امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۴۶۶۵
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
افزایش 43 درصدی بارش ها درسال زراعی جاری پرشدن 10 سد و افزون بر 870 تالاب و آببندان مازندران و ابدار شدن 20 هزار چشمه را به دنبال داشت و این مساله پیش زمینه ای برای خداحافظی این خطه شمال کشور حداقل در یک پروسه زمانی کوتاه مدت از خشکسالی است.


به گزارش تیتر امروز به نقل از خبرگزاری ایرنا ، از اغاز سال زراعی جاری تاکنون حدود 660 میلمتر باران در مازندران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل باران حدود 43 درصد بیشتر شد.
رشد باران بهاری در مازندران به عنوان قطب برنجکاری درکشور که حدود 230 هزار هکتار از اراضی زراعی را زیر کشت این محصول آببر دارد، باعث شده تا اکثر مزارع بدون بهره گیری از آب رودخانه و یا کانال آبرسان سد به صورت خودجوش آبدار شوند و زمینه برای کشت نشاء پس از آماده سازی فراهم شود.
این در حالیست که در سال زراعی گذشته طبق گزارش سازمان جهادکشاورزی مازندران به دلیل خشکسالی حدود 13 هزار هکتار از اراضی شالیزاری زیر کشت قرار نرفت و دست کشاورزان از محصول برنج خالی شد.
*** خداحافظی موقت با خشکسالی
رییس سازمان هوا شناسی مازندران با اشاره به اینکه میزان کل بارندگی سال زراعی دوره اماری بلند مدت استان 651 میلیمتر بود افزود: رسیدن مازندران به سقف بارندگی سال زراعی ان هم 5 ماه زودتر می تواند استان را حداقل برای سال 98 از مسیر خشکسالی خارج کند.
محمدرضا رضوی در گفت وگو با ایرنا همچنین اعلام کرد: میزان بارش باران در هفت ماه سال زراعی جاری نسبت مدت مشابه سال زراعی سال گذشته نیز رشد 43 درصدی را تجربه کرد.
به گفته مدیرکل هواشناسی مازندران بارندگی در سه شهرستان استان از مرز هزار میلیمتر هم گذشت که به ترتیب شامل شهرستان عباس آباد با یک هزار و 179 میلیمتر، رامسر با یکهزار و 111میلیمتر و تنکابن با یک هزار و 31 میلیمتر بود.
علاوه بر این رضوی گفت که تمامی ایستگاههای هواشناسی استان مازندران در سال زراعی جاری افزایش هفت تا 88 درصدی بارندگی را تجربه کردند که کمترین شهرستان نوشهر و بیشترین نیز گلوگاه است.
** افزایش 169 درصدی بارندگی فروردین در مازندران
مدیرکل هواشناسی مازندران با بیان اینکه به صورت نقطه ای و میانگین فروردین امسال حدود 91 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای هواشناسی استان ثبت شد، افزود: این میزان نسبت به فروردین سال گذشته افزایش 169 درصدی را نشان می دهد.
رضوی با بیان اینکه میزان بارندگی فروردین مازندران در دوره آماری بلند مدت نیز 47 میلیمتر است، گفت: میزان بارندگی فروردین امسال نسبت به دوره آماری بلند مدت نیز رشد 91 درصدی را تجربه کرد.
وی اعلام کرد: بیشترین میزان بارندگی فروردین ماه سال جاری استان در رامسر با 207 میلیمتر و کمترین نیز بندر امیر آباد با 35 میلیمتر بود.
*** گم شدن رد پای خشکسالی حداقل در یک پروسه کوتاه مدت
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران می گوید: باران های سال زراعی جاری باعث بالا آمدن سطح آب زیرزمینی به خصوص در 2 دشت بحرانی در این خطه شمال کشور شد.
سید جمال موسوی گفت: علاوه بر این 10 سد این استان که جمعا حدود 400 میلیون متر مکعب ظرفیت آبگیری دارند، برای نخستین بار پس از حدود 6 سال پر و برخی نیز سرریز شده است.
وی پر شدن حدود 800 آببندان، آبدار شدن حدود 20 هزار حلقه چشمه های طبیعی در داخل جنگل ها و مراتع را از مزیت های بارش های باران بهاری با وجود برخی خسارت ها به مردم و تاسیسات زیربنایی دانست.
موسوی افزود: پیش بینی می شود که ما حداقل اگر در یک پروسه زمانی کوتاه مدت سه تا پنج ساله با تداوم کاهش بارش ها روبرو شویم کمتر با خشکسالی مواجه خواهیم شد و مدیریت بهینه مصرف می تواند ما را بیش از این مدت از خشکسالی مفرط نجات دهد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم