امروز: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۱۵۰۱
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) و آکادمی علوم روسیه، با انتشار سندی اعلام کردند لازم است این کشور از هم اکنون متخصصانی در زمینه حقوق فضایی را برای دفاع از منافع روسیه در کره ماه تربیت کند تا در صورت اختلافات ارضی ناشی از اکتشاف در ماه، بتوانند از حقوق این کشور به لحاظ قانونی دفاع کنند.

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,ماه

به گزارش ایسنا، این سند که "توسعه برنامه برای حمایت حقوقی از منافع فدراسیون روسیه در مناقشات بالقوه منطقه‌ای و لزوم آموزش متخصصان حقوق فضایی" نام گرفته براساس توصیه‌های جلسه روسکاسموس و آکادمی علوم روسیه در نوامبر ۲۰۱۸ جهت توسعه برنامه ملی مطالعه و کشف ماه نوشته شده است.

 

گنادی ریکونوف، مدیر سابق پژوهشگاه فن‌آوری‌های فضایی، به خبرگزاری ریانووستی گفت که روسیه نیاز دارد از هم اکنون به آموزش وکلای قانون فضایی دست بزند تا در آینده بتواند نسبت به ادعاهای شرکت‌های خارجی در مورد فعالیت‌ها در کره ماه از جمله مسائل مربوط به خاک این کره و یا مواد معدنی آن، از منافع روسیه دفاع کنند.

 

ریکونوف با اشاره به ادعای برخی شرکت‌های آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰، طی دوره پروازهای سفینه‌های آپولو به ماه می‌گوید "در آن دوران، بنگاه‌های املاک و معامله گران در آمریکا و برخی کشورهای دیگر تلاش کردند تا اراضی ماه را بفروشند. لذا لازم است از طریق قانونی، به چنین ادعاهایی پاسخ داده شود. باید توجه داشت که در آینده مسئله استخراج معادن در ماه وجود دارد و این سوال مطرح می‌شود که کشف و استخراج معادن ماه تحت چه ضوابطی باید صورت گیرد. مسلماً در آن صورت مسائلی بوجود می‌آید که فعلاً برای آن قانونی وجود ندارد."

 

ریکونوف معتقد است که گرچه با توجه به ماده ۱۱ توافقنامه مربوط به فعالیت‌های دولت‌ها در ماه و سایر اجرام کیهانی، که توسط مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۷۹ تصویب شد "ماه یا هر جرم آسمانی دیگر، به هیچ ملت و کشوری تعلق ندارد" اما مسلماً با ایجاد پایگاه‌هایی از کشورهای مختلف طی دهه‌های آینده، ماه منطقه منازعات جدیدی خواهد شد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم