امروز: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۴۳۷۴
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
این هیات‌های خارجی، به غیر از سوغاتی‌های مادی که قطعا از مازندران با خود به کشورهایشان می‌برند، چه سوغاتی های معنوی را توشه راهشان کرده‌ایم؟!به گزارش تیترامروز موقعیت ژئوپولتیک(جغرافیای سیاسی) و ژئواکونومیک(جغرافیای اقتصادی) مازندران بر کسی پوشیده نیست.
استانی سرشار از ظرفیتهای کشاورزی و گردشگری و طبیعی که بر سر راه ارتباطی ایران با روسیه و آسیای میانه قرار گرفته و در صورت وجود اراده‌ای برای بهره‌گیری از این استعدادهای پویا و زنده، می‌تواند نه فقط اقتصاد و صنعت و تولید مازندران را بلکه اقتصاد ایران را متحول سازد اما ...
اما افسوس که مازندران هنوز به لطف کم‌کاری‌ها و بی‌ارادگی‌های مسئولان استانی! نتوانسته به این درجه از خودباوری برسد!!

*****

حالا از نمایندگی وزارت خارجه در مازندران خبر می‌رسد که این استان در سال جدید، میزبان سه هیات خارجی از کشورهای پرتغال، ارمنستان و روسیه خواهد بود.
اما سوالاتی که در همین اول کار باید از مسئولان مازندرانی پرسید این است که: دستاورد سفر هیات های خارجی تا به امروز در مازندران چه بوده است؟
آیا ما در این سفرها توانسته‌ایم مازندران را به اصطلاح امروزی‌ها پرزنت کرده و ظرفیت های سرشار آن را به این هیات ها بازشناسانیم؟
این هیات‌های خارجی، به غیر از سوغاتی‌های مادی که قطعا از مازندران با خود به کشورهایشان می‌برند، چه سوغاتی های معنوی را توشه راهشان کرده‌ایم؟!
بواقع چرا سفر هیات های خارجی به مازندران، اینگونه بی بازگشت به اتمام می‌رسد
و...
در آخر اینکه آیا هنوز هم حضور صرف هیات‌های خارجی بدون هیچ آورده اقتصادی می‌تواند موجبات شادی و خوشحالی ما را فراهم آورد؟!

*****

مدتها پیش بود که کارشناسان با قیاس هلند با مازندران به این نتیجه رسیده بودند که این دو، به رغم شباهتهای بی‌شماری که در اقلیم و ظرفیتهای طبیعی و کشاورزی و دامپروری دارند، اما در بهره‌وری و تولید و رونق اقتصادی با یکدیگر فرق بسیار دارند و در نتیجه یکی می‌شود هلند(یکی از کشورهای توسعه‌یافته اروپایی) و دیگری مازندران (یکی از استانهای محروم و کم‌توسعه‌یافته ایران)!
اینجاست که می‌گویند: خدا نان میدهد اما دندانش را نه!
و متاسفانه امروز میبینیم که مازندران به رغم داشته‌های فراوان طبیعی و کشاورزی، هنوز اندرخم یک کوچه از توسعه مانده است و مسئولانش به جای فراهم آوردن بسترهای لازم برای شکوفایی و توسعه آن، بر سر قطعه قطعه کردن آن (مازندران غربی و شرقی) و حراج منابع طبیعی و خدادادی و کشمکش بر سر تصاحب میز و صندلی ریاست و... با یکدیگر به مبارزه برمی‌خیزند و اینطور می‌شود که هلند، هلند می‌شود و مازندران، مازندران!!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم