امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۳۴۰۴
۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
اگر به بحران‌های 30 ساله گذشته در مازندران مرور شود بحران برف، سیل، خشکسالی، آتش‌سوزی و رانش‌ها بیش از سایر بلایای طبیعی این استان شمالی را درگیر خود کرده است. به طور متوسط مازندرانی‌ها هر ساله یک مدل از بحران بلایای طبیعی را در کنار جاده‌های ناامن و پرتردد خود دیده‌اند. اگر در طی این سال‌ها حداقل یک مورد از این مشکلات رفع می‌شد در بهار 98 خسارت هزار و 339 میلیارد تومانی را بدون محاسبه سیل سوادکوه و زیراب نداشتیم.
به گزارش تیترامروز طبق آخرین آمار دانشگاه سازمان ملل متحد در فهرست رتبه‌بندی کشورهای در معرض بلایای طبیعی که با توجه به شاخص‌های جهانی تهدید امنیت انسان و محیط زیست انجام داده است، ایران در میان 172 کشور در جایگاه شصت و یکم قرار دارد.

 جایگاه پرخطری که اهمیت توجه به رخدادهای غیرمنتظره و آمادگی برای رویارویی با خطرهای احتمالی در کشور را برجسته می‌سازد.

اما با توجه به سیل اخیری که در روزهای پایانی سال 97 و در فروردین امسال رُخ داد و همچنان شاهد جاری شدن سیلاب در استان‌های مختلف کشور هستیم معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران ایران اعلام کرد که ایران مقام دهم حوادث دنیا را دارد.

این در حالیست که با توجه به چهار تنوع اقلیمی در مازندران مدل بحران زیست محیطی و بلایایی طبیعی در این استان متنوع است.

اگر به بحران‌های 30 ساله گذشته در مازندران مرور شود بحران برف، سیل، خشکسالی، آتش‌سوزی و رانش‌ها بیش از سایر بلایای طبیعی این استان شمالی را درگیر خود کرده است.

 به طور متوسط مازندرانی‌ها هر ساله یک مدل از بحران بلایای طبیعی را در کنار جاده‌های ناامن و پرتردد خود دیده‌اند. اگر در طی این سال‌ها حداقل یک مورد از این مشکلات رفع می‌شد در بهار 98 خسارت هزار و 339 میلیارد تومانی را بدون محاسبه سیل سوادکوه و زیراب نداشتیم.

تمامی شواهد نشان می‌دهد که مازندران از استان‌های برتر در وقوع بلایای طبیعی است و مدیرکل بحران نیز تاکید دارد که به لحاظ تنوع و تعدد بلایای طبیعی آمار حوادث در این استان بالا است.

البته در مقابله با بحران طبیعی علاوه بر اینکه بخش عمده‌ای از مدیریت‌ها مردمی است بخش زیادی هم به تصمیم گیری دولتی‌ها نیز بر می‌گردد.

به گفته احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران، تجاوز به حریم رودخانه‌ها، تخریب جنگل و بسیاری از تخلفات این دست از سری اقداماتی است که توسط مردم صورت گرفته و باید رفع شود. هرچند بخشی هم به حوزه آموزش مردمی بر می‌گردد که لازم است با برگزاری دوره‌های آموزشی مردم به طور کامل در کاهش بروز حوادث و بلایای طبیعی مشارکت داشته باشند.

البته وجود تشکیلات سازمانی برای مدیریت بحران در سطح کلان نشان می‌دهد که دولت نقش مستقیمی در مقابله با بروز بحران در سطح کشور دارد پس نباید تصمیمات دولتی را در این بخش نادیده گرفت.

البته بحران‌هایی که حداقل در چند سال اخیر در مازندران به وقوع پیوست حاکی از آن است که تاکنون برنامه بلند مدت برای مدیریت بحران در استان نبوده است در واقع جاری شدن سیلاب در استان شمالی که به عنوان استانی پر باران تلقی می‌شود شاهد این گواه است که هیچ اراده‌ای از سوی مسئولان برای بازگشایی انهار، لایروبی رودخانه، زهکشی اراضی کشاورزی، هدایت آب‌های سطحی و ... نبوده است.

متاسفانه در مرحله وقوع بحران بخشداری‌ها و برخی دستگاه‌ها به دلیل نداشتن آمادگی‌ و تجهیزات لازم نتوانستند واکنش سریع نشان داده و وارد عمل شوند.

با توجه به اینکه بلایای طبیعی دست ساخته بشر است و از سوی طبیعت به بشیریت منعکس می‌شود لازم است به ارتقای سطح فرهنگ ایمنی در همه بخش‌ها، میان همه قشرها و گروه‌های سنی جامعه نهادینه شود.

این در حالیست که ضرورت تصمیم سازی درست از سوی دولت احساس می‌شود وقتی استانی با این تنوع اقلیمی دستخوش حوادث طبیعی قرار دارد به جای اینکه هر ساله اعتباری را برای جبران خسارت پسا بحران اختصاص دهد از همان ابتدا در برنامه‌ای جامع بحران مازندران را به صورت سخت افزاری و نرم افزاری مدیریت کند.

با توجه به موقعیت کنونی که مازندران در آن قرار گرفته است جای این سوال است که در سیل بهاری و پسا سیلاب به مدیریت بحران مازندران نمره چند داده می‌شود.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم