امروز: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۴۲۶۱
۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
قطب کشاورزی، قطب گردشگری، قطب ورزشی و... اینها تنها بخشی از عناوین و القاب پرطمطراقی‌ست که در تعریف ظرفیتهای مازندران از سوی مسئولان و دولتمردان گفته می‌شود. صفات و ویژگی‌هایی که بزک‌هایی بر سر و روی مازندران محروم هستند و برای دل‌خوش‌کُنَک مازندرانی‌ها به زبان آورده می‌شوند و بس!

تیتر امروز/ قطب کشاورزی، قطب گردشگری، قطب ورزشی و... اینها تنها بخشی از عناوین و القاب پرطمطراقی‌ست که در تعریف ظرفیتهای مازندران از سوی مسئولان و دولتمردان گفته می‌شود.
صفات و ویژگی‌هایی که بزک‌هایی بر سر و روی مازندران محروم هستند و برای دل‌خوش‌کُنَک مازندرانی‌ها به زبان آورده می‌شوند و بس!
*قطب کشاورزی
از دیرباز مازندران را به این نام می‌شناسند. لقبی که گرچه به دلیل کشاورزی بودن استان، عنوان مناسبی است اما، آنچنانکه باید و شاید به رونق و توسعه بخش کشاورزی نینجامیده است، آنچنانکه به طور مثال، آبیاری قطره‌ای (مکانیزه) همچنان تنها در پنج درصد اراضی مازندران انجام میگیرد و این به این معناست که متاسفانه مشوق‌های جهاد کشاورزی با استقبال کشاورزان مواجه نمی‌شود و انها همچنان ترجیح میدهند در قالب سنتی به کشت و کار بپردازند و اینکه پای بسیاری از صنایع تبدیلی کشاورزی به استان باز نشده و این امر حکایت از آن دارد که مسئولان امر، هنوز اراده‌ای برای این کار ندارند و این در حالی است که صنایع تبدیلی بعنوان حلقه اخر زنجیره بخش کشاورزی که ضایعات این بخش را به محصول غذایی تبدیل میکند بسیار حائز اهمیت است...
*قطب گردشگری
متاسفانه در بخش گردشگری نیز چیز دندان گیری نصیب مازنی‌ها نشده است و عقب ماندگی ها در این بخش علیرغم ظرفیتهای فراوانی که وجود دارد توی ذوق هر مسافری می‌زند و حال آنکه صنعت گردشگری و توریسم در همه جای جهان به عنوان صنعت سپید و موتور محرک اشتغال شناخته می‌شود اما در مازندران به رغم تمامی استعدادهای طبیعی از دریا گرفته تا جنگل و کوه و دشت، همچنان هیچ اتفاق بزرگی را شاهد نبوده‌ایم که برای این امر نیز می‌توان از عدم پایبندی به موضوع پنجره واحد گردشگری نام برد که بنا بود در این طرح، سرمایه‌گذار بخش گردشگری به جای آنکه خودش برای گرفتن استعلام‌های متعدد راهی این اداره و آن اداره شود، مستقیم به اداره میراث فرهنگی مراجعه کرده و باقی کارها را به خود سازمان واگذار کند اما متاسفانه راهی که در حال حاضر پیموده میشود میلیاردها سال نوری با آنچه که باید در عمل اتفاق می‌افتاد فاصله دارد!!
*قطب ورزشی
در بخش ورزشی نیز به رغم استعدادهای فراوانی که در بسیاری از رشته‌ها وجود دارد، کار زیادی صورت نگرفته و این در حالی ست که در مازندران در اکثر رشته های ورزشی قهرمانان دست اولی دارد که عمدتا هم پیشاهنگ سایر استانها روانه میادین بین‌المللی می‌شوند اما اگر روزی پای حرف‌ها و درد و دلهای یکی از این جوانان بنشینید خواهید دید که تا چه اندازه در محرومیتها و مضیقه‌ها دست و پا می‌زنند و صدایشان به جایی نمیرسد...!

...........

مازندران امروز، بیش از آنکه به القاب و اقطاب خوش آهنگ نیاز داشته باشد، به همت والا و اراده ای پولادین نیاز دارد تا بتواند کمر راست کند و استعدادهای نهفته‌اش را شکوفا کند.
مازندران سال ۹۸، بی‌شک باید مازندران دیگری بشود که اگر اینگونه نشد، باید به مازندرانی بودن مان شک کنیم!
   

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم