امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۹۵۷
۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸
تمام امکانات و رفتار فوتبالی یک کشور باید حرفه ای باشد تا به فینال های مهم برسد، مثلا یک اتومبیل لوکس با چرخ های کهنه و فرسوده دیگر لوکس نیست. سی سال است که به دلیل ناکارآمدی اقتصادی و مفاسد مربوط به اقتصاد در ساخت ورزشگاهی همچون نقش جهان اصفهان موفق نبوده ایم، همچنین شاید به دلیل عدم امکانات مناسب و ناتوانی تا سالها نتوانیم میزبان جام ملت های آسیا شویم.

تیترامروز/ محمدرضا پوررمضان: شب گذشته ایران در مسابقات نیمه نهایی جام ملت های آسیا بازی را 3 بر صفر به ژاپن باخت تا به این ترتیب تیم حرفه ای تر به فینال مسابقات برسد.

در این خصوص تحلیل های بسیاری انجام گرفته که اغلب آنها احساسی و خارج از منطق می باشد، اما براستی ایران چرا با اینکه خود را قهرمان این جام می دید با نتیجه ای سنگین بازی را واگذار کرد؟

شاید ریشه این باخت را بتوانیم در فرهنگ جاری امروز جامعه خود پیدا کنیم. گل اول ژاپن و اشتباه عجیب بازیکنان ایران دلیل اصلی این شکست عنوان شده و اما واقعیت این است که ژاپن تحت هر شرایطی این بازی را می برد. برای دانستن این موضوع نکات زیر را بخوانید:

1- ژاپنی ها بدون غرور و سربه زیر وارد میدان شدند و از قبل تجزیه و تحلیل خوبی در مورد این بازی داشته اند و در نهایت با پیاده سازی دقیق آنالیزشان بازی را بردند، آنها تمام تمرکزشان روی بازی بود و ساختار توانمند و منظم فوتبال ژاپن همیشه او را به یک غول فوتبال آسیا تبدیل کرده است.

2- مردم ژاپن مردم سخت کوش و دور از حاشیه های سیاسی و مذهبی و مردمان آرامی هستند، در مقابل آنها مردمی عصبانی ایران که بر سر هر اتفاقی با هموطن و غریبه درگیر می شوند. سیلی سردار آزمون به بازیکن ژاپن را به یاد بیاورید. نکته ظریفی در دل این مطلب نهفته است، با روانشناختی دقیق این اتفاق به این نتیجه می رسیم که حق کشی های مداوم در سطح جامعه و فریادهای اعتراض در گلو مانده این توهم را ایجاد می کند که همه جا حق ما ضایع می شود و به همین علت هم عده ای داور استرالیایی را مقصر دانستند.

3- در صحنه اتفاق عجیب بازیکنان ایران که فوتبال را رها کرده و در فکر اعتراض به داور بوده اند بازهم ریشه های فرهنگی خودنمایی می کند اما حمله به داور و فرافکنی و اعتراض منش و رفتار کی‌روش بود که به شاگردانش تسری پیدا کرد.

4- تمام امکانات و رفتار فوتبالی یک کشور باید حرفه ای باشد تا به فینال های مهم برسد، مثلا یک اتومبیل لوکس با چرخ های کهنه و فرسوده دیگر لوکس نیست. سی سال است که به دلیل ناکارآمدی اقتصادی و مفاسد مربوط به اقتصاد در ساخت ورزشگاهی همچون نقش جهان اصفهان موفق نبوده ایم، همچنین شاید به دلیل عدم امکانات مناسب و ناتوانی تا سالها نتوانیم میزبان جام ملت های آسیا شویم.

5- این بازی به ما نشان داد که هرکجا و به هر علتی غرور و تکبر بر ما مسلط شود ممکن است تمام داشته های خود را از دست بدهیم، واقعیت این بود که برد پرگل مقابل یمن و ویتنام و عمان افتخار چندانی ندارد و دلیلی خوبی برای غره شدن نبود، ژاپن همه بازی های خود را تا اینجا با یک گل پیروز شده بود و اصلا آن ژاپن جام جهانی نبود اما فوتبال علمی و آکادمیک آنها ایرانی که خود را قدرتمند نشان میداد را با نتیجه ای سنگین شکست داد.

6- نکته آخر و مهم شخص محوری است، در فوتبال باید برنامه داشت، برنامه ای بابت انجام کارهای گروهی ، همچنین بعد از گذشت هشت سال از فعالیت کی‌روش و پیشرفت های طبیعی در فوتبال نمی توان کیروش را قطب عالم امکان بنامیم و از او بت درست کنیم، واقعیت این است که در مقابل چندین میلیون یورویی که کی‌روش دریافت کرده خروجی مناسبی نداشته ایم، او با عدم ارتباط دوستانه با بزرگان فوتبال ایران عملا به تیم ملی ضربه زد، مثلا سید جلال حسینی در این جام میتوانست خیلی مفید باشد و یا جنگندگی قوچان نژاد بدون تردید به کار می آمد.

هیچ پیشرفتی شانسی بدست نمی آید، واقعیت این است که فوتبال ما با آنهمه هزینه های نجومی و فلج کننده هیچ پیشرفتی نداشته است و تنها در ظاهر کار کمی مرتب و خوش پوش شده ایم، 43 سال است که به فینال آسیا نرسیده ایم، نزدیک به 40 سال است که به المپیک راه پیدا نکرده ایم، حدود 27 سال است که هیچ تیم باشگاهی ما قهرمان آسیا نشده است.

با آمار و رده بندی های کم اهمیت خود را گول نزنیم، سیستم کارآمدی در فوتبال نداریم و گاها به علت توانایی و رشادت یک بازیکن نتیجه مثبت گرفته ایم. تیم ملی فوتبال ایران قبل از انقلاب سه بار پشت سر هم قهرمان آسیا شده است همچنین سه بار هم به المپیک راه یافتیم.

راه یابی به جام جهانی در دوره های اخیر هم به علت افزایش سهمیه قاره آسیا بوده، نتیجه این است که باید در فوتبال سیستم کارآمد و مفیدی مسلط شود و صرفا هزینه های کلان جوابگو نیست، در آخر به خاطر داشته باشد که این اولین تقابل ژاپن در مقابل ایران در دوره کی‌روش بوده است، در این هشت سال کی‌روش با سیاست برد مقابل تیم های ضعیف تلاش کرد تا آمار پیروزی های خود را افزایش دهد.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم