امروز: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۲۴۸
۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
دومین دوره فعالیت انجمن موسیقی مازندران از مرداد امسال با انتصاب «سید جلال محمدی» به عنوان رئیس این انجمن آغاز شد. اما امور مدیریتی این تشکل هنری استان از مهر ماه رسماً وارد فاز اجرایی شد. دوره پیشین انجمن موسیقی مازندران که یک دوره دو ساله بود، به ریاست «سامان بیژن» به پایان رسید.
تیترامروز/ اشکان جهان‌آرای: دومین دوره فعالیت انجمن موسیقی مازندران از مرداد امسال با انتصاب «سید جلال محمدی» به عنوان رئیس این انجمن آغاز شد. اما امور مدیریتی این تشکل هنری استان از مهر ماه رسماً وارد فاز اجرایی شد. دوره پیشین انجمن موسیقی مازندران که یک دوره دو ساله بود، به ریاست «سامان بیژن» به پایان رسید. اما دوره دوم به صلاحدید انجمن موسیقی کشور عمری یک ساله خواهد داشت تا پس از این یک سال، با برگزاری مجمع همگانی هنرمندان موسیقی مازندران، اعضای هیأت رئیسه این انجمن در مازندران به جای انتصاب توسط انجمن موسیقی کشور، با رأی خود هنرمندان انتخاب شوند. «سید جلال محمدی» هنرمند شناخته شده موسیقی بومی استان در گفتوگو با تیتر هفته به پرسش هایی درباره شرایط این تشکل هنری استان پاسخ داد:

اعضای انجمن در چه فرآیندی انتخاب شدند؟
اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تعدادی از اعضا را بر اساس معیارهایی مانند تجربه، پیشینه و تحصیلات به انجمن موسیقی کشور معرفی کرد. انجمن هم 4 نفر را از بین فهرست پیشنهادی برای عضویت در هیأت رئیسه انجمن موسیقی استان تأیید کرد. در این دوره علاوه بر خودم، آقای «سامان بیژن» که دوره گذشته رئیس انجمن بود، خانم «نیلوفر روحی» و آقای «محمدحسین ابوفاضلی» که هر دو دانش آموخته موسیقی هستند به عضویت انجمن در آمده‌اند.

*شکل برگزاری انتخابات آینده مشخص شده است؟
در گردهمایی رؤسای انجمن های موسیقی کشور که اخیرا برگزار شد درباره همین موضوع تبادل نظر شد که بر چه اساسی مجمع همگانی برگزار شود. یعنی این که انتخابات حضوری برگزار شود یا الکترونیکی. ظاهرا قرار است تمهیداتی برای برگزاری الکترونیکی انتخابات در نظر گرفته شود. البته معاون هنری وزیر تأکید کرده که باید آمایش سرزمین مادری را انجام دهیم. یعنی ابتدا اطلاعات هنرمندان خود را داشته باشیم و بعد رأی گیری کنیم.

*برای موسیقی مازندران ساختاری داریم که هنرمندان ثبت شده در یک بانک اطلاعاتی بر اساس اطلاعات مشخص و با یک سازماندهی معین رأی بدهند؟
متأسفانه بانک اطلاعات خاصی نداریم. مسئولیت انجمن را که تحویل گرفتم به جز یک سری پوشه کاغذی، هیچ بانک اطلاعاتی خاصی وجود نداشت.

*معمولا انجمن‌ها ساختار مشخص و برنامه‌ریزی شده‌ای دارند و بر اساس شیوه‌نامه پیش می‌روند. انجمن موسیقی مازندران شیوه‌نامه دارد؟
انجمن موسیقی کشور آیین‌نامه‌ای از گذشته فرستاده بود که در مرکز در حال تکمیل و به روز شدن است. اما شیوه نامه دقیق‌تر را اداره کل فرهنگ و ارشاد و مدیرکل باید بر اساس شیوه‌نامه های گذشته به روز کنند. ابتدا باید میزان اعتبار، قدرت و حمایت مالی از انجمن مشخص شود که با حمایت مدیرکل میسر است.

*با وضعیت موجود، چشم انداز انجمن موسیقی چیست؟
فعلا تشکیل مجمع همگانی مهمترین چشم انداز است. برنامه ریزی و ساماندهی اجرای کنسرت‌ها و اولویت‌بندی کنسرت ها نیز اهمیت زیادی برای ما دارد. در درجه نخست باید با همکاری رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان ها مشخصاتی از هنرمندان موسیقی در سراسر استان به دست بیاوریم. اولویت نخست ما تدوین بانک اطلاعات است. که پس از آن باید دسته‌بندی هنرمندان و شناسایی و ثبت گروه ها نیز انجام شود. بخش بعدی مد نظر هم فراهم کردن شرایطی برای تبدیل شدن انجمن به یک نهاد حمایتی در موسیقی استان است. فلسفه وجود انجمن تسهیل فعالیت ها و حمایت هاست.

*این انجمن یک دوره دو ساله فعالیت کرد. این پرسش پیش می‌آید که چرا تا کنون این اقدامات ابتدایی و مقدماتی انجام نشد؟
به نظرم بررسی و زیر سوال بردن گذشته درست نیست. معتقدم که همه دوستان ما زحمت کشیدند. اتاق، اتوماسیون، بایگانی و سیستم اداری در انجمن موجود نیست. تمام انجمن در کیف من قرار دارد. برای من هم پرسش پیش آمد که این اقدامات چرا در دوره نخست انجام نشد.

*با این حساب باید گفت که عملا داشته‌های اداری انجمن موسیقی مازندران در حد صفر است.
بله. هم اداری و هم مالی.

*پس در یک دوره یک ساله بعید است به بخشی از چشم اندازتان برسید. این یک سال به چه شکل باید بگذرد؟
چند ماه که گذشته است. همراهی مناسبی هم نمی بینم. نه این که مخالفت باشد، همراهی کمرنگ است. راه این است که به انجمن اعتبار اداری بیشتری داده شود. مدیرکل محترم انجمن را در شورای مجوز موسیقی عضو کرد که نخستین گام مناسب برای این اعتباربخشی بود. نکته بعدی این است که مجوزهای کنسرت باید با اولویت انجمن صادر شود که اصلا چنین اتفاقی نمی‌افتد. 5ماه گذشته و تا آخر سال هم یک کنسرت محلی مازندرانی با خوانندگی «سالار عقیلی» را نمی توانیم برگزار کنیم.

*چرا؟
چون یک سری شرکت ها جلوتر از انجمن هستند. در حالی که طبق آیین نامه اولویت برگزاری کنسرت با انجمن موسیقی است.
*می‌توان گفت که این امر نوعی وضعیت رقابتی نادرست در اجرای کنسرت‌هاست؟
حرف من این است که حمایت از انجمن موسیقی و هنرمندان محسوس نیست. انجمن هم یک شرکت تجاری مانند سایر شرکت ها دیده می‌شود. حمایت این است که انجمن به عنوان تشکل اصلی موسیقی مازندران در اولویت اجراها قرار بگیرد. حمایت صرفا پول دادن نیست. این که برنامه های انجمن را در اولویت قرار دهیم حمایت است. ولی انجمن هنوز به شهرستان ها هم معرفی نشد.

*منظورتان از اولویت اجراها چیست؟
اولویت اجرا یعنی این که هنرمندان بومی و موسیقی بومی در کنسرت ها جایگاه داشته باشد. برای مثال هدف این بود که از هنرمندان کم‌توان بومی حمایت شود. برای پیشکسوت ها بزرگداشت بگیریم و کنسرت برگزار کنیم. اما فعلا باید ببینیم که کنسرت های پاپ چه زمانی برگزار می‌شوند و آیا نوبت خالی اجرا وجود دارد یا نه! در حالی که مدیرکل می گوید اولویت با کنسرت محلی است.
*پس اولویت‌ها با ساختار موجود در تضاد است.
در تضاد قطعی نیست. اما در عمل کاری پیش نمی‌رود.

*راهکار چیست؟
وقتی مدیرکل می گوید اولویت با انجمن موسیقی است، همه کارشناسان و مدیران فرهنگی شهرستان ها کمک کنند که انجمن موسیقی در اولویت اجراها قرار بگیرد. نه این که در رقابت با شرکت های تجاری باشد.

*پس با ترافیک  کنسرت و تقاضای اجرا در مازندران مواجهیم. این ساختار موجود را چطور باید اصلاح کرد؟
راهکار این است که اولویت اجرا به هنرمندان بومی داده شود و انجمن موسیقی در اجراهای بومی نقش داشته باشد. یکی از اقدامات می‌تواند این باشد که شرکت‌هایی که کنسرت محلی اجرا نکردند کمتر مجوز اجرا بگیرند. در صدور مجوز باید معیار و شیوه نامه داشته باشیم. در غیر این صورت مجوزها عملا بر اساس روابط صادر می شوند.

*وضعیت مالی انجمن چطور است؟
زمانی که انجمن را تحویل گرفتم، فقط 30 هزار تومان موجودی داشت. ما فقط دسته چک و مهر انجمن را تحویل گرفتیم. این چند ماه هیچ پولی واریز نشد؛ چون اعلام شد که به دلیل مشکلات حسابرسی
دیگر انجمن نمی تواند از کنسرت‌ها درآمد کسب کند. بالاخره این درآمدها ها از انجمن خارج شد که البته اسناد مالی هم وجود دارد که در اختیار حسابرسی است. اما یکی از بحث های من این بود که چرا وقتی انجمن تجهیز نشد، درآمد آن برای مسائل جنبی دیگر هزینه شد؟ خدای نکرده منظور خاصی از این دیدگاه ندارم، بلکه هدفم بیان ضرورت اولویت بندی در هزینه هاست.
*مازندران به عنوان استان پرترافیک در کنسرت شرایط متفاوتی در برنامه ریزی و اولویت بندی کنسرت‌ها نسبت به سایر استان‌ها باید داشته باشد؟
بله. ما گردشگران زیادی داریم. تمام شرکت‌های تجاری برگزارکننده کنسرت تقاضای اجرا در این استان را دارند. این باعث شده که اجراکننده‌های خارج از استان که دستان توانمندی هم در گرفتن مجوز دارند به نوعی یقه هنرمندان فولکلور را در دست بگیرند و اجازه فعالیت ندهند.
*اگر قرار باشد انجمن موسیقی مازندران در این دوره مدیریت سه اولویت داشته باشد چیست؟
اولویت نخست این است که انجمن باید دارای اعتبار باشد و بین ادارات شهرستان ها شناخته شود. این اتفاق توسط اداره کل و هنرمندان موسیقی شدنی است. اولویت دوم حمایت مالی از انجمن در عین پرسشگری از انجمن بابت هزینه‌هاست. باید توان مالی برای حمایت از هنرمندان استان داشته باشیم. سومین اولویت هم اجرا برای گروه‌های محلی به ویژه اساتید پا به سن گذاشته است. انجمن موسیقی باید دست کم سالی 6 اجرا برای هنرمندان موسیقی استان داشته باشد.