امروز: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۱۳۸۶
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
با اجرایی شدن طرح سیماک در مازندران تخلفات حوزه ساخت و ساز روستایی کاهش می‌یابد.
به گزارش تیترامروز ساخت و ساز در روستاها معمولا باید ضوابط و معیارهای مشخصی داشته باشد. منظور از این ضوابط، مسائل فنی و ظاهری بناها نیست، بلکه گستره و حجم ساخت و سازهایی است که در روستاها قرار است انجام شود. اما روندی که طی یکی دو دهه اخیر در روستاهای مازندران دیده شده، این گونه نشان می‌دهد که بسیاری از این ساخت‌وسازها بدون ضابطه و خارج از فرآیندهای قانونی انجام شدند. به ویژه در غرب مازندران این چالش به خوبی مشهود است که ساخت‌وسازهای بدون ضابطه در روستاها ساختار و بافت بسیاری از روستاها را از بین برده و مهم‌تر از آن، زمین‌های با کاربری باغی و کشاورزی را به زمین‌های مسکونی تبدیل کرده است.

 البته در این بین نمی‌توان از نیاز جوامع روستایی به زمین برای ساخت‌وساز به خاطر افزایش جمعیت چشمپوشی کرد. روستاییان با افزایش جمعیت و بزرگ شدن فرزندان خود، برای تأمین مسکن، چاره‌ای جز ساخت خانه ندارند. ولی در کنار این ساخت‌وسازها، ساخت‌وسازهای غیرضروری دارای متقاضی زیادی هم انجام می‌شود که بسیاری از آن ها نیز بدون پروانه و مجوز هستند و پس از تکمیل بنا، از میان‌برهای مختلف نسبت به دریافت مجوزهای آن اقدام می‌شود.

رشد ساخت‌وسازهای روستایی در مازندران
آمارهای رسمی مربوط به مسکن روستایی در کشور اثبات می‌کنند که میانگین تعداد خانه‌های روستایی در مازندران بسیار بیشتر از میانگین کشوری این رقم است. در حالی که میانگین تعداد مسکن روستایی در کشور حدود 24 درصد است، نزدیک به 43 درصد واحدهای مسکونی مازندران در روستاهای استان واقع شده‌اند. به ویژه وقتی که با نگاهی به آمارها دریابیم میل به خانه‌سازی در مناطق روستایی و حاشیه‌های روستاهای مازندران در سال‌های اخیر نسبت به افزایش مسکن روستایی در کشور رشد بیشتری داشت. از سال 1390 تا 1395 مسکن روستایی کشور حدود 4 درصد افزایش داشت، اما این افزایش در مازندران 11 درصد بود. این یعنی تعداد واحدهای مسکونی روستاهای مازندران در یک بازه زمانی 5 ساله از سال 1390 تا سال 1395 حدود 7 درصد بیشتر از رشد مسکن روستایی در کشور رشد داشت. شکی نیست که دلیل همه این ساخت‌وسازها نیاز جمعیت محلی نیست، بلکه تقاضای خانه دوم است که سبب شده این رشد ساخت‌وسازهای روستایی در مازندران بیشتر از میانگین کشوری باشد. این تراکم ساخت‌وساز در روستاهای استان طبیعتا به ساز و کار مشخص و نظام‌مندی در صدور مجوزهای ساخت و ساز نیاز دارد.

چهارمین استان در اجرای سیماک
طرح «سیماک» که نام اختصاری «سامانه یکپارچه مدیریت املاک کشور» است، با همین هدف که فرآیند صدور مجوزهای ساخت و ساز در سراسر کشور به شکلی ساختارمند صادر شود، از سال گذشته در تعدادی از استان‌ها اجرایی شد. در مازندران از 12 مرداد سال گذشته، اجرای زیرپروژه سوم سیماک آغاز شد و تیر ماه امسال و همزمان با سفر وزیر ارتباطات به مازندران اجرای فاز چهارم و اصلی این طرح در استان به عنوان چهارمین استان مجری طرح سیماک در کشور به صورت رسمی آغاز شد. «محمدجواد آذری جهرمی» در همان سفر به مازندران اعلام کرده بود که با بهره‌‌‌‌برداری از طرح سیماک، استعلامات هوشمند بین دستگاهی در دهیاری‌های استان مازندران رسما آغاز شد و به این ترتیب با ورود مازندران به فاز چهارم طرح سیماک، دردسرها، نارسایی‌‌‌های مردم و راه‌های تخلف در صدور مجوز و کلاهبرداری‌ها در حوزه املاک و کاربری‌‌ها در این استان کاهش می‌یابد.
با اجرای این طرح، نظارت یکپارچه و مدونی بر صدور مجوزهای ساخت و ساز ایجاد می‌شود که راه را بر سوءاستفاده ها و تخلف‌ها می‌بندد. این طرح با توجه به حجم بالای ساخت و ساز در روستاهای مازندران، به بسیاری از دهیاران استان آموزش داده شده است.
به گفته مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران آموزش مبانی و فرآیندهای طرح سیماک با هدف محقق شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و شفاف‌سازی روند صدور مجوز پروانه ساختمان، تسریع در کار و تکریم ارباب رجوع در مازندران تا کنون برای ۱۳۷۰ دهیار روستاهای 13 شهرستان‌ مازندران برگزار شد.

اجرای طرح در 13 شهرستان
«حسن اصغریان رستمی» گفت: در نخستین گام با همکاری اداره کل پست مازندران به عنوان مجری طرح، اطلاعات پایه از فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جمع‌آوری و پس از آن عملیات اجرای پروژه سیماک در استان آغاز شد.
وی اظهار کرد: این روستاها از 35 بخش شهرستان‌های ساری، قائمشهر، تنکابن، عباس‌آباد، بابلسر، جویبار، سیمرغ، آمل، میاندورود، بابل، سوادکوه، سوادکوه شمالی و نکا هستند که تاکنون با اتخاذ تمهیدات لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی دهیاران، نسبت به صدور پروانه ساخت و ساز روستایی از این طریق اقدام کرده‌اند.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با بیان این که بیش از ۱۵۰۰ نفر از دهیاران و کارشناسان فنی به میزان ۶۳ نفر-ساعت در ۱۳۷۰ دهیاری استان این دوره‌ها را گذراندند، خاطرنشان کرد: این سامانه برای صدور مجوز ساخت و سازهای روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه بر شفاف‌سازی روند صدور پروانه ساختمان، سبب افزایش سرعت انجام کار متقاضیان ساخت و ساز نیز می‌شود. به همین دلیل باید همه مجوزها و گواهیهای ساخت و ساز توسط این سامانه صادر شود و پروانه‌های تک برگی سیماک با برچسب هالوگرام در اختیار متقاضیان ساخت و ساز قرار گیرد.

سدی مقابل ساخت و ساز غیرقانونی
با اجرایی شدن طرح سیماک در مازندران می‌توان امیدوار بود که ساخت‌وسازهای بی ضابطه و خارج از فرآیندهای قانونی در حاشیه روستاها و شهرهای استان و به ویژه در زمین‌های کشاورزی و مناطق تحت مالکیت منابع طبیعی به شکل چشمگیری کاهش یابد و مدیریت شود. هر چند که متخلفان حوزه ساخت و ساز به ویژه در ماطق روستایی، بدون انجام اقدامات قانونی برای ردیافت صدور مجوز دست به ساخت بنا می‌زنند و ممکن است این ساخت و سازهای غیرقانونی کماکان دیده شود، اما با توجه به این که ۱۸ دستگاه فعال در حوزه نقل و انتقال، ثبت، احراز مالکیت و کاربری املاک به سامانه سیماک متصل هستند، حتما مالکان این واحدها در هنگام مراجعه برای دریافت امتیازات قانونی خدمات با موانع قانونی مواجه خواهند شد. موانعی که می‌تواند اثرگذاری مثبتی در کاهش خرید املاک بدون پروانه و مجوز ساخت در مناطق حاشیه‌ای روستاهای استان داشته باشد و راه را برای دریافت امتیازات از میانبرهای غیرقانونی هم می‌بندد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از مرگ دیدنی‌های امروز؛ از جشنواره بالن در فرانسه تا حمله انتحاری کابل دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم