امروز: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۶۰۳۰
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
تیتر امروز از تازه‌های علائم اخطاری بر تابلوی سبز هدایت مسیر منتهی به تهران در مازندران گزارش می‌دهد
چند سالی است برچسب اخطار دهنده‌ای بر روی تابلوهای سبز رنگی که هدایتگر مسیر تهران -شمال است جلب توجه می‌کند که این برچسب بیشتر نشانگر سقوط عابر پیاده است. با پیگیری تیترامروز مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران از نصب این برچسب اظهار بی‌اطلاعی کرد.
به گزارش تیترامروز، وقتی مازندران را به سمت پایتخت کشور می‌گذرانیم در بین راه با تابلوهای هدایت مسیر، تابلوهای اخطاری و انتظامی روبه رو می‌شویم تا بدون اشتباه و ایمنی کامل به تهران برسیم.

محور تهران- شمال که در طول سال به ویژه در پایان هر هفته بیشترین بار ترافیکی را به خود اختصاص داده است مورد توجه مردم و مسئولان قرار دارد تا در ایمنی مسیر شاهد تصادفات کمتری باشیم.البته علاوه بر نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی در محورهای مازندران به تهران در طول شبانه روز شاهد فعالیت پلیس راهور، جمعیت هلال احمر و نیروهای راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هستیم تا مسافران با امنیت، رفاه و خیال آسوده به مقصد مورد نظر برسند.

اما در مسیر ساری-تهران در کنار سایر تابلوهای راهنمایی و رانندگی و هدایت مسیر، که ماهیت مشخصی از نظر کاربری دارند حدود دو سالی است دیده شد برچسب علامت اخطاری دقیقا در کنار نام تهران نصب شده است که توجه خبرنگار تیتر امروز را به خود جلب کرد و عاملی شد تا با رسانه‌ای کردن این موضوع بتواند پیگیری لازم را در میزان نظارت دستگاه متولی که طبق قانون بر عهده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است داشته باشد.

البته همه علائم جاده‌ای باید دارای استاندارد، در مکان مشخص با هدف ترویج ایمنی باشند که طبق ماده 30 آیین نامه در این بخش هر گونه علائم و یا نصب هرگونه تابلو تبلیغاتی باید با مجوز دستگاه مربوطه با شرایط و ضوابط اخذ شده صورت گیرد.

البته برای اطلاعات بیشتر از طرح این علامت هشدار دهنده به کتاب آموزش راهنمایی و رانندگی مراجعه کردیم که نشان می‌دهد بالغ بر 400 علامت انتظامی، اخطاری و اخباری در کشور تعریف و در جاده‌ها در کنار سایر علائم هدایتگر مسیر و جهت دهنده‌ها نصب شده است ولی این علامت اخطاری دیده نشد.

این در حالیست که برای اطلاعات بیشتر با مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم در خصوص برچسب علامت انتظامی که در کنار نام تهران در تابلوی هدایت مسیر قرار دارد سوال شد که عباسعلی نجفی اظهار بی‌اطلاعی کرد.

حال چند سالی است این برچسب اخطار دهنده که حاکی از سقوط عابران را بر روی تابلوی سبزی که هدایتگر مسیر تهران است نشان می‌دهد در بین راه‌های مازندران به پایتخت جلب توجه می‌کند در خصوص ماهیت طرح این علامت هشدار دهنده با یکی از طراحان گرافیکی برتر مازندران هم پیگیر شدیم، هادی کاظمی اظهار کرد که این علامت پرتاب کننده است یا به تعبیری براندازی که نشان دهنده هل دادن از بالا به پایین است.

او با بیان اینکه از زاویه دیگر که نگاه از بالا به پایین باشد این طرح هشدار دهنده انتظامی بیشتر شبیه یک جسد در روی زمین است و قسمت سر آدمک این طرح به قطب نما شبیه است اما نمی‌توان بیشتر از این طرح را تفسیر کرد زیرا هر طرح از نگاه طراح باید تفسیر و تحلیل شود.

البته بنا به آنچه که هادی کاظمی طراح گرافیکی و کاریکاتوریست مطرح استان گفته است نشان می‌دهد هر طرحی و یا تابلویی که در مکان عمومی نصب می‌شود باید گویا باشد تا مخاطبان که عموم مردم هستند بتوانند درک درستی از طرح داشته باشند.