امروز: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ -
کد خبر: ۱۰۰۰۸۷
۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲
رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران بر لزوم راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی در این استان تاکید کرد و گفت: با وجود استعداد فراوان راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی در مازندران، عوامل و مشکلات زیادی به ویژه مسائل قانونی موجب شده تا هنوز این اتفاق به غیر از صنعت لبنیات، در سایر زمینه ها صورت نگیرد.

به گزارش تیترامروز به نقل از ایسنا رضا اسماعیل‌زاده کناری با بیان اینکه لبنیات از لحاظ کارکرد صنایع تبدیلی در مازندران به خوبی در حال فعالیت است، اظهار کرد: جای خالی تکنولوژی فرآوری ضایعات محصولات کشاورزی در مازندران کاملا مشهود است در حالیکه نسبت به فعالیت در این امر، زمینه‌های بسیار مناسبی همچون فرآوری سبوس برنج، سبوس تخمیر شده برنج، پوست مرکبات و تولید پکتین وجود دارد.

فصلی نبودن کارخانه‌های صنایع تبدیلی در مازندران 
وی در پاسخ به این سوال که آیا راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی و فعالیت آن در مازندران به صورت فصلی خواهد بود یا در تمام سال ادامه دار است، تصریح کرد: زمانی که مواد اولیه در فصل تامین آن، به طور کلی تهیه شود می‌توان در طول سال فرآوری آن را انجام داد که این امر خود نیاز به زیرساخت‌های مورد نیاز را دارد.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران در ادامه با اشاره به مشکلات و موانع موجود در راه‌اندازی صنایع تبدیلی در این استان، خاطرنشان کرد: در ارتباط با فرآوری سبوس برنج در تمام جهان این امر متمرکز صورت می‌گیرد، بدین معنی که کارخانه شالیکوبی، تولید روغن، فرآوری سبوس و غیره به صورت یکجا انجام می‌شود.

اسماعیل‌زاده افزود: در مازندران کارخانه‌های شالیکوبی به صورت سنتی، پراکنده و نیمه متمرکز هستند و برای تهیه ماده اولیه مورد نیاز به منظور فرآوری سبوس، به واحدی غیر از این کارخانه‌ها نیاز است، در واقع عملا کارخانه‌های شالیکوبی در این استان امکان اولیه فرآوری را ندارند.

رشد قارچ‌گونه شالیکوبی‌های کوچک سنتی!
وی با اشاره به اینکه کارخانه‌های شالیکوبی کوچک، قارچ‌گونه رشد کرده اند و کارخانه مدرنی که بتواند همه آنها را به صورت همزمان انجام دهد، وجود ندارد، تصریح کرد: به دلیل اینکه در مازندران در همان ابتدا مسیر اشتباه طی شده است، این مشکلات به وجود می‌آید.

عضو هیئت علمی‌دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در ادامه در پاسخ به این پرسش که برای راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی، اعطای تسهیلات مزیت محسوب می‌شود یا خیر، گفت: اعطای تسهیلات اگر بر مبنای در نظر گرفتن شرایط مالی، سود اقتصادی، بازار فروش و غیره باشد مطلوب است اما اگر بدون بررسی بازار فروش و حساب درست، تسهیلات دریافت کنند، کار درستی نیست.

اسماعیل‌‌زاده افزود: کارخانه‌هایی که توانمندی مالی بالایی دارند، در حال فعالیت هستند اما شرکت‌ها و کارخانه‌های کوچک با دریافت تسهیلات هزینه‌های خود را افزایش دادند و قابلیت رقابت ندارند، در این شرایط حتما با شکست مواجه می‌شوند.

راندمان راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی؛ مثبت یا منفی؟
وی در پاسخ به اینکه آیا راندمان راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی همیشه مثبت است یا خیر، تصریح کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی یکی از مواردی است که می‌توان در این زمینه بررسی کرد، اگر کارخانه‌های صنایع تبدیلی از تکنولوژی نوین استفاده کند و راندمان تولید بالا باشد، توجیه اقتصادی برای تغییر کاربری وجود دارد اما اگر قرار باشد با تکنولوژی سنتی مسیر را ادامه دهد، قطعا مشکلاتی ایجاد و راندمان منفی می‌شود.

رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه راه اندازی صنایع تبدیلی در مازندران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: وقتی یک ضایعات به ارزش افزوده و یا یک ماده اولیه که ارزش کمتری دارد به ارزش غذایی بالاتری تبدیل می‌شود، هم از جهت ایمنی و امنیت مصرف کننده ارزشمند است و هم از بروز ضایعات دیگری که در سیستم تولید وجود دارد جلوگیری می‌کند.

اسماعیل‌زاده افزود: به عنوان مثال پوست مرکبات ضایعاتی است که به عنوان مصرف طیور استفاده می‌شود اما حاوی اسانس‌های طبیعی و پکتین است که با راه‌اندازی صنایع تبدیلی و استخراج آن، محصولات ارزشمندی به دست می‌آید.

موانع قانونی چیست؟ 
وی همچنین به موانع قانونی موجود در راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع تبدیلی در مازندران اشاره و اظهار کرد: موازی‌کاری بین جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت موجب سردرگمی‌تولیدکنندگان شده است، اگر یک سیاست واحد وجود داشته باشد که مسیر حرکت تولیدکننده از ابتدا تا انتها مشخص شود به طور قطع آسان‌تر به نتیجه خواهد رسید.

پنجره بسته واحد اقتصادی! 
رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران به راه‌اندازی پنجره واحد اقتصادی در مازندران اشاره و خاطرنشان کرد: پنجره واحد اقتصادی به سیر روند صدور مجوزها کاری ندارد و تنها بازدهی و وضعیت اقتصادی موجود از طریق کارگروه‌ها را بررسی می‌کند، در واقع پنجره اقتصادی هیچ تاثیری در برداشته شدن موانع و مشکلات مسیر یک سرمایه‌گذار ندارد.

اسماعیل‌زاده با تاکید بر اینکه مسئولان برای صدور مجوز به منظور جلوگیری از موازی کاری، باید تولیداتی که متفاوت هستند یا سنخیتی به یک ارگان خاصی دارند را در نظر بگیرند، گفت: باید توجه شود که صرفا صدور مجوز اهمیت ندارد، اینکه ارگان صادر کننده جواز، در قبال صدور مجوز، چه حمایتی می‌کند مهم است.

وی در پایان اظهار کرد: نکته بسیار مهم دیگر این است که متخصصانی که شرایط صدور مجوز و مباحث کارشناسی را به عهده دارند باید صلاحیت موجود در آن زمینه را داشته باشند، به عنوان مثال در زمینه صنایع تبدیلی مواد غذایی فردی که کارشناس زراعت در سازمان جهاد کشاورزی است نمی‌تواند موثر باشد چرا که اطلاعات لازم و کافی را ندارد و در آینده مشکلات فراوانی به وجود می‌آید.


منبع: ایسنا

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
تصویر کرونا در ۱۰عکس تاثیرگذار دنیا پسربچه‌ای که سپر بلای خواهرش شد کرونا در کره‌شمالی؛ «اون» ماسک نمی‌زند دریاچه‌ای به رنگ صورتی دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی نقاشی جورج فلوید روی دیوارها نامزد‌های بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۲۰ جایزه خرس‌طلایی برای فیلم «شیطان وجود ندارد»
صدای «ابی» سرعت رانندگی را افزایش می‌دهد؟! صحبت‌های دانشجویانی که امروز از چین برگشتند نصیریان: وقتی مهرجویی گفت بیا، دویدم رفتم / فیلم فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم