امروز: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۲۵۰۵
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
پروفسور کردوانی:
پدر علم کویر شناسی با بیان اینکه انتقال آب مد شده است و صدای محیط زیست در نمی‌آید، گفت: ما هنوز تعریف صحیحی از محیط زیست نداریم؛ محیط زیست قسمتی از آب، خاک و هواست که زیستگاه موجودات زنده است و شامل انسان نیز می‌شود.
به گزارش تیتر امروز، پروفسور کردوانی در دومین همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی که در مجتمع تفریحی توریستی نیاوران برگزار شد، اظهار کرد: کشورهای حاشیه خزر از آب دریا استفاده می‌کنند و این امر عاملی شد تا ما هم بتوانیم از آن استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه خشک شده است و احیا نمی‌شود، افزود: امکان خشک شدن دریای مازندران وجود دارد اما خلیج فارس خشک نمی‌شود آنهم به دلیل راهیابی به آب‌های آزاد است.
پدر علم کویر شناسی با بیان اینکه اگر تاکنون مازندران به کویر تبدیل نشد به دلیل وجود کوهستان‌های البرز و تالش است، تصریح کرد: وجود البرز و خزر با هم عاملی هستند که مازندران در دنیا بی‌نظیر باشد، به دلیل پرفشاری جریان آب و هوایی نمی‌توان عملیات باروری ابرها را انجام داد.
کردوانی با اعلام اینکه آب نیست و بیابان لوت گرمترین نقطه کره زمین با 70 درجه گرما است، گفت: مهاجرت بی‌رویه به استان‌های شمالی به ویژه مازندران به دلیل کم آبی است.
وی ادامه داد: همه استان‌ها دچار خشکسالی می‌شوند اما مازندران با تخریب محیط زیست مواجه می‌شود.
پدر علم کویرشناسی با بیان اینکه در حال حاضر 350 هزار نفر در حال مهاجرت به استان‌های شمالی به ویژه مازندران هستند، خاطرنشان کرد: تمام اراضی کشاورزی تخریب و به ویلاسازی تبدیل می‌شود.
کردوانی گفت: بارها به مسؤولان گفتم که "اگر هر استانی را خواستید نابود کنید به آن آب بدهید".
وی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از آب خزر از سوی داغستان و قزاقستان به صورت اصولی صورت گرفته است، افزود: این امکان برای ما هم وجود دارد اما اگر انجام بگیرد باز هم صنایع و موارد آب بر جدیدی روی کار آمده و انتقال 2 میلیون مترمکعب آب در سال نیز پاسخگو نیست.
کردوانی مسائلی درباره حیات ماهی‌ها و افزایش شوری آب خزر با انتقال آب را کارشناسی ندانست و گفت: منبع آب خزر کوه است اما منبع آب خلیج فارس از سایر آب‌ها و اکنون با آب شدن یخ‌های قطبی است، 1.5 متر از تراز آب خزر کاهش یافته اما آب خلیج فارس بالا آمده و زمین‌های اطراف را به دلیل شوری آب خشکانده است.
پدر علم کویر شناسی با بیان اینکه انتقال آب مد شده است و صدای محیط زیست در نمی‌آید، گفت: ما هنوز تعریف صحیحی از محیط زیست نداریم؛ محیط زیست قسمتی از آب، خاک و هواست که زیستگاه موجودات زنده است و شامل انسان نیز می‌شود.
این استاد علم محیط زیست با انتقاد از اجرای طرح تنفس جنگل یادآور شد: درخت و جنگل تکثیر شونده هستند نه تجدید شونده؛ فعالیت در حوزه جنگلداری باید مدیریت شود. استراحت جنگل طرحی بی‌مورد است.
کردوانی با تاکید براینکه انتقال آب را صحیح نمی‌دانم، دریا را از دست داده‌ایم و این اتفاق خوشایندی نیست، اظهار کرد: نیازمند مدیریت منابع آبی هستیم.

انتهای پیام/
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از توفان خسارت‌بار در ژاپن تا رکوردزنی دونده کنیایی دیدنی‌های امروز؛ از مراسم تشییع پیکر مراسم ویژه دختران مجرد برای پیدا کردن همسر دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم