امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۵۸۱
۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
چند سالی است مردم شهرهای مختلف مازندران با چالش تیربرق مواجه شده‌اند. پایه‌های برقی که در بیشتر معابر اصلی و فرعی شهرهای مازندران در حین خدمات‌رسانی به طور تمام وقت مزاحمت ایجاد می‌کنند.


تیترامروز: چند سالی است مردم شهرهای مختلف مازندران با چالش تیربرق مواجه شده‌اند. پایه‌های برقی که در بیشتر معابر اصلی و فرعی شهرهای مازندران در حین خدمات‌رسانی به طور تمام وقت مزاحمت ایجاد می‌کنند.
این روزها از هر کوچه و خیابانی عبور ‌کنیم یک یا چند تیر برق در وسط آن معبر قابل مشاهده است که دقتی در جانمایی‌شان دیده نمی‌شود و به عنوان یک عنصر مزاحم بصری به چشم می‌آیند. اجرای طرح تعریض و عقب‌نشینی ساختمان‌ها پس از ساخت و ساز جدید سبب شد تا تیربرق‌هایی که زمانی در نزدیکی دیوار خانه‌ها بودند، امروزه در وسط معابر قرار گیرند و به نوعی سد معبر شوند.

نیاز به مشارکت
بلاتکلیفی و حادثه‌سازی این تیرهای برق در وسط معابر سبب شد تا این موضوع را از طریق شرکت توزیع برق مازندران پیگیری کنیم. مدیرعامل این شرکت به تیتر هفته اظهار کرد: جابه‌جایی پایه‌های برق در وسط معابر که ناشی از عقب‌نشینی ساختمان‌ها، بازگشایی و تعریض خیابان است، برابر قانون با شهرداری به صورت مشارکتی انجام می‌شود.
به گفته «قاسم شهابی» زمان جانمایی برای نصب تیربرق در معابر از سوی شرکت توزیع اشتباهی صورت نمی‌گیرد که باعث حادثه‌سازی شود. وی افزود: پایه‌های برق که زمان ساخت و راه‌اندازی شبکه برای برق‌رسانی به مشترکان نصب می‌شود، در وسط معبر خیابان و درب منازل هیچکدام از شهروندان جاگذاری نمی‌شود. بلکه تغییرات بعدی از سوی شهرداری در شهر یا بنیاد مسکن در مناطق روستایی به منظور بازگشایی، تعریض یا عقب‌نشینی موجب می‌شود تیرهای نصبی که در گذشته جاگذاری شده بود در وسط معابر یا خیابان قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران تصریح کرد: طبق قانون، اگر تیرهای برق جامانده در وسط معابر حادثه‌ساز شوند با پرداخت حق جابه‌جایی به این شرکت، همکاری لازم برای جابه‌جایی تیرها را با شهرداری در شهرها و بنیاد مسکن در روستاها خواهیم داشت.

مزاحم‌های استوار
اظهارات مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در خصوص بلاتکلیفی تیرهای برق جامانده در معابر نشان می‌دهد که برای رفع این مشکل شهرداری‌ها در شهرها و بنیاد مسکن در روستاها باید آستین بالا بزنند. شهرداری‌ها که تمام تلاش خود را برای رفت‌وروب و زیباسازی شهری به کار می‌گیرند، چرا این تیر برق‌های مزاحم و سد شده در معابر اصلی و فرعی شهر را نمی‌بینند؟ چالشی که محدود به یک شهر در مازندران نمی‌شود و تقریبا در تمام مناطق استان از غرب تا شرق قابل مشاهده است. حتی در شهر ساری که بزرگترین شهر استان است و به زیباسازی در آن طی سال‌های اخیر توجه زیادی شده است.
معاون فنی منطقه یک ساری درباره جابه‌جایی تیرهای برق به تیتر هفته اظهار کرد: بانک اطلاعاتی کاملی از تیرهای برق‌های جامانده در معابر منطقه یک شهرداری ساری در اختیار است.
«عباس رئیسی» با بیان اینکه با دستگاه‌های خدمات‌رسان همچون ادارات آب، برق، گاز و مخابرات تعامل دو سویه داریم، افزود: از ابتدای سال تاکنون تعدادی از پایه‌های برق جابه‌جا شدند و برخی هم در دست اقدام است. به هر حال هر فعالیت عمرانی و خدماتی نیازمند اعتبار مناسب است.

مخالفت‌ محلی
وی با بیان این که شهرداری ساری در حال حاضر با اولویت‌بندی پروژه‌ها به خدمات‌رسانی در شأن مردم مرکز مازندران مشغول است، خاطرنشان کرد: جابه‌جایی تیرهای برق باید با نظارت شرکت توزیع انجام شود. اجرای این طرح در برخی موارد تنش‌زاست و سبب درگیری محلی می‌شود. زیرا در بعضی از موارد ساکنان منطقه قبول نمی‌کنند که تیربرق در نزدیکی محل سکونت‌شان نصب شود.
البته همانگونه که گفته شد جابه‌جا نشدن تیرهای برق چالشی است که همه مردم استان مازندران با آن مواجه هستند و محدود به مرکز استان نیست. در قائمشهر، بابل، آمل، چالوس، بهشهر و بسیاری از شهرهای دیگر استان و بسیاری از روستاهایی که طرح هادی در آن‌ها اجرا شد نیز شاهد چنین وضعیتی هستیم که گاهی حوادثی را نیز ایجاد کرده‌‌اند.  به نظر می‌رسد با توجه به گستردگی ماجرا، نیاز است در این بخش دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران به صورت جدی شهرداری‌ها را مکلف به اجرای طرح کند و بنیاد مسکن هم نگاهی جدی به حذف این مزاحم‌های سیمانی بلندقامت داشته باشد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم