امروز: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۵۷۲۱
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
رئیس شورای شهر تهران گفت: از دولت به خاطر لایحه ارزش افزود که در آن درآمد پایدار مدیریت شهری، نوعی از مالیات شمرده شده و به حساب خزانه واریز می‌شود، گلایه داریم.
گلایه هاشمی از دولت به خاطر لایحه ارزش افزوده

به گزارش تیتر امروز به نقل از مهر،محسن هاشمی در جلسه امروز شورای شهر اسلامی تهران با بیان اینکه هفته نخست ماه مبارک رمضان را سپری می‌کنیم گفت: امیدواریم این ماه فقط تحمل گرسنگی و تشنگی یا روزه شکم نباشد، بلکه به فرصتی برای تجربیات معنوی، اخلاقی تر شدن و انسان تر شدن تبدیل گردد و دستاورد ما از رمضان، صبر و مدارا و توجه به همنوعان بخصوص نیازمندان باشد.

وی ادامه داد: در ایامی هستیم که موضوع بررسی لایحه ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار دارد، لایحه ارزش افزوده اگرچه خود جزو قوانین مترقی و صحیح مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود اما این نگرانی به وجود آمده است که با تغییرات پیشنهادی برخی از جنبه‌های مثبت این قانون، تضعیف و خصوصیات منفی در آن ایجاد شود.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: جا دارد در این مورد از دولت به خاطر لایحه‌ای که در آن درآمد پایدار مدیریت شهری، نوعی از مالیات دانسته و به حساب خزانه واریز می‌شود، گلایه کنم و از مجلس شورای اسلامی به دلیل بازگرداندن این لایحه پس از تصویب کلیات آن به کمیسیون اقتصادی جهت اصلاح بخشی از لایحه که تضعیف کننده منابع مالی و استقلال مدیریت شهری است، تشکر کنم و امیدواریم با توجه ویژه‌ای که اعضای محترم کمیسیون اقتصادی، رئیس کمیسیون و رئیس مجلس شورای اسلامی به این موضوع دارند، مشکلات فعلی لایحه رفع گردد.

هاشمی با تاکید بر اینکه تمرکز زدایی از دولت به سوی مردم، یکی از سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که در قانون اساسی نیز ظهور و بروزی جدی دارد، اعلام کرد: تفویض وظایف دولت به نهادهای مردمی نظیر شوراهای شهر و روستا که طی ۷ اصل، فصل هفتم قانون اساسی تصریح شده است طبیعتاً بدون پیش بینی منابع لازم شدنی است و از این جهت قانون ارزش افزوده که با ایجاد استقلال مالی برای مدیریت شهری زمینه تحقق سیاست‌های کلی نظام را مهیا می‌کرد، قانونی مترقی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: در پیشنهاد ارائه شده به مجلس شورای اسلامی، تمرکز زدایی جای خود را به تمرکزگرایی و تقویت نهاد شوراها جای خود را به تضعیف مدیریت شهری داده است که این روند هم با روح قانون اساسی، هم با سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و هم با منویات رهبر معظم انقلاب تغییر دارد و مردم سالاری دینی نیز که از شعارهای اصلی دولت و مجلس فعلی است در جهت تقویت نهاد مدنی شوراهاست نه وابسته کردن آن به دولت و محدود کردن اختیارات آن.

هاشمی گفت: زمانی که بخشی از وظایف اجرایی از جمله نگهداشت شهر، جمع‌آوری پسماند و توسعه زیرساخت‌های شهری به عهده شهرداری گذاشته می‌شود باید به صورت متناسب منابع لازم آنکه در قالب تعیین عوارض در قانون پیش بینی شده، در نظر گرفته شود و تبدیل این عوارض به مالیات و واریزی آن به خزانه دولت ضربه مهلکی به ساختار مالی مدیریت شهری و تشدید شهر فروشی و تکیه به درآمدهای ناپایدار را به همراه خواهد داشت.

هاشمی اظهار کرد: انتظار ما از دولت و مجلس آن است که با واقع بینی و پایبندی به مطالبات مردم و جامعه مدنی، اجازه تضعیف استقلال و توان مدیریت شهری که هم اکنون هم با چالش و مشکلات زیادی مواجه است را ندهند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم