امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۴۰۷۲
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
از روز گذشته یک نامه پر سر و صدا، در میان کارگران و کارکنان شرکت نکاچوب جنجال به پا کرد. از قرار معلوم، رییس منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اعلام اتمام قرارداد مجریان طرح جنگلداری، عذر کارکنان و و کارگران پرتلاش آنها را خواسته و همین هم‌ باعث شکل‌گیری اعتراضات در سطح وسیع و در مقابل این کارخانه شد.
به گزارش تیترامروز از روز گذشته یک نامه پر سر و صدا، در میان کارگران و کارکنان شرکت نکاچوب جنجال به پا کرد.
از قرار معلوم، رییس منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اعلام اتمام قرارداد مجریان طرح جنگلداری، عذر کارکنان و و کارگران پرتلاش آنها را خواسته و همین هم‌ باعث شکل‌گیری اعتراضات در سطح وسیع و در مقابل این کارخانه شد.
اما موسوی تاکامی که اوضاع را بر وفق مراد نمی‌دید سعی کرد با تبصره و ماده‌ها و توجیهاتی، آتش خشم و اعتراضات را فروبنشاند و کارگران را اقناع کند که هرگز از بیکاری خبری نیست، حتی اگر مجریان طرح، قادر به ادامه کار در جنگلها نباشند.

************

غوغای طرح تنفس اما از جایی شروع شد که بر خلاف عقیده و نظر نمایندگان و مسئولان اجرایی مبدع این طرح، بهره‌برداران به رغم مجاز بودن برای برداشت درختان شکسته افتاده، عملا حق هیچگونه برداشتی ولو چوب‌های ریخته بر زمین بر اثر سیلاب و تندباد را نداشتند و از آنجا که چرخ کارخانجات صنایع چوب و کاغذ با بهره‌برداری از جنگل می‌چرخد، آنها در فقر مطلق مواد اولیه، مجبور شدند تا دست به تعدیل‌های فراوان بزنند تا جایی که در همین شرکت نکا چوب اکنون از حدود ۴۰۰۰ نیروی کار، تنها ۶۰۰ نفر باقی مانده‌اند!

شنیده‌ها از قول مدیرعامل این شرکت، حکایت از آن دارد که متاسفانه دست‌هایی در کار است تا دربِ این شرکت و همچنین صنایع چوب و کاغذ را گِل بگیرند و نگذارند یک آب خوش از گلوی مجریان و بهره‌برداران طرح‌های جنگلداری پایین برود و این در حالی است که قاچاقچیان چوب با تمام تلاش‌شان، همه درخت‌ها را همچون بیدی که به جان چوب بیفتد می‌بلعند و یک آب هم رویش و در این هنگامه کسی هم نیست که حق آنها را کف دست‌شان گذاشته و در دفاع از حقوق جنگل، در برابر دشمنان تا دندان مسلح، قد علم کند!

************

متاسفانه در کمال ناباوری شاهد آن هستیم که طرح تنفس جنگل، به دلیل عدم پیگیری سیاست‌های درست مدیریتی و جاخالی دادن ناظران، به طور کلی، در جهت عکس اهداف خود در حال حرکت است و گویا ایده‌پردازان و مبتکران این طرح نیز که کمترین اعتنایی به موضوع ندارند، حتی با دیدن سیلابه خونی که از تنِ درختان گلگون جنگلهای سبز شمال، می‌روید، مُهر خاموشی بر لب و چشم بندی بر دیدگان و گوش‌گیری در گوش‌شان گذاشته‌اند تا نبینند، ثمره ماه‌ها و بلکه سالها تلاش‌شان برای تنفس جنگل چگونه به هدر می‌رود و جای تعجب است که دولتی با شعار زیست محیطی به میدان بیاید و در عمل، این چنین میدان را برای قاتلان بالفطره منابع طبیعی و محیط زیست خالی کند!!

************

پاشنه آشیل طرح تنفس جنگل نیز شاید آنجا بود که به گفته یکی از کارشناسان امور جنگل، از ابتدا هیچگونه دعوتی از متخصصان فنی امر جنگلداری از سوی مسئولان و مبدعان طرح، انجام نگرفت و پر واضح است که نتیجه نسپردن کار بدست کاردان جز این نیز نخواهد بود و حالا ما مانده‌ایم که باید برای نجات جان جنگل در میدان ندادن به وفاداران به آن و میدان داری قاچاقچیان چوب، ناله و گریه سر دهیم و همچون سعدی، در این مصرع، این چنین زمزمه کنیم که: از دشمنان برند شکایت به دوستان / چون دوست، دشمن است شکایت کجا بریم؟؟!
مطالب مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم