امروز: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۵۸۹۰
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
مدير كل پزشكي قانوني استان با بيان مطلب فوق افزود : در سال گذشته (97) 99نفر (91مرد و ما بقی زن ) از هموطنان در دریا ، رودخانه ، استخر و کانال غرق شدند .
به گزارش تیترامروز به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی مازندران دكتر علی عباسی تصریح کرد : از این تعداد 76 نفر در دریا ، 14نفر در رودخانه ، 3نفر در دریاچه مصنوعی و سد ،2نفر در استخر کشاورزی و چاه ،استخر شنا ،حوض یا حوضچه و سایر مکان ها هر کدام یک مورد هستند.
در ادامه مدیر کل پزشکی قانونی استان توصيه هايي براي پيشگيري از غرق‌شدگي در دریا ، رودخانه ها ، استخر و .. بیان کرد:
▪ آشنايي با فنون اوليه شنا،آشنايي با محدوديت ها و رعايت آن‌ها از ابتدايي ترين الزامات قبل از شنا است.
▪ اطلاع از وضعيت عمق آب قبل از تصميم به شيرجه زدن و حتي قبل از ورود به آب ضروري است. چرا که شيرجه در آب هاي کم عمق خطر ضربه به سر و نيز شکستگي گردن را به دنبال دارد.هم چنين ورود به آب‌هاي عميق براي مبتديان، خطر غرق شدگي را افزايش مي دهد.
▪ بررسي دماي آب نيز ضروري است، به عنوان مثال اگر مدت زيادي در آفتاب مانده ايد، از وارد شدن ناگهاني به آب سرد خودداري کنيد، علت اين توصيه پيشگيري از شوک دمايي است.
▪ به تدريج وارد آب شويد يا ابتدا گردنتان، بعد شکم و قفسه سينه را خيس کنيد.
▪ به هيچ وجه تنها و در محيط هايي که نجات غريق وجود ندارد، شنا نکنيد.
▪ در آب و موقع شنا شوخي هاي خطرناک نکنيد.
▪ پس از مصرف داروهايي که موجب خواب آلودگي يا شل شدن عضلات مي شوند، شنا نکنيد.
▪ به هيچ وجه تشت هاي آب و لگن ها و يا حوضچه هاي کوچک آب را در جايي که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنيد.
▪ در حمام و حين استفاده از وان مراقب کودکان و سالمندان باشيد.
▪ توانايي خود را در شناکردن بيش از حد در نظر نگيريد. يک سوم قرباني هاي غرق شدگي با فن شنا به طور کامل آشنا بوده اند.
▪ در صورت مواجه با يک غريق، اگر با فن نجات غريق آشنا نيستيد، سعي کنيد فقط با استفاده از چوب يا طناب يا جليقه نجات و يا تشکيل زنجيره انساني به وي کمک کنيد.
▪ براي نجات يک غريق اول امنيت خود را در نظر بگيريد. از پشت به غريق نزديک شويد و از او بخواهيد تقلا نکند.
▪ پس از رساندن غريق به ساحل، سريع با اورژانس تماس بگيريد.
▪ مراقب شکستگي هاي گردن باشيد. (در بسياري از موارد شيرجه زدن در آب‌هاي كم عمق به دليل شكستگي گردن مرگ فرد را به دنبال دارد)
▪ بسياري از رودخانه ها با وجود ظاهري آرام بسيار خطرناك و عميق هستند به نحوي كه فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زياد آن شده و گرفتار گردآب مي شود، بنابراين توصيه مي كنيم بدون اطلاع از وضعيت رودخانه هرگز براي شنا در آن اقدام نكنيد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم