امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۶۳۲
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس، با بیان این که انتقال آب خزر از زمان استقرار سلسله سمنانیان در قوه مجریه مطرح شد، گفت که هیچ کارشناس زیست محیطی موضوع انتقال آب خزر به سمنان را تأیید نمی‌کند و همگان این مسأله را مخرب و موجب ضربه خوردن به زیست بوم منطقه می‌‎دانند.
 تیتر امروز/ رقیه نعلبندانی : بحث انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان که از زمان استقرار سلسله سمنانیان در قوه مجریه کلید خورد، در دوره احمدی‌نژاد ناکام ماند و در دولت دولت تدبیر و امید از سر گرفته شد، بنا به اظهارات بهارستانی‌ها چیزی جز یک نمایش انتخاباتی نیست.
به گزارش تیتر امروز «سلسله سمنانیان» عنوانی است که چندی پیش «سید علی ادیانی راد» نماینده جویبار، قائمشهر، سیمرغ و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی برای دوره‌های نهم تا دوازدهم ریاست جمهوری به کار برد. رئیس‌جمهورهایی که اصالتی سمنانی دارند و پیگیرند تا برای رفع مشکلات کم آبی استان خود قصد آب شور خزر به کام سمنانی‌ها شیرین کنند.
تصویب انتقال آب دریای خزر در سال 84
طرح انتقال آب خزر به سمنان سال 1384 در کارگروه بررسی تأمین آب استان سمنان تصویب شد و در پی آن، مصوبه هیأت دولت سال 1389 به وزارت نیرو ابلاغ شد. سرانجام این طرح در سال 1391، به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به‌عنوان مجری ابلاغ شد.
این طرح که با هدف نمک‌زدایی و تصفیه 200 میلیون مترمکعب آب از دریای خزر در سال و انتقال آن به شهرهای فلات مرکزی در استان سمنان، برای مصرف آشامیدنی و صنعتی طراحی شد، طی این سال‌ها با محدودیت دریافت نکردن مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست روبه‌رو شد که همین مسأله نیز اجرای این طرح را به تأخیر انداخت.
تا اینکه اخیراً رئیس‌جمهور در سفر خود به سمنان گریزی هم به انتقال آب دریای خزر زد و اعلام کرد باید به‌گونه‌ای برخورد کرد تا هم استان‌های مرکزی کشور از آب برخوردار شوند و هم از نظر محیط زیست ضربه‌ای به استان‌های دیگر وارد نشود.
وی اضافه کرد که از فردا اگر سرمایه‌گذاری بخواهد از شمال به مرکز ایران اقدام به انتقال آب کند، دولت آمادگی دارد تا در مدت کوتاهی تمام مجوزهای لازم را در اختیار او قرار دهد و کارهای مطالعاتی این امر هم به‌خوبی انجام شده است.
البته پیش از این هم در دولت نهم و دهم بارها سخن از انتقال آب دریای خزر به سمنان مطرح شد؛ اما به‌ دلیل مخالفت‌های مکرر مردم، کارشناسان و نمایندگان مجلس، این طرح به نحوی متوقف شد و در حد بحث در قوه مجریه باقی ماند.
 اگرچه این طرح برای رئیس دولت یازدهم و دوازدهم تصمیمی تمام شده است، ولی همچنان مخالفت‌های زیادی از سوی نمایندگان استان‌های شمالی، مردم و کارشناسان مشاهده می شود.
البته چندی پیش «عیسی کلانتری» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر به فلات مرکزی را بلامانع دانست.
 تصمیمات دولت در خصوص انتقال آب دریای خزر، موج گسترده‌ای از اعتراضات مردمی در فضای مجازی را به دنبال داشت. پویش‌های #نه_به_سدسازی_فینسک و #نه_به_انتقال_آب_دریای_خزر ایجاد شد با عضویت جمعیت زیادی از مردم مازندران و دو استان‌ شمالی دیگر در مخالفت با اجرای این دو طرح به راه افتاد و فعال است. با این حال مسئولان و نمایندگان استان سمنان طرح انتقال آب دریای خزر را تمام شده و قابل اجرا می‌دانند.
**انتقال 200 میلیون متر مکعب آب در فاز نخست
«حسن بیگی»، نماینده مردم دامغان اظهاراتی در مجلس شورای اسلامی داشت مبنی بر اینکه حجم مخزن آب دریای خزر 78 هزار میلیارد مترمکعب و ورودی آب از رودخانه‌های حوزه دریای خزر نیز 3 هزار و 100 میلیارد متر مکعب است که فقط 2 هزار و 800 میلیارد متر مکعب از آن از رودخانه ولگا وارد دریای خزر می‌شود.
وی افزود که آب مورد نیاز استان سمنان بسیار کمتر از این میزان است و مردم این استان انتظار دارند که سالانه یک میلیارد مترمکعب آب از دریای خزر به استان وارد شود، اما طبق مطالعه‌های انجام شده، در فاز اول برای انتقال 200 میلیون متر مکعب اقدام می‌شود.
سخنرانی رئیس‌جمهور در سفری که به زادگاه خود داشت بر خلاف سفرهای اخیر، این بار وقتی بحث انتقال آب دریای خزر را مطرح کرد با حاشیه‌هایی مواجه شد که نمایندگان مردم استان‌های شمالی بنا به اهمیت مسائل زیست محیطی و اقلیم شکننده مازندران موضع مخالف گرفتند.
نمایندگان مردم در مجلس این تصمیم دولت را غیر کارشناسی دانستند؛ زیرا معتقدند پروژه انتقال آب خزر به سمنان و اجرای چنین پروژه هزینه‌بری نیازمند مصوبه و مجوز مجلس و اختصاص ردیف اعتباری در قانون بودجه سالانه است. برخی نمایندگان مجلس اظهار کرده‌اند که سخنان رئیس‌جمهور در این باره بدون طی تشریفات قانونی بود.
**انتقال آب دریای خزر کارشناسی زیست محیطی ندارد
نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس، با بیان این که انتقال آب خزر از زمان استقرار سلسله سمنانیان در قوه مجریه مطرح شد، گفت که هیچ کارشناس زیست محیطی موضوع انتقال آب خزر به سمنان را تأیید نمی‌کند و همگان این مسأله را مخرب و موجب ضربه خوردن به زیست بوم منطقه می‌‎دانند.
«سید علی ادیانی راد» با اشاره به دریاچه بودن خزر معتقد است اگر چنین اتفاقی در کشور رخ دهد، داستان ارومیه، فاجعه زیست محیطی اصفهان، خوزستان و آذربایجان در مازندران و سمنان نیز تکرار خواهد شد. لذا دغدغه تأمین آب آشامیدنی برای مردم سمنان نباید به قیمت از دست دادن دریاچه‌ها و دریاهای حواشی کشور باشد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد که حتی از منظر حقوق بین‌المللی و دریا نیز ممکن است انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی تبعات حقوقی بین‌المللی نیز داشته باشد و این موضوع نیز نیاز به بررسی دارد.
این عضو مجمع نمایندگان استان مازندران یادآور شد: با توجه به رأی منفی مجلس به بندی در خصوص انتقال آب خزر در قالب لایحه برنامه ششم توسعه، نباید برخی از این اظهارات تقابل با مجلس تلقی شود.
**مخاطرات زیست محیطی و اجتماعی انتقال آب خزر
نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص انتقال آب دریای خزر گفته تا آنجایی که ما اطلاع داریم، روی مدیریت مصرف آب هنوز در استان سمنان کار جدی انجام نشد.
«علی اسماعیلی» معقتد است علاوه بر این شیرین‌سازی و چالش پسماند تصفیه آب شورا دریا و همچنین خسارت‌های مسیر انتقال و صرف انرژی بالا، مسائل دیگر و خسارت‌های متعاقب انتقال نیز از جنبه زیست محیطی مورد توجه است.
وی می‌افزاید: انتقال آب خزر یک طرح گران و سرمایه‌بر است و در شرایط اقتصادی کنونی کشور توجیه ندارد.
**‌شمالی‌ها اجازه انتقال آب خزر را نمی‌دهند
نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی نیز مدتی پیش در نطق پیش از دستور خود گفت: لازم است دکتر روحانی را به مراسم کلنگ‌زنی رئیس‌جمهور قبلی ارجاع دهیم که ایشان هم اهل سمنان بود و کلنگ را در ساری زد؛ ولی مازندرانی‌‎ها، گیلانی‌ها و گلستانی‌ها نگذاشتند این طرح غیرکارشناسی و ضد محیط زیستی به اجرا در بیاید.
«علی محمد شاعری» با بیان اینکه تراز آب خزر از منفی 25.7 سانتیمتر به حدود منفی 27 سانتیمتر رسیده است، خطاب به رئیس‌جمهور گفت: مگر نمی‌دانید تالاب بین‌المللی میانکاله از پس‌روی آب خزر خشک شده و تالاب‌‎های دیگر از جمله تالاب انزلی نیز در حال خشک شدن بوده و برخی از محصولات نیز در حال از بین رفتن هستند؟
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس‌جمهور قول احیای دریاچه ارومیه را داده بود؛ لااقل خزر را به روز ارومیه نیندازد. ما مردم شمال اجازه نمی‌دهیم این اقدام غیر کارشناسی و ضد محیط زیستی اجرایی شود.
از نظر کارشناسان، انتقال آب خزر سبب می‌شود شوری آب خزر روند کاهش و پس‌روی آن را افزایش دهد و روند توسعه استان‌های مازندران، گیلان و گلستان در معرض خطر قرار ‌گیرد.
 نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که مجلس هیچ اعتباری برای چنین پروژه‌ای، چه در بودجه سالانه و چه در قانون برنامه ششم توسعه ندیده است.
 لاهوتی اظهارات رئیس‌جمهور در سفر به شاهرود را کاملا تبلیغی و بدون پشتوانه علمی دانست.
**خزر فدای زادگاه رئیس جمهور نشود
نماینده مردم رشت در خانه ملت نیز در خصوص انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی گفت: رئیس جمهور قصد دارد میلیاردها درخت هیرکانی را به آتش بکشد، دریاچه خزر که قلب تپنده و نگین محیط زیست ایران است را بخشکاند و زیست بوم خزر را فدای زادگاهش کند.
جعفرزاده با انتقاد از رویه رئیس جمهور افزود: شما که شعار حقوق شهروندی می‌دهید و اعتقاد به رفراندوم دارید چرا آب حدود 10 میلیون نفر مردم شمال کشور را به نیم میلیون نفر زاده زادگاه‌تان انتقال می‌دهید، بدون اینکه از آنها نظری بگیرید؟ آقای رئیس‌جمهور؛ شما که خودتان را وکیل مردم و قانون معرفی می‌کنید و می‌دانید لایحه انتقال آب خزر به کویر در برنامه ششم رأی نیاورده، چرا نظر و وعده خلاف قانون به مردم زادگاه‌تان دادید؟ امیدوارم بدون فوت وقت نظرتان را اصلاح و از مردم شمال دلجویی کنید.
 طرح انتقال آب دریای خزر به مثابه تحریک مردم شمال است
نماینده مردم ساری و میاندورود نیز در جمع همتایان خود در خانه ملت اعلام کرد: بنا به کدام استدلال کارشناسی در مورد مسائل زیست محیطی دریای خزر و انتقال آب آن اظهارنظر می‌کنید. منطق شما از نظر تخصصی، فنی، مالی و بودجه‌ای در مورد انتقال آب دریای خزر چیست؟
«علی‌اصغر یوسف‌نژاد» با بیان اینکه مردم به آرامش، آسایش و وحدت نیاز دارند، تصریح کرد: وقتی ردیف اعتباری چنین موضوعی در خصوص انتقال آب دریای خزر سال گذشته توسط نمایندگان مجلس حذف شد، چرا ذائقه مردم را با این حرف‌ها تلخ می‌کنید؟
**سدسازی برای چیست؟
با توجه به مخالفت‌هایی که از سوی نمایندگان مردم استان‌های شمالی در مجلس شورای اسلامی دیده شد، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز اعلام کرد که لازم است مطالعات جامع صورت گیرد. به گفته این مسئول این طرح مشمول ارزیابی است که نظر نهایی را سازمان مرکزی می‌دهد.
«حسینعلی ابراهیمی» با طرح این پرسش که وقتی بحث انتقال آب دریای خزر مطرح است، چرا سدسازی‌های متعدد در بالادست انجام می‌شود، گفت: برای انتقال آب بین حوزه‌ای لازم است از مباحث احساسی خارج و مسائل علمی جایگزین شود. قطعا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم تصمیم غیر علمی نمی‌گیرد.
**تجربه تلخ آرال
رئیس جمهور در سخنرانی‌های اخیر خود معتقد بود که با آب شدن برف کوه‌ها و جاری شدن باران، به آب دریای خزر اضافه می‌شود و لازم نیست زیاد نگران انتقال آب بین حوزه‌ای باشیم. اما دانشمند علوم زمین و کشاورزی در خصوص انتقال بین حوزه‌ای آب دریای خزر، اظهار کرد: بحث آب شدن یخ و برف کوه‌ها در افزایش آب دریای خزر خنده‌دار است. وقتی دریا بسته است چطور انتظار بالا آمدن آب از این طریق را داریم. برخی مباحث برای دست انداختن مردم است. شاید برای افزایش آب دریاچه خزر می‌خواهند با ساخت تونل، آب اقیانوس منجمد شمالی را به خزر برسانند.
پروفسور «عطالله قبادیان» عضو هیأت علمی دانشگاه وین افزود: همسایه شمالی ما نمی‌خواهد تجربه تلخ آرال را تکرار کند.
وی به افزایش درجه حرارت زمین اشاره کرد و گفت که وقتی میانگین درجه حرارت زمین حتی نیم درجه بالا برود 70 درصد آبی که تولید می‌شود از این طریق از دست رفته و پوشش گیاهی مورد آسیب قرار می‌گیرد.
قبادیان که دارای کرسی استادی در دانشگاه شهید بهشتی است با تاکید بر اینکه هر منطقه برای خود قانون‌مندی طبیعی دارد، اظهار کرد: باریکه شمال ایران قطب کشاورزی است و حق تاخت و تاز به این منطقه را نداریم.
وی افزود: با توجه به حساسیت شدیدی که فلات ایران دارد، هرگونه دخل و تصرف و جابه‌جایی فاجعه‌آفرین است.
پروفسور قبادیان با بیان اینکه دریاچه ارومیه ضامن تعادل وضعیت بود، گفت: دریای مازندران حساسیت زیست محیطی زیادی در عرصه آبی دارد و با هرگونه تلنگر و اختلال در آن، محیط زیست منطقه دچار بحران می‌شود.
تا کنون مسائل مهم کارشناسی در خصوص انتقال آب بین حوزه‌ای مطرح شد و تجربه‌های زیادی هم از انتقال آب بین حوزه‌ای به دست آمده است. با این استدلال‌های علمی به نظر می‌رسد که مطرح شدن این موضوع از سوی دو رئیس‌جمهور اهل سمنان و ناکام ماندن طرح در دوره احمدی‌نژاد و از سر گرفتن مجدد آن بنا به وضعیت کنونی اقتصادی کشور از سوی دولت تدبیر و امید چیزی جز یک نمایش انتخاباتی و دلخوش کردن موقتی مردم یک استان نیست. امید که دولت نیز در این تصمیم خود که چند وقتی است مردم شمال را در هول و بلا قرار داده تجدید نظر کند و بارقه امید را در دل شمالی‌ها روشن کند.


نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم