. دل بستن به نخبگان پوشالی و سپردن فرهنگ غنیِ ایران به آنان همان‌قدر نکوهیده است که با هر وسیله ای هدف را توجیه کردن توسط نهادهای امنیتی!

✍️ بواقع از طرفی باید خون گریست برای سیاستمدارانی که سرمشق ِ قواعد و بازی سیاسی را غلط میگیرند و به هر وسیله ای برای حذف رقیب متصل میشوند و از طرفی دیگر بازهم باید خون گریست برای فرهنگی که وزیران مهاجر و ساکنش دروغ و عدم شفافیت و گاها قتل را آخرین راه برای رسیدن به ماندگاری شان میکنند.

✍️ هدف لگد زدن به کسی که ملتمسانه و با قامتی خمیده به دوربین زُل میزند تا خبرنگار صدا و سیمای میلی کمتر از او بد بگوید نیست، هدف چرایی ِ لگدمال شدن ِ یک فرهنگ است. فرهنگی که روی نمودار ِ سینوسی از πدوم به ۳π دوم رسیده است.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم