امروز: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۱۴۸۲
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران خبر داد
عسکری نیکزاد گفت: مهم‌ترین هدف آموزش و پرورش در تراز انقلاب اسلامی توجه به فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی است

به گزارش تیتر امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،عسکری نیکزاد مدیرکل آموزش و پرورش مازندران  ، با بیان اینکه مهم‌ترین شاخص نشان‌دهنده جهش بی‌نظیر تعلیم و تربیت در سال‌های پس از انقلاب نرخ سواد است، گفت: نرخ سواد در ۴۰ سال گذشته در مازندران رشدی ۴۸ درصدی را شاهد بوده است.

وی افزود: بطوری که این نرخ از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۵ در مدت ۴۰ سال از ۵۰ درصد به ۹۷.۶۳ درصد افزایش یافت.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: آموزش و پرورش استان با ۴ هزار و ۵۳۰ مدرسه بیش از ۵۳۰ هزار دانش آموز را زیر پوشش دارد که این رقم در سال ۵۷ حدود ۱۷۰۰ مدرسه با ۳۸۰ هزار مدرسه بوده است.

نیکزاد افزود: تعداد ادارات شهرستان‌ها و مناطق مازندران نیز از ۹ اداره به ۳۲ اداره در تمامی مناطق استان رسید.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون شاخص پوشش تحصیلی دوره ابتدایی ما حدوداً ۱۰۰ درصد است، گفت: نرخ پوشش تحصیلی در مدارس متوسطه نظری استان مازندران نیز در سال‌های قبل از انقلاب، تنها ۵۶ درصد بود، اما این میزان در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ به چیزی در حدود ۹۲ رسیده که افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

نیکزاد افزود: هم‌اکنون ۳۱ پژوهش‌سرای دانش‌آموزی مجهز به آزمایشگاه، سالن‌های مطالعه و پایگاه‌های نرم افزاری در مازندران فعال است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به موفقیت در المپیادها، کنکور سراسری و جشنواره خوارزمی که از شاخص‌های قابل افتخار دانش‌آموزان مازندرانی در سال‌های اخیر است، گفت: از سال ۱۳۷۶ تاکنون دانش‌آموزان مازندرانی در المپیاد‌های علمی کشوری ۱۹۵ مدال و در المپیاد‌های علمی جهانی ۲۵ مدال کسب کردند. همچنین ۱۴ رتبه تک رقمی در کنکور سراسری و ۱۳ رتبه اول تا سوم کشوری در جشنواره خوارزمی به دست آمد.

وی با بیان اینکه در کنار زمینه‌های علمی و آموزشی مهم‌ترین هدف آموزش و پرورش در تراز انقلاب اسلامی توجه به فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی است، گفت: ۲۰۰ هزار دانش آموز مازندرانی هر ساله در مسابقات فرهنگی و هنری شرکت می‌کنند که نشانه این پیشرفت است.

نیکزاد ادامه داد: حضور امام جماعت در ۱۴۱۰ مدرسه استان برای برگزاری نماز جماعت، راه‌اندازی ۲۹ دارالقران در سراسر استان برای آموزش قرآن به دانش‌آموزان، و کسب رتبه‌های درخشانی که هرساله توسط دانش‌آموزان مازندرانی در بخش‌های فرهنگی، هنری و ورزشی به دست می‌آید نشان دهنده توجه جدی نظام جمهوری اسلامی به مباحث تربیتی و پرورشی فرزندان این مرز و بوم است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه میزان هنرستان‌های استان در سال‌های قبل از انقلاب تنها ۷ هنرستان بود، گفت: اکنون به لطف انقلاب اسلامی این تعداد به ۳۴۵ هنرستان رسیده و روند بسیار درخشانی در فعالیت‌های بخش فنی وحرفه‌ای و کاردانش را شاهد هستیم.

وی افزود: در این بخش برنامه‌های متعددی اجرا شده و در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم، در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه تعداد رشته‌های آموزشی، صنعتی و خدماتی در هنرستان‌ها نسبت به سال ۵۷ حدود ۲۰ برابر افزایش یافته، تصریح کرد: در زمینه برنامه‌ریزی برای کسب مهارت، تاکنون صد‌ها نمایشگاه و بازارچه کسب و کار از توانمندی هنرجویان استان، جهت ترویج مهارت‌آموزی در بین دانش‌آموزان دایر شده و آموزش و پرورش مازندران برنامه «آموزش همراه با تولید» را به‌منظور درآمدزایی و کسب مهارت‌های واقعی بازار کار در دست اجرا دارد.

نیکزاد گفت: چمن مصنوعی زمین ورزشی دبستان پسرانه شهید زارع ساری با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال در ۲۰۰ متر مربع  بهره‌برداری شد.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم