امروز: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۱۱۶۵
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
حمله یک نظامی به یک روحانی
خبر کوتاه بود؛ درگیری عزت الله ضرغامی و حسن روحانی. سردار سابق سپاه زودتر از هر اصولگرای شاخصی عَلَم مقابله با رئیس جمهور را بلند کرد و در شورای عالی مجازی، بصورتی حقیقی، حسن روحانی را مجبور به ترک جلسه کرد.

تیترامروز/ حسین علیپور

خبر کوتاه بود؛ درگیری عزت الله ضرغامی و حسن روحانی. سردار سابق سپاه زودتر از هر اصولگرای شاخصی عَلَم مقابله با رئیس جمهور را بلند کرد و در شورای عالی مجازی، بصورتی حقیقی، حسن روحانی را مجبور به ترک جلسه کرد.

جنگ طبقاتی گویی آغاز شده است. سردار ضرغامی پاستور را نشانه رفته است و شیخ حسن روحانی را به مبارزه میطلبد. عزت ضرغامی آمده است تا عزت ِ از دست رفته ی راست ها باشد و در این مسیر حساب شده حرکت میکند. او درک کرده ایامی ست که راست ها نیاز به یک نواصولگرا دارند که چک ِ محکمی به دولت ناتوان بزند. پس با این حرکت شانس ش را امتحان میکند و میداند چیزی برای از دست رفتن ندارد.


حرکت او یادآور اولین درگیری « احمدی نژاد_خاتمی » در سال ۸۳ است. همان وقتی که رئیس جمهور علت تأخیر خود در دانشگاه را ترافیک سنگین مینامد و به مدیریت سیستم شهری خرده میگیرد و در جواب شهردار تهران با کنایه به او یادآور میشود که تازه در سال آخر ریاست جمهوری یادش آمده از شمال شهر به پایین بیاید و آن شروعی شد برای محمود و البته پایانی برای محمد. شروعی که یک نفر از طبقه ی پایین مردی از طبقه ی متوسط را نشانه رفت و تیرش هم به مرکز سیبل نشست.

ضرغامی هم از اهالی جنوب شهر تهران است، یک "نازی آبادی" که شمشیرش را برای یک "نیاورانی" از رو کشیده است. او به سبک رئیس جمهوری که دوستش می‌داشت، میخواهد قهرمان جنوب شهری ها و طبقه ی مستضعف باشد و پرچمی که از احمدی نژاد گرفته اند و بر زمین گذاشته شده را, بلند کند و هم اینکه چند سالی هست که در ایام فراغت طبقه ی متوسط را هدف قرار داده تا در جامعه نشان دهد جنس فرهنگی اش بر ابعاد دیگرش غالب است. بهمن دلیل ازصبحانه خوردن با عمادالدین باقی و زیباکلام گرفته تا دیدار دوستانه با محمدعلی ابطحی و حسن عباسی را به معرض دید همگان میگذارد.انگار او درک کرده که باید پاشنه ی آشیل اصولگرایان سنتی که نگاه فراجناحی به مخالفین هست را پوشش دهد و با چپ و راست گفتگو کند.

ضرغامی اینها را به خوبی می‌داند و در این جنگ طبقاتی بدنبال آن است علاوه بر طبقه ی محروم ، طبقه ی متوسط را هم قلقلکی دهد و در مقابل ِ خود حسن روحانی و طیفش را نماد طبقه ی اشرافی بنامد.

 از طرفی دفاع امثال عبدالرضا داوری از نزدیکان دیروز و امروز ِ محمود احمدی نژاد از ضرغامی نیز بی دلیل نیست و ذهن ها را به سمت و سوهای دیگر هم میبرد. آنگاهی که با توئیت خود می‌گوید «برنده ی این مشاجره با فاصله ی زیاد ضرغامی هست».
به هر حال روایت ها از قهر ۱۱ روزه مختلف است. گویند بسیاری به دیدار رئیس جمهور سابق رفتند و ضرغامی از معدود افراد تأثیرگذار در بازگشت احمدی نژاد بود یا اینکه در ایامی که چپ و راست مرد ِ ولنجک نشین را مینوازند، ضرغامی هنوز حمله ای جدی به وی نکرده است و اینها باعث شده بخشی از بدنه ی احمدی نژادی رویش حساب کنند و او را عضوی از طبقه ی اولیگارشی ندانند.

در تئوری های گفته شده به ضرغامی شاید جدال شکل گرفته ی خودخواسته ی با روحانی بتواند منجر به نتایج دیگر هم شود و علاوه بر « جدال عمودی ِ فقیر- غنی» «جدال افقی ِ راست و چپ» را هم دوباره زنده کند.

 به همین علت بدنه ی راست در دفاع از او در مقابل رییس جمهور برمیخیزند و تنهایش نمیگذارند. آنها معتقدند هر کسی که در مقابل این رییس دولت ِ ناکارآمد جسارت بیشتری به خرج دهد برنده است و حالا ضرغامی اولین مشت محکم را به روحانی زده و جوانان راستگرا را خوشحال کرده است. تا فشار ِ جوانان حامی اش برگ برنده ای برای چانه زنی در بالا با پیرمردها باشد.

 در این بین تنها یک نکته باقی میماند، که آیا اصولگرایان ِ بالادستی در حاکمیت نیز چنین وزنی برای عزت قائلند که عزت ِ اصولگرایان شود و آیا درجه سرداری را بر دوش سربازشان می‌نشانند...؟!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوگواری خانواده شهدای آتش‌نشان مقابل پلاسکو غمگین و دلبرترین تصاویر این روز‌های جهان جشن شروع سال ۲۰۲۰ میلادی در سراسر جهان دانستنی‌های جالب از بزرگ ترین گنج آمریکا (+عکس) خطرناک‌ترین و وحشتناک‌ترین زندان‌های جهان (+عکس) استخر‌هایی که از صخره و اقیانوس ساخته شده‌اند! (+عکس) ابر خودروی مکلارن با سرعت ۴۰۳ کیلومتر بر ساعت دیدنی‌های امروز؛ از ازدحام خرید
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم