امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۳۳۸
۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
حسین رویوران در گفت ­وگو با تیترامروز:
«محمد­بن­ سلمان» را می­توان پدیده رشک ­برانگیز عالم سیاست قلمداد کرد. چهره ­ای که با نقض عرف آل­سعود (ولیعهدی برادر بزرگ­تر پادشاه) در راس تصمیم­گیری عربستان قرار گرفته است، با وجود تصمیم­ های خلق ­اساعه­ای چون مجوز رانندگی زنان و راه­اندازی سینما و ... روی کار آمد، حالا بعد از کشته­ شدن جمال­ خاشقچی خودش را در منگنه می­بیند تا این سئوال طرح شود که «عربستانِ بن­ سلمان» چه شرایطی را پیش روی خود دارد.

«محمد­بن­ سلمان» را می­توان پدیده رشک­ برانگیز عالم سیاست قلمداد کرد. چهره ­ای که با نقض عرف آل­ سعود (ولیعهدی برادر بزرگ­تر پادشاه) در راس تصمیم ­گیری عربستان قرار گرفته است، با وجود تصمیم­ های خلق ­اساعه ­ای چون مجوز رانندگی زنان و راه ­اندازی سینما و ... روی کار آمد، حالا بعد از کشته­شدن جمال­خاشقچی خودش را در منگنه می­بیند تا این سئوال طرح شود که «عربستانِ بن­سلمان» چه شرایطی را پیش روی خود دارد.

حسین رویوران کارشناس مسایل خاورمیانه در گفت­وگویی کوتاه با «تیترامروز» با تشریح رفتار ولیعهد جنجالی به­ این پرسش پاسخ داده است:

#عربستان پر سر و صدا، بعد از بن­سلمان پر سر و صداتر شده است.

ببینید! عربستان سعودی الان یک عربستانی است که با محمد بن­سلمان قابل تعریف است. بن­سلمانی که ماجراجو است و تحولات این کشور در چارچوب ولیعهد جنجالی اش رقم می­خورد که می­توان به محاصره قطر، جنگ یمن، قتل خاشقچی و ... اشاره کرد. لذا محمد بن­سلمان که پسر پادشاه فعلی است، امید دارد که جانشین پدر شود و‌ دقیقا به­همین دلیل سعی دارد تا مخالفین داخلی­اش را از بین ببرد و همچنین برای خودش در خارج ماهیت­سازی کند. لذا سعودی­ها را در شرایط فعلی نمی­توان خارج از بن­سلمان تصور کرد.

#البته تحرکات ابتدایی بن­سلمان موجب شده بود تا این تصور به وجود آید که عربستان در حال سیر در مسیر به­روز شدن است.

باید این را در نظر داشت، به­قدرت رسیدن محمد بن­سلمان با قاعده تغییر قدرت در عربستان در تناقض بود. او در حالی ولیعهد شد که برادران پادشاه زنده­اند تا بتوان اینطور گفت، بن­سلمان به­صورت عمودی و نه افقی قدرت­دار شد. برای چنین وضعیتی در روزهای اول بن­سلمان دنبال این بود تا با تصمیم­هایی خاص، وجهه اجتماعی کسب کند و به­همین دلیل با راه­اندازی سینما، رانندگی زنان و‌ ورود زنان به ورزشگاه­ها، برگزاری شوی لباس و برگزاری کنسرت نوعی رضایتمندی اجتماعی را برای خودش کسب کند. آنهم در شرایطی که همه موارد ذکر شده، در نگاه وهابیت خط قرمزهایی اساسی و در نتیجه گناه و‌ نقض شرعی به شمار می­روند. اما سعی ولیعهد این بود تا با این کارها جوانان را جذب خودش کند که این نوع تحرک به قیمت گزاف بازداشت و سرکوب علمای وهابی تمام شد تا از این طریق آنها را مهار کند. شرح این شرایط اذهان عمومی جهانیان را به این نتیجه ملموس رساند که کارهای بن­سلیمان را نباید نشانه‌هایی از مدرنیسم بدانند، چون «نظام» به معنای واقعی در عربستان وجود ندارد و مردم در تصمیم­سازی­ها به­هیچ وجه مشارکتی ندارند و از این پس هم نخواهند داشت.

#اما به­هر حال اتفاق­هایی مثبت هرچند ناچیز افتاد، حالا به هر دلیل و بهانه ای،

این مهم است که بدانیم محمد بن­سلیمان به­هیچ وجه دنبال اصلاح ساختار نظام کشورش نبود و فقط و فقط دنبال این بود تا با یکسری از آزادی­های فردی به شهروندان بتواند حمایت گروهی از اقشار اجتماعی را به سمت خودش جلب کند.

#نوع‌ تعامل ایران و عربستان برای دو کشور، منطقه مهم خاورمیانه و حتی جهان از جهات مختلف حائز اهمیت است. می­توان اینطور گفت که عربستانِ تحت هدایت بن­سلمان فاصله­اش با ایران را بیشتر از همیشه می­بیند؟

واقعیت موجود ما را به­این نتیجه می­رساند که با سیاست­هایی که عربستان در منطقه پیش می­برد، تضادش با ایران را به بیشترین حالت ممکن رسانده است. که جنگ یمن، ایجاد اتلاف ضد ایرانی،. همسویی ‌سعودی­ ها با اسراییل در تشدید دشمنی عربستان و ایران تأثیر دارد. همچنین با توجه به فضای کدر ایران و امریکا بعد از کاخ سفید­نشینی ترامپ، می توان قاطعانه نظر داد که تضاد ایران و عربستان در چالشی­ترین حالت ممکن خود قرار دارد. در واقع بن­ سلیمان با پذیرش برنامه­ های آمریکایی-ها و به­طور مشخص ترامپ، موجب شدت گرفتن اختلاف کشورش با همسایه مهمی چون ایران شده است. به همین دلیل شاهد رفتارها و اظهارنظرهای ضد ایرانی سعودی­ ها هستیم. حتی بعد از سفر ترامپ به ریاض تلاش شده بود تا در نشستی رهبران ۵۴ کشور اسلامی را که علیه جمهوری اسلامی بشورانند. این نشانگر این است، به هر اندازه ای که عربستان به آمریکا نزدیک می­شود، به همان مقدار از ایران دور و دورتر می شود. پس باید گفت، با سیاست­هایی که عربستان در منطقه به پیش می-برد، مشکل این کشور با ایران بیشتر و بیشتر کرده است.

# چشم­ انداز عربستانِ بن­ سلمان در جهان را چطور می‌توان دید؟

من تصور می­کنم، با وضعیتی که الان مخصوصا در کنگره آمریکا ‌است و همچنین رفتار و نوع نگاهی که دنیا به ولیعهد ماجراجوی عربستان ‌دارد، این کشور و‌ البته بن ­سلمان به قدری دشواری را تجربه خواهند کرد که برای ادامه حیات­شان سختی­ های زیادی را پیش پای خود می­بیند. بن­ سلمان با حمایت‌های دونالد ترامپ درصدد به قدرت رسیدن است. به عبارتی این آقا استراتژی حمایت نظام بین­الملل، مخصوصا ایالات­متحده را پیگیری می­کند. در واقع رفتار دنیا با عربستان یا بهتر است، گفته شود رفتار دنیا با بن سلمان بدترین شرایط را نشان می­دهد تا بتوان گفت، آقای ولیعهد سختی­ های زیادی را از این پس به چشم خواهد دید. به­ عنوان مثال خودداری مغرب از پذیرشش و‌ یا رفتار توام با بی توجهی­ ای که رهبران حاضر در اجلاس ۲۰ که حتی حاضر به سلام دادن به او هم نبودند، نشان می­دهد که بن ­سلمان برای عربستان مهره‌­ای هزینه ­ساز است که موجب می شود، این کشور هم در امور داخلی و هم در فضای دیپلماتیک روز به روز تبعات منفی بیشتری را متحمل شود.

#از دور خارج شدن یا حداقل کمرنگ شدن تصمیم سازی­های بن-سلمان چطور ممکن است یا اینکه این فرضیه را با توجه به شرایط, باید احتمالی محال تلقی کرد؟

من تصور می­کنم، شرایط روز به روز از آنچه مورد نظر بن­سلمان است، فرق خواهد داشت. دقیقا به ­همین دلیل خیلی بعید است که این چهره بتواند به قول معروف بر اسب مراد سوار شده و بتازد. البته نباید از این نکته غافل شد که ولیعهد فعلی و هر فرد دیگری که در سعودی حکمرانی را در‌ اختیار خودش ببیند، بدون شک حامیان سفت و سختی به­نام آمریکا و البته اسراییل خواهد داشت.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم