امروز: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۱۷۷۲
۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری خبر داد:جلسه ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری تشکیل شد

به گزارش تیتر امروز به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، در راستای تحقق برنامه ها و اهداف سازمانی جهت برنامه ریزی و اجرایی نمودن هر چه بهتر هفته منابع طبیعی سال جاری، جلسه ای با حضور رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی(رئیس ستاد هفته منابع طبیعی استان)، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری( دبیر ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری)، سرپرست روابط عمومی اداره روابط عمومی استانداری مازندران، نمایندگان محترم اداره کل آموزش و پرورش، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، سازمان بسیج سازندگی سپاه کربلای مازندران، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ساری، مدیران عامل انجمن مردم نهاد، شرکت های تعاونی مرتع داری و آبخیزداری استان، نماینده محترم جوامع محلی در حوزه منابع طبیعی، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، مشاور، معاونین و برخی از روسای ستادی اداره کل، روسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ها و ... در محل سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری برگزار شد.

سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری و دبیر ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری گفت: همان طور که همگان مستحضرند همه ساله هفته منابع طبیعی و آبخیزداری از 15 الی 21 اسفند ماه در سراسر کشور برگزار می شود که این اداره کل هم در سال جاری با شعار ( منابع طبیعی، بزرگترین سرمایه ملی) و روز شمار تدوین شده، اقدامات متنوعی را برای گرامیداشت این ایام، به صورت استانی و شهرستانی انجام خواهد داد.

موسوی تاکامی اظهار کرد: اهداف، رویکردها و سیاست های اجرایی هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مشخص شده است.در کنار تمامی برنامه هایی که تدوین و برنامه ریزی شده است، بهره برداری از ظرفیت و نفوذ اجتماعی هنرمندان، ورزشکاران، نخبگان، فضای مجازی و زمینه سازی مشارکت تشکل های مردم نهاد و  ... در راستای فرهنگ سازی حفظ و احیای منابع طبیعی، بسیار حائز اهمیت است. ایشان بیان کرد: مراسم نهال کاری، غرس درخت( روز درختکاری) نباید مختص به یک هفته باشد، بلکه ما باید درختکاری را در تمام ایام سال داشته باشیم و هر روز به فکر حفظ انفال و امر نهال کاری باشیم.

وی افزود: گرمایش زمین، بحران آب، تغییرات آب و هوایی، باعث این شده است که بیلان سفره آب های زیرزمینی منفی شود.گرمایش زمین امروز به شکلی دارد در دنیا اتفاق می افتد که محور زمین را دچار تغییرات خواهد کرد.لذا تمامی این مسائل ما را به این وا می دارد که بیش از پیش به امر نهال کاری و حفظ آن توجه کنیم.

دبیر ستاد هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری خاطرنشان کرد: موضوع بسیار مهمی که عرصه های منابع ملی ما را تهدید می کند و دامنگیر این عرصه ها شده، آفت ها است.شمشادهای ما جزء گونه های نادری است که در دنیا از آن نام می برند و بسیار ارزشمند است.گونه ای همیشه سبز، مقاوم، ممنوع القطع و ..که متاسفانه در شرایط خوبی به سر نمی برد و مورد تهدید آفت هاست.آفت شب پره به عنوان آفتی وارداتی که از مسافرینی که از کشورهای دیگر به ایران و مازندران مسافرت می کنند به شکل های مختلفی به گونه های ما منتقل شده است و آن ها را تهدید جدی می کند.همه باید کمک کنیم، دستگاه های مرتبط باید پای کار بیایند،  علی الخصوص سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری که می تواند کمک حال خوبی برای کنترل این موضوع باشد.اگر این آفت ها از بین نرود و میزبان جدیدی را برای خود پیدا کنند کار ما بسیار مشکل تر خواهد بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در جلسه ستاد هفته منابع طبیعی سال جاری مطرح کرد: همه باید کمک کنیم تا فرهنگ نهال کاری را در جامعه نهادینه نماییم  که اگر این امر محقق نشود عقب خواهیم ماند.ما باید تلاش کنیم تا فرهنگ منابع طبیعی را به داخل خانه ها ببریم.دانش آموزان مهم ترین و تاثیرگذارترین افراد برای ترویج فرهنگ منابع طبیعی در جامعه هستند.

در ادامه جلسه مهندس شهیدی فر رئیس ستاد هفته منابع طبیعی استان ضمن بیان این مطلب که به حضور و فعالیت سمن های اعتقاد و باور داشته باشیم گفت:دستگاه های مربوطه جدای از وظایف و تکالیف ذاتی و اداری خود باید نگاه انسانی و وجدانی نسبت به منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشند.وی اضافه کرد: تا با سمن ها هم گام نباشیم نمی توانیم کار درست و اصولی انجام دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران عنوان کرد: مردم در اجرای سیاست های دولت کمک کار بسیار خوبی هستند، پس باید مشارکت مردم را بیشتر داشته باشیم و تلاش کنیم تا مشارکت و انگیزه ی مردم برای حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی، جنگل، مرتع و همچنین اراضی کشاورزی بیشتر شود.

رئیس ستاد هفته منابع طبیعی در استان یادآور شد: ارتقای فرهنگ منابع طبیعی در میان اقشار مختلف مردم و مسئولین، جلب مشارکت مردم، مسئولین و بنگاه های اقتصادی د رحفظ و احیای منابع طبیعی کشور باید از اهداف اصلی ما باشد.

در ادامه مهندس زارع مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ساری گفت: دغدغه ی همه ما حفظ و حراست منابع طبیعی و محیط زیست است و اقدامات خوبی را در این حوزه انجام داده ایم که توانسته ایم 30 هزار اصله نهال جنگلی در شهر ساری غرس نماییم و در حال حاضر اوضاع این نهال های غرس شده بسیار خوب است و نحوه ی مراقبت از آنان نیز برنامه ریزی شده است که به درستی حفظ شود تا در آینده فضای خوب و مناسبی را برای شهر رقم بزند.مهندس زارع عنوان کرد: اهمیت جنگل های شمال و هیرکانی زبانزد خاص و عام است و هدف نهایی ما  ایجاد پروژه ای جدید با عنوان (بانک ژن گیاهان شمال ایران) است که 12 گونه ی جنگلی از نوع خوب و با ارزش را کار کرده ایم و ان شاا... با همکاری بیشتر این پروژه با قوت بیشتری باعث حفظ و بقای نسل خواهد بود.

عباس مهدوی مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران نیز در این خصوص گفت: بهره برداری از ظرفیت های صدا و سیمای مرکز مازندران با هدف فراگیر نمودن موضوع درختکاری و هفته منابع طبیعی و آبخیزداری مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن باید به کارکرد فضای مجازی و تاثیر گذاری آن در دنیای امروز توجه کنیم و از طریق کانال های مجازی که دارای مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هستند دعوت نماییم تا فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مرتبط با هفته منابع طبیعی و آبخیزداری را به آنان بسپاریم.

عباس مهدوی تصریح کرد: کاشت نهال در روز درختکاری بسیار پسندیده است اما نگهداری و مراقبت آن بسیار مهم تر است و سعی شود در مراسم های نهال کاری از دانش آموزان و نو نهالان استفاده شود تا آن ها به نام خود و با مسئولیت خود در کنار بزرگ تر ها و خانواده ها، به امر خدا پسندانه ی نهال کاری بپردازند و مطمئناً این عزیزان حامی و حافظ بهتری برای نهال های غرس شده خواهند بود.

در پایان جلسه، حاضرین، روسای ستادی و شهرستانی به ارائه برنامه های اجرایی تدوین شده خود پرداختند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم