امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۲۴۴۵
۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
مازندرانی‌ها همزمان با قرارگرفتن در آستانه هفته درختکاری، کاری کردند کارستان...!
تیترامروز: آنها آنقدر نهال کاشتند که تنها تیتر مازندرانی‌ها در کاشت درخت رکوردشکنی کردند  پاسخگوی این استقبال پرشکوه مردمی بود.

اقبال عمومی مردم مازندران بسیار فراتر از پیش بینی ها بود چنانکه به رغم برنامه ریزی استانداری در طرح غرس یک میلیون و نهصد هزار اصله درخت (صنوبر، اوکالیپتوس، پهن برگ و سوزنی)که از اوایل بهمن ماه آغاز شده بود، تا به حال حدود ۲ میلیون اصله نهال در میان مردم علاقه مند توزیع شد که این حکایت از استقبال کم نظیر مردم استان در طرح ترویج درختکاری دارد.

این شور مردمی کار را به جایی رسانید که اداره کل منابع طبیعی مازندران _ ساری با اشاره به پیشی گرفتن عرضه از تقاضا، از کمبود حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار اصله نهال سخن گفته است.

اما در میان این همهمه و شور و شعف رسانه‌ای، یک نکته بسیار مهم از قلم افتاد و آن هم، اهمیت توجه و نگهداری از نهال‌های غرس شده و رها نکردن آنها به حال خود است.

متاسفانه در طول سالهای اخیر آنقدری که به کاشت نهال‌ها در هفته درختکاری توجه شده است، به نگهداری از آنها اعتنایی نشده و متاسفانه در برخی استانها و شهرستانها شاهد آن بوده‌ایم که بسیاری از نهال‌ها بعد از آنکه با عشق و شوق کاشته شدند، از فردای آن روز به حال خود رها شده و در نتیجه زردی و نابودی سرنوشت محتوم و دردناک همگی آنها بود...!

حتی شنیده شده در برخی از شهرهای کویری ایران، شهردارانی اقدام به کاشت درختان پهن برگ که مختص مناطق معتدل و پرباران است، در سطح شهر کرده‌اند که این در بهترین حالت، نشان از عدم آگاهی وی داشته و یا با نیت به اصطلاح (اسم در کردن) شهردار مربوطه بوده است.
کاش دستکم به فرزندان‌مان که آینده سازان این کشور هستند در عمل بیاموزیم که نگهداری از یک نهال (فرزند) از کاشت (بدنیا آوردن) آن مهم تر و البته دشوارتر است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد» فرش قرمز فیلم محمد رسول‌اف در جشنواره برلین شیوع کرونا؛ در قم چه خبر است؟ تصاویر تماشایی از اجرای امیرعباس در جشنواره وضعیت دانشجویان ایرانیِ مقیم چین در قرنطینه واکنش‌های عصبی شهاب حسینی در جشنواره تصاویر |نیکی کریمی در نشست خبری «آتابای»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم