امروز: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۰۲۲۷
۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
شهرداري ساري در شش سال گذشته همپاي توجه به وظايف و مسئوليت‌هاي ذاتي خود در زمينه‌هاي فني و عمراني و...، تمركز خود را بر حوزه فرهنگ شهري نهاد و با استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي شهري و منطقه‌اي و بومي مازندران و ساري، گام‌هاي بلندي را در راه ارتقاي بخش مغفول مانده توسعه فرهنگي برداشت.


به گزارش تیتر امروز به نقل از روابط عمومی شهرداری ساری ،جهان بعد از گذر از دوران فئوداليته و بعد، محوريت زمانه كشاورزي، با ورود به عصر انقلاب صنعتي، كم‌كم به مدرنيته روي خوش نشان داد. آنچه كه به مرور تبديل شد به پاشنه آشيلي براي حفظ سنت‌ها و تلفيق درست و بهينه‌ آن با مدرنيته.

 

بررسي تاريخي نشان مي‌دهد كه همگام با توسعه و افزايش مدرنيته، به مرور، هرگاه سطح آگاهي و فرهنگي و اجتماعي جوامع نيز توسعه كمي و كيفي پيدا كرد، ارتقاي سطح مطالبات مردمي (چه عام و چه خاص) باعث بروز تغييرات به‌هنگام‌تري گشت كه مثلا در اروپا جنبش‌هايي مانند «فمينيسم» از آن دسته بود كه اگرچه در ادامه نتوانست به آنچه كه به آن معتقد بود دسيابي كاملي پيدا كند اما در برهه‌اي تاثيراتي را به همراه داشت.

 

مدرنيته كه تا حدي از آب و گل درآمد، عقلاي قوم در اقصي نقاط جهان دريافتند كه علوم انساني و اجتماعي و به‌ويژه فرهنگ، اگر به ميدان نيايند و تنها همان نقش آكادميك خود را ايفا كنند، سرعت تحولات و افزايش مناسبات مدرن، آنقدر زياد است كه مهار آن ممكن نخواهد بود و اينجا بود كه توسعه فرهنگي به موازات توسعه اقتصادي و سياسي و...، اهميت يافت. اين وضعيت در ادامه و در دهه‌هاي اخير حتي توجه بيشتري را برانگيخت و مصداق‌هاي عيني بيشتري پيدا كرد، به گونه‌اي كه امروز ديگر، توسعه فرهنگي و نقش مهم فرهنگ در توسعه در حوزه‌هاي متنوع، بي‌بديل و غير قابل جايگزين به نظر مي‌رسد.

 

شهرداري‌ها نيز بر همين اساس به‌عنوان نهادهايي كه به شكلي تقريبا بي‌واسطه با جوامع شهري در ارتباطند، نقشي بسيار مهم در ايجاد يك توسعه پايدار ايفا مي‌كنند. نمونه‌هايي همچون شهرداري تهران و اصفهان، تنها بخشي از تاثير توجه مديريت‌هاي شهري به نقش مهم فرهنگ در برنامه‌ريزي‌هاي عمراني و فني و اجتماعي هستند كه ثابت مي‌كند مباني و مباحث فرهنگي تا چه اندازه مي‌تواند چند منظوره و فراجناحي و موثر عمل كند.

 

شهرداري ساري نيز با توجه به همين مباحث مطرح شده و با دقت و توجه به الگوهايي كه در شهرهاي مترقي به خوبي امتحان خود را پس داده‌اند، در شش سال گذشته همپاي توجه به وظايف و مسئوليت‌هاي ذاتي خود در زمينه‌هاي فني و عمراني و...، تمركز خود را بر حوزه فرهنگ شهري نهاد و با استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي شهري و منطقه‌اي و بومي مازندران و ساري، گام‌هاي بلندي را در راه ارتقاي بخش مغفول مانده توسعه فرهنگي برداشت.

 

نگاهي اجمالي به اغلب پروژه‌ها و برنامه‌هايي كه شهرداري ساري در سال‌هاي اخير به مرحله اجرا و بهره‌برداري رسانده، نشان مي‌دهد كه شعار «فرهنگ، همسنگ عمران»، تنها يك جمله كليشه‌اي قاب‌شده بر ديوار اتاق مديران نبوده و مصداق‌هاي بارز عيني آن در سرتاسر مركز استان مازندران قابل مشاهده است.

 

استفاده از ظرفيت‌هاي فراوان زيرساختي در ساري كه به دلايل متعدد در سال‌هاي پس از انقلاب مورد توجه قرار نمي‌گرفتند و تبديل آنها به ظرفيت‌هاي قابل استفاده سخت‌افزاري و نرم‌افزاري كه در گام اول باعث افزايش سرانه فضاي سبز و تفريحي و فرهنگي مركز استان مازندران شد و در ادامه، باعث شد كه ميزان مشاركت مردم و ساير دستگاه‌هاي فرهنگي براي انجام و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي افزايش يابد، بخش مهمي از تاثير مثبت نگاه فرهنگ‌محور شهرداري ساري بوده است كه در صحبت با شهروندان مي‌توان ميزان رضايت‌مندي آنها از چنين برنامه‌هايي را دريافت.

 

رويكردي كه اگر مورد حمايت ديگر نهادها و دستگاه‌هاي اجرايي و فرهنگي ساري و مازندران قرار بگيرد، در آينده‌اي نزديك موجب ارتقاي بيش از پيش حوزه فرهنگي ساري و استان مي‌شود و در درازمدت تاثيرات مثبت اقتصادي و سياسي و اجتماعي بيشتري را نيز به دنبال خواهد داشت.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم