امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۷۵۸
۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
نخبگان در هر شهر و دیاری، نگین انگشتری سرمایه‌های انسانی منطقه خود به شمار می‌روند.
تیترامروز: نخبگان در هر شهر و دیاری، نگین انگشتری سرمایه‌های انسانی منطقه خود به شمار می‌روند.
افرادی که به لطف دانش و فهم عمیق و همت والای خویش، پس از هر بار شکست، پیروزی را در آغوش گرفته‌اند.

اینان کسانی هستند که در هنر استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های محدود، گوی سبقت را از سایرین ربوده‌اند و دقیقا به همین خاطر است که باید آنها را از پیشاهنگان پیشرفت و توسعه در هر محدوده جغرافیایی برشمرد.

ایران، در این میان، از جمله کشورهایی‌ست که با وجود فراوانی نخبگان، کمتر در حل مشکلات بغرنج سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... به سراغ‌شان می‌رود و حال آنکه کشورهای توسعه یافته دنیا، به ویژه ایالات متحده آمریکا، با استفاده از توانایی‌های همین نخبگان فراری از کشورهای جهان سوم به کشورهایی قدرتمند در بسیاری از حوزه‌ها تبدیل شده‌اند...!

مازندران در میان استان‌های سی و یک گانه ایران، از جمله استان‌هایی‌ست که علاوه بر برخورداری از نعمت‌های سرشار خدادادی، از غنای بی‌حد و حصر سرمایه انسانی نیز بهره‌مند است.

اما متاسفانه از آنجا که همواره کوزه‌گر در کوزه شکسته آب می‌خورد، مازندران نیز از این امر مستثنا نبوده و بسیاری از نخبگان یا دلخوش به چند پروژه تحقیقاتی صرف دانشگاهی هستند یا در گوشه و کنار، برای خود و چند جوان نخبه دیگر شرکتی تاسیس کرده و در امور دانش‌بنیان مشغول به کارند و این در حالی‌ست که اگر دانش و فهم این جوانان با درایت و تدبیر در بدنه بخش‌های اجرایی و خدماتی استان به جریان بیفتد، جانی دوباره به سلول‌های مرده و رنجور افسرده خواهد بخشید.

شهرداری‌ها از جمله نهادهایی هستند که در کار خدمات عمومی به شهروندان، فعالیت دارند.
اما شهرداری‌‎های حال حاضر، این روزها علاوه بر کمبود اعتبارات، از یک چیز دیگر نیز رنج می‌برند که آن هم به عدم بکارگیری از اندیشه‌های راهگشای نخبگان مربوط می‌شود.

و حالا شاید همین دغدغه باعث شده است تا استاندار مازندران نیز به فکر استفاده از ظرفیت نخبگان در بهبود خدمات شهری شهرداری‌ها بیفتد.

احمد حسین‌زادگان در همایش شهرداران و شورای سازمان همیاری شهرداری‌های مازندران، با اشاره به لزوم تشکیل کارگروه تخصصی در شهرداری‌های استان و در راستای رفع مشکلات و معضلات شهری، بر حضور پررنگ شهرداران، کارشناسان و نخبگان در این نشست‌های تخصصی تاکید کرد و گفت: نخبگان بومی با توجه به شناختی که از منطقه دارند می‌توانند بیشترین و مناسب‌ترین مشورت و کمک را در حل مشکلات شهری ارائه دهند.

همانطور که در سخنان استاندار مازندران نیز بر آن بدرستی تاکید شده است، نخبگان هر منطقه‌ همچون پزشکان متعهدی هستند که علاوه بر شناخت درست محل درد، از نوع و نحوه درمان نیز به خوبی آگاهند و همین تخصص و تعهد، اکسیر معجزه‌آسایی‌ست که وقتی به تنِ خسته و تشنه جامعه تزریق شود، همه چیز را احیاء می‌کند.

نخبه‌درمانی، نیاز مبرم امروز جامعه ماست و به غیر از شهرداری‌ها، بسیاری دیگر از حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... نیز هستند که از نبود این عناصر تاثیرگذار در بدنه اصلی خود رنج می‌برند.

بنابراین، این آشتی شهرداری‌ها با نخبگان در آینده نزدیک را می‌توان به فال نیک گرفت و در انتظار روزهای خوبی نشست که حضور موثر و مفید نخبگان در تمامی ابعاد جامعه به منصه ظهور برسد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم