امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۶۹۷
۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
طرح تحول سلامت از سری برنامه‌های دولت تدبیر و امید در کشور است که از اردیبهشت سال 1393 اجرا شد.
 تیتر امروز/ رقیه نعلبندانی: توسعه و تجهیز بیمارستان‌های دولتی از برنامه‌های طرح تحول سلامت بود که در این دولت اعلام شد 24 هزار تخت بیمارستانی افزایش یافته است. اما دولت در راستای کاهش تصدیگری در نظام سلامت قصد دارد مدیریت تخت‌های بیمارستانی را به بخش غیر دولتی واگذار کند.
به گزارش تیتر امروز «سعید نمکی» سرپرست وزارت بهداشت که چندی پیش به مازندران سفر کرده بود در گفت‌وگوی خبری با یکی از رسانه‌های استان در ارتباط با اجرای طرح واگذاری تخت‌های بیمارستانی به بخش خصوصی گفته بود که ممکن است مشکلاتی برای مردم در اجرای این طرح به وجود ‌آید، اما حمایت‌ها از مردم برداشته نمی‌شود.
وی معتقد است در این پروسه سرانه درمانی مورد نیاز مردم پرداخت می‌شود و اجازه داده نمی‌شود که کوچک‌ترین فشاری بر مردم به دلیل ورود بخش خصوصی به عرصه سلامت وارد شود.
البته سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به ظاهر از میزان بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و معوقات این بیمه در کشور خبری ندارد گفت که در طرح تحول سلامت با کاهش پرداخت از جیب بیمار و تأمین منابع و کاهش هزینه‌های کمرشکن مواجه بودیم، اما تلاش داریم که این روند را ادامه دهیم.
اما آنچه که از سوی وزارت بهداشت در دولت تدبیر و امید اعلام شد این است که مالکیت بیمارستان‌ها همچنان دولتی باقی می‌ماند و فقط مدیریت و بهره‌برداری بیمارستان‌های دولتی واگذار می‌شود.
مازندران 3 میلیون و 300 نفرجمعیت دارد که یک میلیون و 850 هزار نفر، معادل 57 درصد از این جمعیت، زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.
وجود 39 بیمارستان دولتی و غیردولتی و 4 هزار تخت و 100 مرکز بهداشتی و درمانی در شهرها و روستاهای مازندران نشان دهنده سطح اشغال تخت‌ها و مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در این استان است.
در عین حال مازندران دارای 11 بیمارستان خصوصی است که با بیمه تامین اجتماعی به دلیل معوقات میلیاردی قطع قرارداد کرده‌اند.
به طور مثال می‌توان گفت که بیمارستان‌های شفا، امیر مازندرانی و نیمه شعبان ساری از شهریور ماه امسال مراجعه‌کنندگان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی را پذیرش نمی‌کند.
البته «بیژنی» مدیرعامل شرکت بیمه آتیه‌سازان مازندران اعلام کرد که 9 بیمارستان خصوصی استان با شرکت آتیه‌سازان قرارداد دارند و تاکنون تمام مطالبات مراکز درمانی غیردولتی پرداخت شد.
اما آنچه که سبب می‌شود واگذاری تخت‌های بیمارستانی دولتی برای مردم خبر خوشایندی نباشد این است که با وضعیت اقتصادی کنونی کشور، وزارت بهداشت و درمان با کاهش تصدیگری خود در این حوزه نه تنها خدمات رایگان و دولتی را کم می‌کند، بلکه با خالی شدن جیب مردم بخش خصوصی توانمندتر می‌شود.
وقتی نیمی از جمعیت مردم بیمه تامین اجتماعی هستند و توان درمان در مراکز خصوصی را ندارند، یعنی عدالت محوری از سوی وزارت بهداشت به نوعی در حد حرف و شعار باقی مانده است.
البته این بار شاید قصد وزارت بهداشت این باشد که بخواهد با واگذاری تخت‌های بیمارستانی دولتی به بخش خصوصی کیفیت درمان را افزایش دهد و شاهد کاهش خطاهای درمانی باشد. اگر این مورد هم مد نظر این وزارتخانه پر مخاطب است نشان می‌دهد که اعتقادی به درمان کیفی از سوی مراکز درمانی وجود دولتی ندارد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم