امروز: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۲۵۴۰
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
بازارهای مالی شهر در میانه هفته با پیشتازی بازار ارز و طلا معاملات خود را به پایان رساندند و بازار بورس نیز بار دیگر با روند منفی همراه شد.
قرمزپوشی مجدد بازار بورس/ طلا به روند صعودی بازگشت

بازارهای مالی شهر در میانه هفته با پیشتازی بازار ارز و طلا معاملات خود را به پایان رساندند و بازار بورس نیز بار دیگر با روند منفی همراه شد و در پی آن شاخص بورس نزدیک به دو کانال ریزش کرد.

در این میان مهم‌ترین اخبار اقتصادی که بر دادوستدهای این روز بازارهای مالی تأثیر گذاشت به ترتیب به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، افت مجدد طلای جهانی، حذف ارز ترجیحی گام مهم یکسان‌سازی نرخ ارز، تسویه آخر سال عامل ریزش‌های مکرر بازار بورس، واگذاری سهام بانک توسعه تعاون در بورس، افزایش ۱.۳۷ میلیارد مکعبی تولید گاز پارس جنوبی با کاهش چشمگیر زمان تعمیرات اساسی، عرضه اسناد خزانه سازمان تأمین اجتماعی در فرابورس، تداوم نداشتن پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده، عرضه ۶۰۰ میلیارد اوراق سلف نفتی تا قبل از عید، فاصله جدی سبد معیشت و حداقل دستمزد کارگران، حذف ارز ترجیحی گام مهم یکسان‌سازی نرخ ارز و ریزش یکپارچه ارزش سهام فعال در بازار سرمایه اختصاص داشت.

بورس روی خوش نشان نمی‌دهد

بازار بورس درنتیجه دادوستدهای این روز بار دیگر با افت شاخص خود همراه شد و همین امر باعث شد تا فعالان این بازار بار دیگر شاهد تکرار روزهای قرمز پوش بازار باشند.

سرمایه‌گذاران این حوزه از بازارهای مالی معتقد هستند که به دلیل نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و فرارسیدن موعد تسویه مشتریان اعتباری کارگزاری‌ها، بورس روی خوش خود را به سهامداران نشان نمی‌دهد و رشد عرضه‌ها منجر به افت قیمت سهام اکثر شرکت‌ها شده است.

شاخص بورس درنتیجه دادوستدهای این روز با بیش از یک هزار و 645 واحد افت همراه شد و درنهایت بر سکوی 162 هزار و 593 واحد تکیه زد.

در ثبت این میزان افت نقش نمادهایی نظیر فملی، وامید، کگل و کچاد پررنگ‌تر از سایر نمادها بود. حجم دادوستدهای این بازار در این روز به 2 میلیارد و 260 میلیون سهم و ورقه بهادار رسید که ارزش این میزان سهام معامله‌شده 7 هزار و 781 میلیارد ریال به ثبت رسید.

در این روز سه نماد وتجارت، وبملت و خساپا به ترتیب پرحجم‌ترین نمادهای این روز بودند. همچنین در این روز سه نماد فملی، وامید و کگل با افت ارزش سهام خود، بیشترین تأثیر منفی را در افت ارزش بازار در این روز داشتند و در مقابل نمادهای مثبت مبین، فارس و های وب با ثبت بیشترین رشد ارزش سهام، بیشترین تأثیر را در پوشش بخشی از کاهش ارزش بازار داشتند.

در گروه بانکی تنها سه نماد وکار، وپست و وپاسار موفق شدند در بازار قرمز پوش این روز دادوستدهای مثبتی را به ثبت برسانند. دیگر نمادها به جمع نمادهای منفی پیوستند و کم و بیش در درصدهای منفی جای گرفتند.

فلزاتی‌ها سرخ شدند

گروه فلزات اساسی نیز یکپارچه به رنگ قرمز درآمد و نمادهایی نظیر فولاد، ذوب، فملی و فایرا با افت ارزش سهام خود روبرو شدند. بیشترین حجم دادوستدهای این گروه نیز در نمادهای ذوب، فولاد و فملی به ثبت رسید.

گروه کانه‌های فلزی نیز به جمع گروه‌های منفی بازار پیوست و تأثیر دادوستدهای خود را به‌واسطه معاملات پرحجم نمادهایی نظیر کگل و کچاد بیش‌ازپیش نشان داد. در این میان تنها نماد کمنگنز موفق شد در بازار قرمز پوش این روز تحرکات مثبت ضعیفی را برجای بگذارد.

در این میان در گروه پالایشی نیز اکثر نمادها در جهت منفی حرکت کردند و کم و بیش در محدوده زیر صفر قیمتی قرار گرفتند. در این میان می‌توان به نمادهای شپنا، شتران و شبندر اشاره کرد.

در گروه محصولات شیمیایی نیز اکثر نمادها در جهت منفی معامله شدند که در این میان می‌توان به نمادهای تاپیکو، شاراک، پترول و شغدیر اشاره کرد. در کنار این نمادها، نمادهای دیگری نظیر شپترو، شپاکسا، شبصیر و پاکشو قرار گرفتند که موفق شدند در بازار منفی این روز دادوستدهای مثبتی را به ثبت برسانند.

بازار فرابورس نیز هم‌راستا با بازار بورس عقب‌گرد کرد و درنهایت شاخص این بازار 24 واحد ریزش کرد. این نماگر در انتها بر سکوی 2 هزار و 64 واحد ایستاد که در ثبت این تغییرات نقش نمادهایی نظیر هرمز، میدکو و کگهر بیش از سایر نمادها بود.

معاملات این بازار به بیش از 762 میلیون سهم و ورقه بهادار رسید که ارزش آن نیز بالغ‌بر 6 هزار و 394 میلیارد ریال برآورد شد.

غلبه تقاضا بر عرضه در بازار ارز

بازار صرافی‌های شهر در میانه هفته شاهد رشد ارزش برخی ارزها نظیر دلار، یورو ودرهم بود. این در حالی بود که در روز کاری قبل اکثر ارزها در جهت منفی نوسان کرده بودند.

در این میان ارزش هر دلار آمریکا به 12 هزار و 900 تومان رسید و نسبت به روز کاری قبل تغییر مثبت 200 واحدی را برجای گذاشت.

یورو نیز 14 هزار و 800 تومان تعیین ارزش شد و درنتیجه دادوستدهای این روز 56 تومان به ارزش این ارز افزوده شد.

درهم امارات نیز در پایان چهارمین روز کاری هفته بر سکوی 3 هزار و 520 واحد ایستاد و 60 تومان تقویت شد.

پرش مجدد سکه

بازار طلافروشی‌های شهر بار دیگر با دادوستدهای مثبت همراه شد و همین امر به رشد قیمت‌های این بازار منجر شد. هر سکه تمام بهار آزادی با 80 هزار تومان رشد ارزش در این روز کاری، بر سکوی قیمتی 4 میلیون و 505 هزار تومان تکیه زد.

در این روز سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 60 هزار تومان افزایش ارزش را تجربه کرد و 4 میلیون و 305 هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

نیم‌سکه نیز به جمع مثبت‌های این روز پیوست و برآیند عرضه و تقاضا در این بخش به افزایش قیمت 30 هزارتومانی انجامید. قیمت این بخش در پایان این روز کاری 2 میلیون و 475 هزار تومان تعیین شد.

هر گرم طلای 18 عیار نیز با 12 هزار و 690 تومان افزایش قیمت، بر سکوی 414 هزار و 400 تومان تکیه زد. تغییرات بازار طلای داخلی در شرایطی به ثبت رسید که طلای جهانی با افت ارزش و دلار با افزایش ارزش همراه شده بود.

منبع: فارس
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم