امروز: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۶۳۳۲
۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
«سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا و عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت : ترامپ می تواند با بازگشت به برجام، به میزمذاکره با ایران برگردد.
تیتر امروز: «سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا و عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت : ترامپ می تواند با بازگشت به برجام، به میزمذاکره با ایران برگردد.

وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی دموکراسی آمریکا اقدام ترامپ در خروج از برجام را تصمیمی اشتباه خواند و گفت : رییس جمهوری آمریکا می تواند با بازگشت به برجام، به میزمذاکره برگردد. این مسیر می تواند راه گفتگوهای قدرتهای جهانی با ایران را بازکند.

وی با اشاره به گزارش های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تعهدات هسته ای ایران گفت :
آژانس بین المللی انرژی اتمی حداقل 14 بار دردوسال گذشته تایید کرده که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و هیچ قصوری نداشته است.

وی تصویب برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل را یادآور شد و گفت : آمریکا نه تنها از برجام خارج شده بلکه سایر اعضاء سازمان ملل را بخاطر اجرای قطعنامه شورای امنیت، مجازات می کند که در تاریخ سازمان ملل بی سابقه است.

موسویان تاکید کرد : در حقیقت با این سیاست، ترامپ بالاترین مرجع سیاسی-امنیتی جهان یعنی سازمان ملل را بی اعتبار می کند.

موسویان درباره مهلت 60 روزه ایران و آیا ایران بعد از این مهلت، غنی سازی را شروع خواهد کرد؟ گفت : طبق برجام، آمریکا واروپا متعهد شده اند که تحریم های هسته ای را بردارند و تحریم مشابه دیگری تحمیل نکنند. آمریکا با تحریم ها علیه ایران، هم تخلف کرده است و هم سایر اعضاء سازمان ملل را بخاطر اجرای قطعنامه سارمان ملل، مجازات می کند.

وی تصریح کرد :دو اقدامی که ایران اخیرا تصمیم گرفته، نیز نقض برجام نیست. ایران به کشورهای امضاء کننده برجام هشدار داده که برجام یک توافق چندجانبه بین المللی است و اگرقادر به اجرای آن نیستید، توقع نداشته باشید که ایران برای همیشه بطور یکجانبه برجام را اجراء کند.

موسویان درباره استراتژی تیم ب متشکل از بولتون ؛ نتانیاهو ؛ بن سلمان و بن زاید گفت : هدف جان بولتون روشن است. او متحد گروه تروریستی منافقین بوده و در سخنرانی درنشست سالانه آنها، آرزو کرده که حکومت ایران ساقط شود . نتانیاهو نیز سالهاست که تلاش کرده، آمریکا به ایران حمله کند. او عامل تصمیم ترامپ برای خروج از برجام و تعیین سپاه پاسداران ایران بعنوان سازمان تروریستی بوده است.

بن سلمان ولیعهد عربستان و بن زائد ولیعهد امارات سالهاست که آمریکا را برای حمله نظامی به ایران تحت فشار قرار داده اند.

وی گفت : «جان کری» وزیر خارجه قبلی آمریکا سه بار علنی گفته که درهرملاقاتی با سعودی ها، اماراتی ها، اسرائیلی ها از ما می خواستند که به ایران حمله کنیم.

بنابراین نقشه تیم چهار نفره 'ب' متشکل از بولتون، نتانیاهو، بن سلمان و بن زائد کشاندن پای آمریکا به جنگ با ایران است.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون تصریح کرد :بهمین دلیل اعضاء کنگره آمریکا، ایران ، اروپایی ها و دیگراعضاء جامعه جهانی مکرر در مورد این سناریوهشدار داده اند، سناریویی که برای جامعه جهانی فوق العاده خطرناک است.

موسویان با هشدار درباره سناریوهایی که در تلاش است ترامپ را به دام جنگ بکشاند ؛ گفت: عاملین چنین توطئه هایی بدنبال طراحی حوادثی هستند که تعدادی از سربازان آمریکایی، یا تاسیسات آمریکایی و یا تاسیسات متحدین آمریکا مورد حمله قرار گیرد و بلافاصله هم ایران را متهم کنند تا ترامپ را دروضعیت عملیات نظامی قرار دهند. /خبرگزاری ایرنا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم