امروز: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
کد خبر: ۱۰۰۰۲۹
۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
این روزها پرسه زدن سگ های ولگرد در خیابان و معابر شهرها مشکلاتی را برای برخی از شهروندان ایجادکرده است،این مسئله در شهر جویبار در کوچه ها و معابر آن به خصوص در شبها کم نبوده و شاهد تردد سگ های ولگردی هستیم که موجب ترس برخی از اهالی شده است.
به گزارش تیتر امروز به نقل از ایسنا،خانم اکبری ساکن خیابان جمعه بازار جویبار که یکی از خیابانهای پرتردد این شهرستان است، اظهارمی کند: این خیابان سگ های ولگرد زیادی دارد، طوری که ساعت ۷ شب به بعد اصلا نمی توانیم از خانه بیرون رویم. در گذاشتن کیسه زباله به بیرون خانه هم با مشکل مواجهیم چراکه سگها آنها را پاره کرده و موجب پخش شدن زباله ها در بیرون از خانه می شوند.

آقای قنبری ساکن شهرک کارمندان نیز می گوید: روزی در خانه ام باز بود ناگهان سگ ولگردی داخل خانه شد که به سختی توانستیم بیرونش کنیم، شبها از صدای زوزه سگ ها خواب راحتی نداریم.

خانم ققاری نیز ساکن خیابان سراجکلا تصریح می کند: من و رفیقم هر روز به پیاده روی می رویم اما هنگام برگشت که هوا تاریک می شود، به خاطر وجود سگهای ولگرد ، دچار ترس و اضطراب می شویم.

*طرح زنده گیری و عقیم کردن سگ ها

علیرضا آقاجانی رئیس دامپزشکی شهرستان جویبار اظهار می کند: در گذشته شهرداری به کمک محیط زیست افرادی را به عنوان میرشکار انتخاب می کردند که اقدام به کشتن سگها نمایند اما با مخالفت سمن ها و NGO ها از این کار جلوگیری شد.

وی می گوید: طرح جدیدی مبنی بر زنده گیری و عقیم کردن سگ ها پیشنهاد شده که اجرای این طرح به عهده شهرداری است.

* بیماری های مشترک بین انسان و سگ

آقاجانی در رابطه با بیماری های مشترک بین انسان و سگ به هاری و کیست هیداتیک که شاخص ترین بیماری ها هستند، اشاره کرده و یادآور می شود: بیماری هاری از طریق بزاق دهان سگ روی دست یا اندامی که ترک یا شکستگی دارد، می تواند انتقال یابد و توصیه ما این است که به هر سگی حتما سالی یکبار واکسن هاری زده شود.

وی همچنین در خصوص کیست هیداتیک اظهارمی کند: توصیه می شود قصابان یا حتی شهروندان، جگرهایی که آلوده هستند (به صورت کیست های گچی یا آهکی مشخص اند) همراه زباله بیرون نریزند یا در طبیعت رها نکنند، چون این ها توسط سگ ها خورده و در بدنشان تبدیل به کرم شده و تخمش از طریق مدفوع سگ دفع می گردد که می تواند مزارعی مثل سبزیجات و مراتع را آلوده نماید.

رئیس دامپزشکی شهرستان جویبار ادامه می دهد: با آلوده شدن مزارع و مصرف انسان از محصولات، در بدن انسان تبدیل به کیست شده که هرجایی از جمله کبد،ریه،مغز،ستون فقرات و حتی در خانم ها تخمدان و رحم می تواند قرار گیرد که تشخیص آن هم مشکل است.

*باروری سگ های ولگرد در جویبار افزایش یافته است

علی یاری شهردار جویبار نیز  با بیان اینکه جمع آوری شبانه سگ های ولگرد از یکسال پیش آغاز گردیده، می گوید: مکانی را برای نگهداری سگ ها در نظر گرفتیم و از آنها نگهداری می کنیم ولی متاسفانه بعضی از سگ ها از این مکان فرار می کنند.

وی معتقد است: در شهرستان جویبار به علت افزایش تعداد مرغداری ها، ضایعات فروشی، باغ، و اراضی که همگی محل تجمع سگ ها هستند هرساله باروری این جانوران افزایش یافته و از دست ما خارج شده است.

شهردار جویبار با اشاره به مجاز نبودن شهرداری نسبت به کشتن و یا عقیم سازی سگ ها، از مسئولین محیط زیست خواست برای حل این مشکل راهکاری ارائه نمایند.

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدنی‌های امروز؛ از هاکی بازی پوتین تا حواشی نخستین جمعه ماه رمضان دیدنی‌های امروز؛ از جارچی سلطنتی بریتانیا تا جوراب خاص وزیر خارجه آمریکا آیین گل‌غلتان نوزادان در امیریه تصاویر عجیب از ازدواج پادشاه تایلند! حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن (تصاویر) چرا پاپ پای رهبران سودان جنوبی را بوسید؟ دیدنی‌های امروز؛ از آمادگی برای آتش‌بازی شب سال نو تا سونای در دل کوه هیجان در بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران
فیلم/ صحنه های سانسور شده بازی ایران_اسپانیا فیلم/ زیباترین گل های جام جهانی تا این لحظه امیرعباس کچلیک: ماهی ۵۰ میلیون درآمد دارم اشک ها و لبخندهای فینال لیگ قهرمانان عمل جراحی بهداد سلیمی با موفقیت انجام گرفت+ویدیو مراسم حرکت میلیونی عاشقان حرم اباعبدالله الحسین(ع) + فیلم همایش شیرخوارگان حسینی + فیلم قافله سالار داره میاد خدا کنه برگرده + فیلم نوحه خوانی سردار همدانی در ظهر عاشورا + فیلم