امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۶۱۲
۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۹
وزارت کشور چندی پیش با تبدیل روستای طبقده که مرکز بخش گهرباران است، به شهر موافقت کرد تا سریال شهرسازی از روستاها در مازندران کماکان ادامه داشته باشد. طی 15 سال اخیر چندین شهرداری جدید از به هم پیوستن چند روستا در مناطق مختلف مازندران تشکیل شد. پول، هچیرود، ارطه، دابودشت، امامزاده عبدالله، پایین هولار، فرح آباد و چندین شهرداری دیگر در مازندران وجود دارند که پیشینه چندان زیادی در تأسیس ندارند.
تیترامروز: وزارت کشور چندی پیش با تبدیل روستای طبقده که مرکز بخش گهرباران است، به شهر موافقت کرد تا سریال شهرسازی از روستاها در مازندران کماکان ادامه داشته باشد. طی 15 سال اخیر چندین شهرداری جدید از به هم پیوستن چند روستا در مناطق مختلف مازندران تشکیل شد. پول، هچیرود، ارطه، دابودشت، امامزاده عبدالله، پایین هولار، فرح آباد و چندین شهرداری دیگر در مازندران وجود دارند که پیشینه چندان زیادی در تأسیس ندارند.

 شهرداری هایی که در سال های نخست فعالیت معمولا با چالش های مالی زیادی مواجه می شوند و تشکیل شدن شان هم مخالفان و منتقدانی دارد.

 شهرداری‌های کوچک معمولا ساختار کاری متفاوتی با شهرداری‌های بزرگ دارند. مجموعه‌های مدیریتی که در شهرهای تازه‌تاسیس دارای پیشینه اجتماعی سکونت مردم در بافتی روستایی باید به ارائه خدمات بپردازند. البته خدماتی که نسبت به شهرداری‌های بزرگ تفاوت‌هایی دارد. شیوه کار در شهرداری‌های بزرگ مشخص و روتین است. اما در شهرداری‌های کوچک نوپا شرایط به گونه دیگری رقم می‌خورد. ابتدا ساختار شهرداری باید شکل بگیرد، سپس شهرداری نقشه راهی را ترسیم کند که برای این بافت روستایی تازه تبدیل شده به شهر چه راهکاری مناسب است تا به توسعه بینجامد و زیرساخت‌های شهری در منطقه ایجاد شود و مهم‌تر از همه این که منابع مالی مشخص و پایداری وجود ندارد تا برنامه‌ریزی‌های انجام شده به شکلی درست اجرا شود.

 از سوی دیگر ساکنان مناطقی از این دست نیز چه از نظر تعداد جمعیت و چه از نظر سبک و شکل زندگی، نمی‌توانند منابع درآمدی شهرداری را تأمین کنند. بنابراین شهرداری‌هایی با این ویژگی دچار یک چالش جدی هستند و آن هم تأمین منابع مالی است.

 طی سال‌های اخیر که تعداد شهرداری‌های مازندران افزایش یافت، می‌شود این موضوع را از زبان شهرداران مختلفی که در این شهرها فعالیت می‌کنند شنید. شهرداری‌هایی که گاهی در اجرای پروژه‌های معمولی نیز به خاطر برخی کمبودهای مالی با چالش مواجه می‌شوند. به همین دلیل هم دولت از شهرداری‌های تازه تاسیس و شهرهای کم جمعیت حمایت‌های مالی و اعتباری می‌کند. اعتباراتی که برای این شهرداری‌ها در نظر گرفته می‌شود عمدتا در حد خرید تجهیزات و ماشین‌آلات، اجرای اقدامات جاری خدماتی شهرداری و پرداخت حقوق کارکنان است و کمتر به شهرداری‌ها این فضا را می‌دهد که بتوانند برای اجرای برنامه‌های درآمدزا گام بردارند.

 مشاهده برخی شهرداری‌های کوچک در مازندران نشان می‌دهد بیش از 10 سال یا حتی نزدیک به 20 سال است که فقط اعتباراتی به این شهرداری‌ها تزریق می‌شود تا صرفاً یک سری خدمات جاری شود و عملا هیچ اتفاقی که بتواند درآمدی پایدار برای این شهرداری‌ها ایجاد کند رخ نمی‌دهد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم